Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Brojceto mi e 10xxx/2013. Odnesov Kopija od pasosh od sestra mi, i pasosot na uvid(taa bese so mene), zaverena kopija na bug. notar od vencanica na dedo i baba(po majka, na bugarski) i starata vencanica na uvid, i izvod od majka mi preveden i legaliziran. No ne znam dali ke dobijam.
Да нормално дека ќе добиеш
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
pocnale so 2014 gledam ama ne mi e jasno primer br 44/2014 go ima vo protokol deka e uvazena molbata po dopolnitelna proverka a koga ke proveris na brojceto samo e vrateno od dopolnitelna vo normalna procedura .
Тоа е бројот на протоколот а бројот на предметот е 3552/2014
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Za onie sto ja cekaat nestrplivo 2014 imam da vi soopstam preubava vest.
samo sto razgleduvav brojki pocnav so pocetokot i nekoi veke i zele pasos i molbata im e uvazena pred da im vleze vo protokol brojceto .
znaci neznam do kade se stignato pregledite od 2014 nemozam da razberam ama ima brojki sto veke go.zele pasosot i ima brojki na koi im e vrateno.na dopolnitelna i koi veke zele pasos ..znaci pregleduvav brojki od pocetokot.. a i da znaete ne se odat taka po red kako sto nie mislime.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Za onie sto ja cekaat nestrplivo 2014 imam da vi soopstam preubava vest.
samo sto razgleduvav brojki pocnav so pocetokot i nekoi veke i zele pasos i molbata im e uvazena pred da im vleze vo protokol brojceto .
znaci neznam do kade se stignato pregledite od 2014 nemozam da razberam ama ima brojki sto veke go.zele pasosot i ima brojki na koi im e vrateno.na dopolnitelna i koi veke zele pasos ..znaci pregleduvav brojki od pocetokot.. a i da znaete ne se odat taka po red kako sto nie mislime.
Па имаа постирано за тие преписки од 2014, тоа се оние кои поднеле подоцна, а процедурата им трае помалку, ако се под 18 или со двајца родители бугари така нешо беше
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Па имаа постирано за тие преписки од 2014, тоа се оние кои поднеле подоцна, а процедурата им трае помалку, ако се под 18 или со двајца родители бугари така нешо беше
Ne ne me svati pogresno znam za tie ama ovie ne se os tie znaci pregleduvav prvicni brojki i ima brojki sto molbata i e uvazena i treba da odat da podignat drzavjanstvo.
Znaci ako tie prvicni brojki se bile od porano nema taka da pisuva deka molbata i e uvazena tuku ke nema informacija za toj broj bidejki tie brojki go imat pusteno poodamna prvicnite od 2014 mislam dek razbra sto sakam da kazam.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Дечки постои село Реброво Бугарија
или се работи за село Ребро,. барам на мапа нема Реброво, само Ребро близу Софија е селово, имам роднини таму се размислувам да ги посетам не знам кај се наоѓа?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дечки постои село Реброво Бугарија
или се работи за село Ребро,. барам на мапа нема Реброво, само Ребро близу Софија е селово, имам роднини таму се размислувам да ги посетам не знам кај се наоѓа?
Еве го бе, си пишува убаво Реброво
http://bg.wikipedia.org/wiki/Реброво
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Патриот влиза в р'ководството на Комисијата за б'лгарите в чужбина
Народното с'брание гласува с'става на парламентарната комисија, којато ште отговарја за б'лгарите, живеешти в чужбина. Организационнијат секретар на ВМРО и народен представител от Патриотичнија фронт јулиан Ангелов без избран за неин заместник-председател.

За председател бе определен Румен јончев от БДЦ, а другите двама негови заместници са Дора јанкова от БСП и Десислава Костадинова от ГЕРБ.

Мотив за с'здаването на комисијата е нуждата законодателната власт да има своја директен принос за обединјаването на б'лгарската емигрантска обштност по света и да се ангажира с решаване на проблемите ѝ.

По-рано през денја јулиан Ангелов коментира пред БНР, че от изклјучителна важност е работата на комисијата да б'де адекватна спрјамо нуждите на б'лгарите, живеешти зад граница.

Амбицијата ни е да б'дат формулирани конкретни политики, които да улеснјат с'народниците ни в различни направленија, едно от които е и получаването на б'лгарско гражданство. К'м момента се наблјудава бојкот на процедурата от страна на Министерство на правос'дието. Когато етнически б'лгари искат да се сдобијат с официален документ за б'лгарско гражданство, нјама логична причина д'ржавата да им отказва, категоричен е јулиан Ангелов.

Именно тој е и вносителјат на промените в Закона за б'лгарите зад граница, целјашти с'здаване на г'вкава и ефективна система за заштита правата и интересите на с'народниците ни, но така с'што и за синхронизиране на родното законодателство с тези на останалите д'ржави-членки на ЕС.






 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Za onie sto ja cekaat nestrplivo 2014 imam da vi soopstam preubava vest.
samo sto razgleduvav brojki pocnav so pocetokot i nekoi veke i zele pasos i molbata im e uvazena pred da im vleze vo protokol brojceto .
znaci neznam do kade se stignato pregledite od 2014 nemozam da razberam ama ima brojki sto veke go.zele pasosot i ima brojki na koi im e vrateno.na dopolnitelna i koi veke zele pasos ..znaci pregleduvav brojki od pocetokot.. a i da znaete ne se odat taka po red kako sto nie mislime.
na primer koj e broj vide vrateno oti jas nevidov
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Гледам дека има многу пишувано на темата, па да прашам нешто. (сигурно е поставено).

1. Извадив извод од чичкоми (брат на татко ми), како и копиjа од негов пасош коj веке се изjаснил како бугарин. Дали ако ги преведам на бугарски овои документи ке имат значение или не?

2. Дали важи лоза по женска страна? Баба ми има роднини во бугариjа - петрич. Доколку наjдам било каков документ од нив дали ке важат?

Каj и да е на ред ми е броjот па ми треба оваа информаштja. Фала ви :)
da ne vagas nisto ako nemas prava linija jas imam pra dedo roden vo bugarija
vcera nosev dokumenti za proishod moite gi primija a od aoprugata ima brat so bg pasos mu gi vratija dokumentite i mu rekoja prava linija od debo baba drugo nesto ne moze da pomine ova e sega za sega vaka 10000% bidejki so svoi oci vidov sto se slucuva ako se meni zakonot ke moze sega ne.
i plus mu rekoja do 13 ovaj mesec donesi dokumenti po prava linija , a do 13 nema 8 dena a i nemame nikoj od nea po prava linija
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
da ne vagas nisto ako nemas prava linija jas imam pra dedo roden vo bugarija
vcera nosev dokumenti za proishod moite gi primija a od aoprugata ima brat so bg pasos mu gi vratija dokumentite i mu rekoja prava linija od debo baba drugo nesto ne moze da pomine ova e sega za sega vaka 10000% bidejki so svoi oci vidov sto se slucuva ako se meni zakonot ke moze sega ne.
i plus mu rekoja do 13 ovaj mesec donesi dokumenti po prava linija , a do 13 nema 8 dena a i nemame nikoj od nea po prava linija
Jas sum so vencaniva od sestra na dedo mi od 1941godina.sto mislis dali bi pominal inaku sum od 2012 vraten sum na dopolnitelna pred edna godina.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
da ne vagas nisto ako nemas prava linija jas imam pra dedo roden vo bugarija
vcera nosev dokumenti za proishod moite gi primija a od aoprugata ima brat so bg pasos mu gi vratija dokumentite i mu rekoja prava linija od debo baba drugo nesto ne moze da pomine ova e sega za sega vaka 10000% bidejki so svoi oci vidov sto se slucuva ako se meni zakonot ke moze sega ne.
i plus mu rekoja do 13 ovaj mesec donesi dokumenti po prava linija , a do 13 nema 8 dena a i nemame nikoj od nea po prava linija
Е како тука има што добиле и со брат од дедо,нормално со дтар документ да не мешаме баби и жаби.Објаснето е дека со пасош и изјава јас сум бугарин не примаа ама со стари документи 41 -43 ,или претходно ги примаат а имаме и пример дека и е одобрено луѓево чекаат за потпис.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Е како тука има што добиле и со брат од дедо,нормално со дтар документ да не мешаме баби и жаби.Објаснето е дека со пасош и изјава јас сум бугарин не примаа ама со стари документи 41 -43 ,или претходно ги примаат а имаме и пример дека и е одобрено луѓево чекаат за потпис.
Јас со прв братучед на баба ми
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom