Ножеви

Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Така си одам ..когато некој ме лути ... само се шегувам .... :D:Dтака си одам но без пиштолот спречува ми стомакот и ми пагат гаќите:facepalm:


. нешто тука ми се губат 7-8 ножеви ... инаку сите ништо не чинат пред оној подолу со орелската глава - дагер од пред WW2 на воздухопловните сили- правен од Карл Еjкхорн Солинген-само уште еден сум видел в Ebay со цена 4000$ но засега мојот нема да го продадам;);)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Според мое размислување -по добро е да се соберат малку повеќе пари и да купиш нож правен од мајстор, наместо да си даваш пари за кинески копии -Кој сака фолдери или со фиксени знам мајстори кои ги прават
!!Разликата од нив и фабрички е голема!
неколко фолдери...











Како можам , од каде да си ги средам овие ножеви ? Многу се секси!!! :(
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45

Еве ги моите нови миленици.Иако не сум љубител на фолдери, силиконскиот грип е идеален просто ножот станува дел од раката. Гаторот е класичен американски 420НС со солиден хит тритман(потежок за острење) а Профилот е гербер од чајна иако воопшто не е за потценување па дури и со подобри перформанси а и двата се разор шарп ;). Гаторот е пробан на месо и комплетно може да замени фул формат ловечки нож, додека Профилот само за сечење и острење дрво за ражнич и потпишување со режење на бука :cool:
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100

Еве ги моите нови миленици.Иако не сум љубител на фолдери, силиконскиот грип е идеален просто ножот станува дел од раката. Гаторот е класичен американски 420НС со солиден хит тритман(потежок за острење) а Профилот е гербер од чајна иако воопшто не е за потценување па дури и со подобри перформанси а и двата се разор шарп ;). Гаторот е пробан на месо и комплетно може да замени фул формат ловечки нож, додека Профилот само за сечење и острење дрво за ражнич и потпишување со режење на бука :cool:
И двата изгледаат добро иако Гербер не ми е омилената фирма. Него гледам имаш во кадарот дозвола за оружје... какво!?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
И двата изгледаат добро иако Гербер не ми е омилената фирма. Него гледам имаш во кадарот дозвола за оружје... какво!?
Книшката ја ставив ради димензиона ориентација.Скоро исти димензии има како штедна книшка ;).Секогаш кога објавувам слики ставам некаков документ(на секого достапен) ради афтентичноста на сликата и пореалното просторно и димензионално перцепирање на предметите на сликата. Дозволава стои во иста фиока со ножевите а штедна книшка моментално немам :(.
А инаку поседувам ловно оружје но тоа треба да е за друга тема.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Книшката е стаена ради фалба по мене, јас немам претстава колкава е бидејќи никогаш не сум видел.

Да ставеше пасосш, 10 денарка или 100 денарка ќе сфатев, али вака...
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Книшката е стаена ради фалба по мене, јас немам претстава колкава е бидејќи никогаш не сум видел.

Да ставеше пасосш, 10 денарка или 100 денарка ќе сфатев, али вака...
А штедна книшка имаш ли ?Убаво ти пишува во постот и другпат пред да донесеш исфрустрирани мислења погледај ги и другите мои слики постирани на форумов.
Еве за постетување некои

 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
А штедна книшка имаш ли ?Убаво ти пишува во постот и другпат пред да донесеш исфрустрирани мислења погледај ги и другите мои слики постирани на форумов.
Еве за постетување некои
Не гледам како моето (не)поседување на штедна книшка е битно за муабетов. А да, не е.

Да донесам мислење неможам, можам да изразам мислење.

Исфрустрирани мислења? Незнам од каде ти ова.

Возачка книшка истотака немам видено бидејќи немам, фала Богу не ми затребала.

Пасош имам, али и тука не помогна многу бијдеќи 111мм Vic имам повеќе од деценија па знам колкав е.

Од сите ствари кои ги имаш употребено за компарација пасошот е најпогоден. Како што и реков.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Gator e super nož, ja go koristam veće dolgo vreme, imam i gator 2, isto dobar, ovie noževi nemaat vrska so gerberite koi najčesto se naođaat tuka, samo vo princip site noževi so futrola mi se malku nezgrapni za nosenje, za celodnevno nosenje za mene najdobri se voyager na cold steel,najlesen i tenok, i ti lite isto na cold steel, prednost voyager, 100%, sega čekam ušte eden xl da mi donesat
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Gator e super nož, ja go koristam veće dolgo vreme, imam i gator 2, isto dobar, ovie noževi nemaat vrska so gerberite koi najčesto se naođaat tuka, samo vo princip site noževi so futrola mi se malku nezgrapni za nosenje, za celodnevno nosenje za mene najdobri se voyager na cold steel,najlesen i tenok, i ti lite isto na cold steel, prednost voyager, 100%, sega čekam ušte eden xl da mi donesat
Има и боље :) Code 4 е за у џеб... по можност мојот :))))
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Не гледам како моето (не)поседување на штедна книшка е битно за муабетов. А да, не е.

Да донесам мислење неможам, можам да изразам мислење.

Исфрустрирани мислења? Незнам од каде ти ова.

Возачка книшка истотака немам видено бидејќи немам, фала Богу не ми затребала.

Пасош имам, али и тука не помогна многу бијдеќи 111мм Vic имам повеќе од деценија па знам колкав е.

Од сите ствари кои ги имаш употребено за компарација пасошот е најпогоден. Како што и реков.
Објаснив и опишав колку што треба и за просечен човек да разбере а бтв ова е тема за ножеви ако ти се филозофира побарај си некоја филозовска тема на форумов[DOUBLEPOST=1423868729][/DOUBLEPOST]
Gator e super nož, ja go koristam veće dolgo vreme, imam i gator 2, isto dobar, ovie noževi nemaat vrska so gerberite koi najčesto se naođaat tuka, samo vo princip site noževi so futrola mi se malku nezgrapni za nosenje, za celodnevno nosenje za mene najdobri se voyager na cold steel,najlesen i tenok, i ti lite isto na cold steel, prednost voyager, 100%, sega čekam ušte eden xl da mi donesat
За носење на каиш во планина покриени со елек или јакна воопшто не сметаат дури мислам дека се посигурни од тие со шнола . При трчање или паѓање полесно се откачува, излегува шнолата и после оди најди го кај испаднал. Јас не сум многу љубител на фолдери а уште помалку присталица за скриено носење низ град, но тоа е мое видување. Ножот првенствено е алат и како таков треба да се третира а скриено носење во град го прави оружје и во првата афектна состојба може да е брутално по ефикасен во близок контакт и од најдобриот пиштол !
 
Последно уредено:

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Објаснив и опишав колку што треба и за просечен човек да разбере а бтв ова е тема за ножеви ако ти се филозофира побарај си некоја филозовска тема на форумов[DOUBLEPOST=1423868729][/DOUBLEPOST]

За носење на каиш во планина покриени со елек или јакна воопшто не сметаат дури мислам дека се посигурни од тие со шнола . При трчање или паѓање полесно се откачува, излегува шнолата и после оди најди го кај испаднал. Јас не сум многу љубител на фолдери а уште помалку присталица за скриено носење низ град, но тоа е мое видување. Ножот првенствено е алат и како таков треба да се третира а скриено носење во град го прави оружје и во првата афектна состојба може да е брутално по ефикасен во близок контакт и од најдобриот пиштол !
Ama i ti gu furaš filozofiju, saveti za nosenje i koristenje na koga mu treba on si praša...
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Ama i ti gu furaš filozofiju, saveti za nosenje i koristenje na koga mu treba on si praša...
Пасош ручка, книшка тупан, на таа филозофија мислев :giggle:. Кажав мислење за фолдери зошто не ги сакам и то е нема никаква филозофија туку само искуство некое 20 годишно за лов, планина и зошто не би носел нож со шнола на каиш таму и тогаш.Ти ако сакаш и на врат обеси нож за шетање низ град, твоја работа.(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom