Ножеви

Член од
17 јануари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
23
На сурат кинескиов Buck изглеа добро. 56 роквели и не е трагедија ама колку што можам да видам личи на холоуграјнд. Тоа значи дека ивицата е релативно тенка па супер ќе сече салама ама пробаш ли дрво да делкаш и ивицата бргу ќе те поздрави.
Значи ќе треба да го остриш редовно.
За тие пари се купува Мора, а тие се имаат сканди грајнд што значи дека самото сечиво е поиздржливо и можеби еднакво важно, се остри најлесно од сите.
грешка си,ја мислам дека скандито се острат најтешко.треба тоа целото да го стгураш,нема микро бевел,според мене најлесно се острат холоу и флат грајдот.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Според мое размислување -по добро е да се соберат малку повеќе пари и да купиш нож правен од мајстор, наместо да си даваш пари за кинески копии -Кој сака фолдери или со фиксени знам мајстори кои ги прават
!!Разликата од нив и фабрички е голема!
неколко фолдери...









....и фиксени







 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Će nabavam eden Ganzo sigurno, i toa mnogu brzo, nego ti sigurno go znaeš majstorot, Mileta Ćurčić, pravo strašno dobri noževi, umetnost, retko koj raboti takvi noževi na ovie prostori
Ножевите од мајстор Милета се пред се колекционерски примероци, за употреба има и попрактични модели од други мајстори од овие простори. Иначе да, работи човекот многу добро со многу прецизност и филигрански елементи.[DOUBLEPOST=1422178748][/DOUBLEPOST]
грешка си,ја мислам дека скандито се острат најтешко.треба тоа целото да го стгураш,нема микро бевел,според мене најлесно се острат холоу и флат грајдот.
Сканди се остри најлесно, а холоу избегавај го тотално.[DOUBLEPOST=1422179086][/DOUBLEPOST]
Според мое размислување -по добро е да се соберат малку повеќе пари и да купиш нож правен од мајстор, наместо да си даваш пари за кинески копии -Кој сака фолдери или со фиксени знам мајстори кои ги прават
!!Разликата од нив и фабрички е голема!
неколко фолдери...
Колку е тоа малку повеќе пари? Ако се знае дека има одлични фабрички фолдери веќе за 100 евра, а Сабенза за 250 која секогаш ќе вреди 250 евра, и секогаш може да се вратат парите вложеви во неа. А на просечен корисник и Ганзо му врши работа и буџетот му е полн. А ако буџетот му дозволува нешто поскапо тогаш секако дека треба и да се купи нешто посаглам.

Дамаскусите се ептен убави, кој мајстор ги прави?
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Дамаскусите се ептен убави, кој мајстор ги прави?
Еј овој ,каде го видов во еден бугарски форум за ножеви и за мајстори таму има и други дури и подобри .
http://mk-jewel.com/index-bg.html

п.с. А инаку по добро еден кој чини многу, отколку 10 евтини но сепак со услов кој и за што ги користи ножевите.
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еј овој ,каде го видов во еден бугарски форум за ножеви и за мајстори таму има и други дури и подобри .
http://mk-jewel.com/index-bg.html

п.с. А инаку по добро еден кој чини многу, отколку 10 евтини но сепак со услов кој и за што ги користи ножевите.
Абе најдобро е да се има и скапи и ефтини фолдери, ама неможе секој да си дозволи толку пари за фолдери.
А Ганзо мислам дека сепак може секој да си дозволи.....баш би сакал да можев да го кажам истото и за Сабенза.....ама за жал не е така.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
За сите фанови на серијата БГ ... за да не си го губат времето - тоа во 31.30 мин. е доволно !!!
со што мислам дека темата за овие ножеви е завршена.
:pos::pos::pos::pos:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
288
Затоа ги поклонуваа на Лукоил.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Stigna kineskiot pauk ova sabajle. Model Police so 10 cm sečivo. Prvi utisci mnogu dobri, ne znam dali e stvarno VG10 čelik ama do sega pravev sporedba na sečenje so cold steel vojager so AUS8A sečivo, rez drži skoro isto, možda pravi i malku bolji zaseci poradi podolgoto i ramno sečivo (voyager e pola nazabeno), gi testirav na karton i na drvo, kopija e fosta dobro napravena, no sepak e kopija. Dobar nož za sekoj den, edinstvena promena što će ja pravam e brišenje na site oznaki od SPYDERCO, zošto iako e dobar nožot ne e SPYDERCO
 

Attachments

Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Неколку Мори- на некои од нив мислам да се обидам во правене на рачки - ако стане нешто за пред луѓето - ќе се пофалам :D
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Тоа со искривениот врв на БГ ножот не е меродавен тест. Со таков потег многу ножеви би завршиле исто или слично. За тоа треба дебел врв и релативно тап нож.....со други зборови дестракшн тест може да помине само нож што е направен да биде неуништив (штемајз или хебла), а таквите ножеви дебело заостануваат во ефикасност од нормалните ножеви (еве Мора нека бидат пример). Сепак, БГ треба да се избегнува како бренд.
Сеа некој за компарација треба да проба да сече со хебла или штемајз и да докажува дека се неефикасни, ова би било пропорционално со сите дестракшн тестови на ножеви.
Уште еднаш ќе повторам, треба да се внимава на ножот, не значи дека ако ножот чини 300 евра дека истиот е неуништив.

Zgembo, аерлија ножот, не бриши ништо на него, вака изгледа онака како што дизајнерите во спајдерко го замислиле. Челикот сигурно не е VG10, тука нема сомнеж. колку пари те чинеше?[DOUBLEPOST=1422461453][/DOUBLEPOST]
Неколку Мори- на некои од нив мислам да се обидам во правене на рачки - ако стане нешто за пред луѓето - ќе се пофалам :D
Ако ти треба било каква помош, тука сум.
 
Последно уредено:

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Тоа со искривениот врв на БГ ножот не е меродавен тест. Со таков потег многу ножеви би завршиле исто или слично. За тоа треба дебел врв и релативно тап нож.....со други зборови дестракшн тест може да помине само нож што е направен да биде неуништив (штемајз или хебла), а таквите ножеви дебело заостануваат во ефикасност од нормалните ножеви (еве Мора нека бидат пример). Сепак, БГ треба да се избегнува како бренд.
Сеа некој за компарација треба да проба да сече со хебла или штемајз и да докажува дека се неефикасни, ова би било пропорционално со сите дестракшн тестови на ножеви.
Уште еднаш ќе повторам, треба да се внимава на ножот, не значи дека ако ножот чини 300 евра дека истиот е неуништив.

Zgembo, аерлија ножот, не бриши ништо на него, вака изгледа онака како што дизајнерите во спајдерко го замислиле. Челикот сигурно не е VG10, тука нема сомнеж. колку пари те чинеше?[DOUBLEPOST=1422461453][/DOUBLEPOST]

Ако ти треба било каква помош, тука сум.
20$ bratko, zatoa i se rešiv da go zemam, iskreno, ne ni znaev sto će pratat a pratija sosem soliden nož, koj sepak sprema mene e malku pregolem za EDC, momentalno e moj najgolem preklopen nož, će odi ili vo kola ili sega leto vo motor, najveće taka će mi vrši rabota, pozz
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Koj model na Mora e 1viot i 3tiot (od gore udole)?
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Koj model na Mora e 1viot i 3tiot (od gore udole)?
Првиот не е точно Mora а Bagho но челикот е исти, третиот е TopQ Allround и тој со челик Sandvik stainless steel -Други два се со карбонски челик- Classic 3 и Craftsmen 561.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Да пишам и јас збор два во темава.Читам дека треба да се собере некој денар да се купи некој нож од добра марка или од добар мајстор,во ред е тоа убаво е да се има таков примерок но за мене најбитно е да се има некаков нож.Еве веќе 20 и кусур години носам нож со мене и сум видел и користел и евтини и скапи.Пред неколку години каде што работев користевме нож на раслколпување Tomahawk-кинеско производство, Colt кој не беше на раслкопување и уште два модела кој беа исто така добар бренд. И овој евтиниов се покажа многу добар во сите ситуации во споредба со останатите кој беа 10 пати поскапи,
И што сакам да кажам, од искуство:
ПОДОБРО Е ДА ИМАШ ЕВТИН (НЕКАКАКОВ) НОЖ ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ КОГА ЌЕ ТИ ПРИТРЕБА ОТКОЛКУ БРЕНД(СКАП) ВО ФИОКА.

позз
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Најдобро е да се има добар нож кога треба (или во мојот случај секогаш:)).
Ако може да се има најдобрата варијанта не гледам зашто да се има полоша (под најдобра варијанта не мислам на најскапа). Некој компромис за оние со помал буџет е Ганзо, за се друго има многу опции.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom