Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

Член од
4 ноември 2012
Мислења
137
Поени од реакции
53
za onie koi neznaat kako da skeniraat so Simple TV a kolegata kaza deka toa e vtor cekor za ponatamu...eve malo tutorijalce
1. desen klick na ekranot odbirate tools i odbirate searching channels !

2- postavete go svojot ip raspon: Primer : od 0.0.0.0 do 155.52.190.30
3- postavete port razmah: primer: od 80 do 60000

Simple TV ke gi iskenira site IPS vo razmah na ip i portovite
vnimavajte opsezite da ne se golemi za da ne skenirate so denovi :) :kafence:

4- moze da stavite i prefiks: “http://” or “rtsp://”

5- ili postfix za proxy: primer: “/udp/239.0.0.1:4000″ ako sakate da skenmirate primer udp link
vnimavajte ako stavite pogresen prefiks moze da dubiete cita nula

posle zavrseniot sken simple tv ke gi rasporedi spored najden podatok podatocite koi gi pronasol so skeniranjeto :kafence:
ete malce i od mene


A moze i online da skenirate na http://www.ipfingerprints.com/portscan.php
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Ехх ме потсети Амеба,ако досеа никој не објавил има програмче преку кои внесувате ип дримбокс адреси и подетално можете да си истражите.
Dreambox Air Control na adobe air е апликација
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
1.779
Поени од реакции
887
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.502
Поени од реакции
8.715
Зашто нема hide тагови не ми е јасно, вака многу брзо ќе паѓаат листите.

Како можам да додадам лого на некој канали?

#EXTINF:-1 tvg-id="број" tvg-name="Кајгана" tvg-logo="лого" group-title="...",
ип.м3у
Знам дека вака оди но на некој канали логоата ги пронаоѓа и само името на каналот кога ќе го напишеш во делот tvg-logo="лого" а на некој не.
 
Последно уредено:

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Зашто нема hide тагови не ми е јасно, вака многу брзо ќе паѓаат листите.

Како можам да додадам лого на некој канали?

#EXTINF:-1 tvg-id="број" tvg-name="Кајгана" tvg-logo="лого" group-title="...",
ип.м3у
Знам дека вака оди но на некој канали логоата ги пронаоѓа и само името на каналот кога ќе го напишеш во делот tvg-logo="лого" а на некој не.
Пример се работи за Discovery Channel, треба да го напишеш вака tvg-logo="Discovery%20Channel.png"
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Здраво дечки ајде малку помош.

Случајно на форум ви ја здогледав темава ама 300 страни е малку тешко да успеам да ги прочитам. Некој да има упатство или да знаете од прилика каде поточно би нашол за да не лутам ни сите страни за подесување на коди. Моментално Кодито ми е на помошен компјутер врзано со телевизорот и работи до некаде добро но листата на канали е огромна и голем дел се повторуваат пример има 20+ канали еуроспорт а од нив дали 5 ги отвара. Има некој начин да си направам моја посебна листа со канали кои работат или морам да се измачувам вака?
Друго од канали сакам да можам да ги гледам спортскиве (арена, спортклуб, еуроспорт и било која друга што може да се фати не ми пречи и да се повеќе.), некои од документарните (дискавери, натионал географи, анимал планет и слични) и било кои други па може и по некој од балканскиве за моите дома.
Иначе да напоменам на компјутерот (raspberry Pi 2) немам оперативен систем ставено само коди е инсталирано.

ПС и некој од вас ако знае добар туторијал за подесување на iStreamer да не морам да лутам низ линковите за да најдам некој што работи.

Фала однапред
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Здраво дечки ајде малку помош.

Случајно на форум ви ја здогледав темава ама 300 страни е малку тешко да успеам да ги прочитам. Некој да има упатство или да знаете од прилика каде поточно би нашол за да не лутам ни сите страни за подесување на коди. Моментално Кодито ми е на помошен компјутер врзано со телевизорот и работи до некаде добро но листата на канали е огромна и голем дел се повторуваат пример има 20+ канали еуроспорт а од нив дали 5 ги отвара. Има некој начин да си направам моја посебна листа со канали кои работат или морам да се измачувам вака?
Друго од канали сакам да можам да ги гледам спортскиве (арена, спортклуб, еуроспорт и било која друга што може да се фати не ми пречи и да се повеќе.), некои од документарните (дискавери, натионал географи, анимал планет и слични) и било кои други па може и по некој од балканскиве за моите дома.
Иначе да напоменам на компјутерот (raspberry Pi 2) немам оперативен систем ставено само коди е инсталирано.

ПС и некој од вас ако знае добар туторијал за подесување на iStreamer да не морам да лутам низ линковите за да најдам некој што работи.

Фала однапред
Најдобо е опцијата LIVE TV сега во коди е опција TV. Каналите од разни адони можеш да ги симнеш со UrlHelper но не сите:


Потоа направи си сопствена листа на канали. Вака отприлика треба да изгледа листата во текст документ:
#EXTM3U
#EXTINF:-1,Име на каналот
Адреса од стримот
#EXTINF:-1,Име на каналот
Адреса од стримот
итн.
Потоа зачувај, преименувај односно смени екстензија од .txt во .m3u
Подеси во Kodi од каде да ја влече листата, локацијата каде си ја зачувал. За вака како од сликата да ти влече епг и лого на друг начин се испишува.

Она што го бараш како арените, спортклуб или овие од сликата потешко се наоѓаат со разбирлив превод. Но се наоѓаат само со труд и активност. Тоа носи поверение со познати, стабилни и проверени ликови од разни форуми. Значи не е само дај да гледам, треба нешто и да понудиш што никој го нема, така се собираат листи.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
139
Поени од реакции
24
Дали може на усб да се стави плејлиста и да се уклучи усб-то на Max-Tv ресиверот или на Смарт ТВ и да се гледаат каналите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom