Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Фала за одговорот. Но сакам да знам дали треба да чекам да го добијам пасошот или да поднесеме уште веднаш. За колку време те викаат за происход?
Ke ti pisam pp za podetalno
 
Член од
26 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
кога ке земеш пасош со копија од него и извод на дете преведен и легализирана. Со молба напишана на блгарски поднесуваш одма во министерство за интервју. Ако дете е под 14 години само родителите одат и поднесуват ако е над 14 и детето треба да е присатно. Не ти треба производ за дете
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Фала за одговорот. Но сакам да знам дали треба да чекам да го добијам пасошот или да поднесеме уште веднаш. За колку време те викаат за происход?
Ти пасошот ќе го земеш за месец два сигурно така да можеш одма да закажеш бидејки се чека многу за поднесување во дабч најмалку 5-6 месеца така да дур дојде на ред ти ќе имаш пасош в рака и нема да има проблем
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Ти пасошот ќе го земеш за месец два сигурно така да можеш одма да закажеш бидејки се чека многу за поднесување во дабч најмалку 5-6 месеца така да дур дојде на ред ти ќе имаш пасош в рака и нема да има проблем
Jas ne sum cekala ni 1 mesec a ne pa 5 6 meseca...
 
Член од
26 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако е полнолетно исто како за деца над 14 год. Сам ке си ги носи документи во министерство за интервју.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Jas kolku sto se sekavam koga mu kazav na posrednikot deka ke pravam pasos za rok od edna nedela gi izvadiv site potrebni dokumenti mu gi dadov i potoa za nekoj den pojdovme sofija za apliciranje za intervju i bev posle 20 dena na intervju...ova bese mojava situacija
potoa se rasprasav i mi kazaa deka da apliciras bg pasos vrz osnova na roditel odma ti davat proishod.
ne sum zapoznaena tocno za kolku dena mi go e izvadil proishodot i kade bidejki ni e prijatel i ne sum se rasprasuvala bidejki ne sum se zainteresirala.
inaku ova tocno i go kazav na @lorena.kamenita bideki prasa za sinot.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ти пасошот ќе го земеш за месец два сигурно така да можеш одма да закажеш бидејки се чека многу за поднесување во дабч најмалку 5-6 месеца така да дур дојде на ред ти ќе имаш пасош в рака и нема да има проблем
5-6 месеци се чека за поднесување документи во ДАБЧ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! :eek: Од кога така бе луѓе?!

П.С: И за поднесување за дупликат ли се чека толку неразумно долго?!
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
5-6 месеци се чека за поднесување документи во ДАБЧ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! :eek: Од кога така бе луѓе?!

П.С: И за поднесување за дупликат ли се чека толку неразумно долго?!
I jas prv pat slusam deka tolku cekale.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
5-6 месеци се чека за поднесување документи во ДАБЧ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! :eek: Од кога така бе луѓе?!

П.С: И за поднесување за дупликат ли се чека толку неразумно долго?!
За дупликат колку што знам можеш да поднесеш кога сакаш....Документи за дупликат примаат секој работен ден....не треба да закажуваш ниту да чекаш.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Aj vaka edno prasanje dali moze da se dostavi kako dopolnitelen dokument kupoprodazen dogovor napraven 1943 godina I koj se sansite so takov dokument da se dobijat bg dokumenti.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Sega tocno kolku se ceka ne znam no jas na pr. Se javiv vo septemvri 2013 a mi zakazaa za podnesuvanje dokumenti na 13maj 2014 vo DABC. E sega ne meshajte kolku se ceka za proishod so toa kolku se ceka za podnesuvanje dokumenti za proishod.za podnesuvanje dokumenti se cheka tolku kolku sto ima zakazani luge pred vas. A za dobivanje proishod se ceka najdolgo 30 dena od podnesuvanje.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Aj vaka edno prasanje dali moze da se dostavi kako dopolnitelen dokument kupoprodazen dogovor napraven 1943 godina I koj se sansite so takov dokument da se dobijat bg dokumenti.
Po mene kupoprodazen dogovor ne e dokaz za poteklo, no sepak treba da se proba so sekoj dokument sto go imate na raspolaganje.[DOUBLEPOST=1423683007][/DOUBLEPOST]
Aj vaka edno prasanje dali moze da se dostavi kako dopolnitelen dokument kupoprodazen dogovor napraven 1943 godina I koj se sansite so takov dokument da se dobijat bg dokumenti.
Po mene kupoprodazen dogovor ne e dokaz za poteklo, no sepak treba da se proba so sekoj dokument sto go imate na raspolaganje.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom