Прашања за Исламот III

Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
Јас друго те прашав, ако навредата ја сметате како легитимна причина да се убие некој, тогаш дали деградирањето кое го правите врз оние што не го делат вашето верување не е подеднаква навреда?!
voopsto ne se vrsi degradiranje vrs tie koi ne go delat naseto veruvanje ,Vo islamska drzava, e religiozno prifaten vo negovoto neveruvanje ,ili vo pripadnosta vo negovata religija , i mu se priznavaat pravata da ubedi ili da bide ubeden za vistinata, site tie vo islamska drzava imaat pravo da gi praktikuvaat i da ja propovedaat svojata religija i da gi socuvaat javnite institucii sto gi imaat kako crkvi, ucilista , it,n dali me razbiras , imas pravo na izbor, sekoj ima pravo dali ke veruva ili ne ke veruva,pravo na rabota , i slobodno mozam da kazam , vo islamska drzava religijata koja ne e islamska ,, vo zapadna hristijanska smisla na poimot, t,e, vo smisla na obozavanje obred licna etika licen status e slobodna bes kakvi bilo ogranicuvanje i vo politicka i vo ekonosmka svera e ednakvo sloboden kolku i muslimanot,so edinstveno ogranicuvanje na bezbednosta i prosperitetot na islamskata drzava.a za site nemoralalni sex aberacii nema mesto vo edna islamska drzava.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
voopsto ne se vrsi degradiranje vrs tie koi ne go delat naseto veruvanje ,Vo islamska drzava, e religiozno prifaten vo negovoto neveruvanje ,ili vo pripadnosta vo negovata religija , i mu se priznavaat pravata da ubedi ili da bide ubeden za vistinata, site tie vo islamska drzava imaat pravo da gi praktikuvaat i da ja propovedaat svojata religija i da gi socuvaat javnite institucii sto gi imaat kako crkvi, ucilista , it,n dali me razbiras , imas pravo na izbor, sekoj ima pravo dali ke veruva ili ne ke veruva,pravo na rabota , i slobodno mozam da kazam , vo islamska drzava religijata koja ne e islamska ,, vo zapadna hristijanska smisla na poimot, t,e, vo smisla na obozavanje obred licna etika licen status e slobodna bes kakvi bilo ogranicuvanje i vo politicka i vo ekonosmka svera e ednakvo sloboden kolku i muslimanot,so edinstveno ogranicuvanje na bezbednosta i prosperitetot na islamskata drzava.a za site nemoralalni sex aberacii nema mesto vo edna islamska drzava.
Како не се врши деградирање, кога жените што живеат на запад се сметаат за "неморални", за гнасни, за курви, затоа што имале поинаков морал од вашиот?! Хомосексуалноста се казнува со смрт, гатачите се казнуваат со смрт, апостатите се казнуваат со смрт! Ова не е деградирање? Не е ли ова двоен стандард? Не е ли навреда некого да го прогласиш за невреден да живее, само затоа што имал поинаков морал од твојот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.825
Поени од реакции
82.912
voopsto ne se vrsi degradiranje vrs tie koi ne go delat naseto veruvanje ,Vo islamska drzava, e religiozno prifaten vo negovoto neveruvanje ,ili vo pripadnosta vo negovata religija , i mu se priznavaat pravata da ubedi ili da bide ubeden za vistinata, site tie vo islamska drzava imaat pravo da gi praktikuvaat i da ja propovedaat svojata religija i da gi socuvaat javnite institucii sto gi imaat kako crkvi, ucilista , it,n dali me razbiras , imas pravo na izbor, sekoj ima pravo dali ke veruva ili ne ke veruva,pravo na rabota , i slobodno mozam da kazam , vo islamska drzava religijata koja ne e islamska ,, vo zapadna hristijanska smisla na poimot, t,e, vo smisla na obozavanje obred licna etika licen status e slobodna bes kakvi bilo ogranicuvanje i vo politicka i vo ekonosmka svera e ednakvo sloboden kolku i muslimanot,....
Ох да, баш така е во Исламската Држава.
Баш вака ко што кажа....

(ко ние да не глеаме шо се дешава, неаме ни интернет ни ништо и некој како тебе, може вака да дојде и да ни каже што сака...)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
pod pedofilija se podrazbira sexsualen polov odnos vrs ,maloletni deca, toa prestavuva kaznivo delo isto kako i bludnistvo.
Ова стои во куранот или е влијание од поново време. Затоа што и Аиша беше дете.
 
Последно уредено:
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ох да, баш така е во Исламската Држава.
Баш вака ко што кажа....

(ко ние да не глеаме шо се дешава, неаме ни интернет ни ништо и некој како тебе, може вака да дојде и да ни каже што сака...)
Човекот не мислеше на оваа Исламска држава(ИДИШ) што моментално владее во ирак и сирија ;)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.386
Поени од реакции
17.591
Колку исламски држави се потребни за да биде воспоставен вистинскиот шеријатски правен систем на планетава?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Колку исламски држави се потребни за да биде воспоставен вистинскиот шеријатски правен систем на планетава?
Знам дека можеби со право го поставуваш прашањево, но она што денес се претставува како "Исламска држава" е ништо друго до америчка креација за извршување прљави послови на Блискиот Исток во името на Исламот, тоа е повеќе од очигледно.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Знам дека можеби со право го поставуваш прашањево, но она што денес се претставува како "Исламска држава" е ништо друго до америчка креација за извршување прљави послови на Блискиот Исток во името на Исламот, тоа е повеќе од очигледно.
Дали во времето на Мухамед не се отсекувале глави за напуштање на исламот, дали за време на Мухамед не се убивале хомосексуалци, дали за време на Мухамед не се убивале гатачи, дали за време на Мухамед не се гледало на жените што не си го покриваат телото како на неморални и гнасни? Дали за време на Мухамед било дозволено да се направи карикатура на пророкот?
И одкако ќе одговориш, бонус прашање: Дали за времето на Мухамед постоела Америка?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.825
Поени од реакции
82.912
Човекот не мислеше на оваа Исламска држава(ИДИШ) што моментално владее во ирак и сирија ;)
ОК, ако не мислел на таа, но друга нема, освен КСА можеби, а и таму не е така како што тој пишал.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
ОК, ако не мислел на таа, но друга нема, освен КСА можеби, а и таму не е така како што тој пишал.
Dobre ni dojde beric temata verski vesti osamna bes tebe, nema koj da ne izvesti bidiiki bese otsuten, a ti si znaes najdobro zosto bese otsuten, jas koga zboruvam od islamski aspket ne znaci deka zboruvam za ovaa islamska drzava vo koja ti mislis vo koja vie se fakate ili nekoja si druga vo denesno vreme,.zatoa nikogas nemoj da brzas so zaklucoci.eve na koja mislam i kakov e islamskiot stav kon zemmimite(nemislimani pod zastita na islamskata drzava)

odgovorot na ova sto sum go pisal (Vo islamska drzava, e religiozno prifaten vo negovoto neveruvanje ,ili vo pripadnosta vo negovata religija , i mu se priznavaat pravata da ubedi ili da bide ubeden za vistinata, site tie vo islamska drzava imaat pravo da gi praktikuvaat i da ja propovedaat svojata religija i da gi socuvaat javnite institucii sto gi imaat kako crkvi, ucilista , it,n dali me razbiras , imas pravo na izbor, sekoj ima pravo dali ke veruva ili ne ke veruva,pravo na rabota , i slobodno mozam da kazam , vo islamska drzava religijata koja ne e islamska ,, vo zapadna hristijanska smisla na poimot, t,e, vo smisla na obozavanje obred licna etika licen status e slobodna bes kakvi bilo ogranicuvanje i vo politicka i vo ekonosmka svera e ednakvo sloboden kolku i muslimanot,....

moze da se najde vo tretiranjeto od strana na pratenikot na hristijanite od nedzran , i tretiranjeto na umer ibn el hatab (581-644) na evreite i na hristijanite na viuzantija po nejzinoto osvojuvanje.
tekstot na povelbata za predavanje na erusalim bese napisan od muavija (602gog) e potpisan od halifot i sofroneie okolu 560-638 god koj bil patriaarh vo ime na hristijanite.
vo nego stoi;

vo ime na Allah,Somilosen,Milostiv. ovaa garancija im e odobrena na narodot na avelija od umer, sluga Allahov i vodac na vernicite.

-toj im garantira bezbednost za nivnite licnosti i nivnite imoti , za nivnite crkvi i nivnite krstovi- bilo da se vo dobra sostojba ili poinaku i voopsto za nivnata religija .

- nivnite crkvi nema da bidat pretvoreni vo naselbi nitu pak ke bidat unisteni, nitu pak tie ili nivnite drugi imoti nema da bidat na bilo koj nacin osteteni.

- vo prasanje na religijata nikakva prisila nema da bide izvrsena vrs niv, nitu pak nekoj od niv ke bide povreden.

-narodot od aelija ke plaka dzizije isto kako i onie od drugite gradovi onie koi dobrovolno ke si zaminat ke im se ovozmozi siguren premin, onie koi ke se resat da ostanat vo gradot, mozat da go storat toa pod uslov da plakaat dzizije kako i drugite gragani.

- graganite na avelija koi sakaat da da zaminat so vizantijcite mozat da go storat toa i mozat so sebe da gi ponesat nivnite dobra, podvizni imoti i krstovi, bezbednost im se garantira i na niv.

-zemjodelcite koi se naogaat vo gradot, isto taka mozat da se naselat vo nego i da plakaat dzizije , kako i drugite gragani, vo slucaj da sakaat da zaminat so vizantijcite ili pak da im se vratat na nivnite semejstva vo zemjata mozat da go storat toa , nikakvo sobiranje nema da se vrsi od niv osven po zetvata.

Ova povelba e napravena pod garancija od boga i vo pocituvanje na pratenikot, halifite i vernicite , od taa islamska drzava, svedoci ; Halid ib el- valid,Amar ibn el-as,Abd el- rahman,ibn Avf i muavije ibn sufjan koj go napisal so sopstevna raka vo 15 hidzretska godina

istite uslovi im bea dadeni i na zitelite na drugite gradovi ovie uslovi ja socinuvaat sodrzinata na zimmeh( nemisliman pod zastita na islamskata drzava) so koi se vladeeja idnite odnosi na muslimanite i nemuslimanite , koj garantiraat licna bezbednost i bezbednost na imotot, pravo da se praktikuvaat nivnite neislamski religii ,koj e religiozno prifaten vo negovoto neveruvanje ,ili vo pripadnosta vo negovata religija , i mu se priznavaat pravata da ubedi ili da bide ubeden za vistinata, site tie vo islamska drzava imaat pravo da gi praktikuvaat i da ja propovedaat svojata religija i da gi socuvaat javnite institucii sto gi imaat kako crkvi, ucilista , it,n imaat pravo na izbor, sekoj ima pravo dali ke veruva ili ne ke veruva,pravo na rabota , vo islamska drzava religijata koja ne e islamska ,, vo zapadna hristijanska smisla na poimot, t,e, vo smisla na obozavanje obred licna etika licen status e slobodna bes kakvi bilo ogranicuvanje i vo politicka i vo ekonosmka svera e ednakvo sloboden kolku i muslimanot,so edinstveno ogranicuvanje na bezbednosta i prosperitetot na islamskata drzava
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.825
Поени од реакции
82.912
Знам дека можеби со право го поставуваш прашањево, но она што денес се претставува како "Исламска држава" е ништо друго до америчка креација за извршување прљави послови на Блискиот Исток во името на Исламот, тоа е повеќе од очигледно.
Зошто тогаш Муслиманите од Балканот, одат таму и се борат за неа извршувајќи до сега невидени ѕверства? Зошто праќаат пари и друга помош за неа?
Дали можеби масакрите врз кафирите се она што ги привлекува, а не можат баш така лесно тука да го прават?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Што мислите за ставот на Dr. Salih bin Fazwan, истакнат свештеник и член на највисокит Саудиски религиозен собор, кој издал фетва во која се тврди дека не постојат минимални години за мажачка, и дека девојчињата може да бидат омажени „дури и ако се во лулка“?

Muslim “child-marriage”—euphemism for pedophilia—is making headlines again, at least in Arabic media: Dr. Salih bin Fawzan, a prominent cleric and member of Saudi Arabia’s highest religious council, just issued a fatwa asserting that there is no minimum age for marriage, and that girls can be married “even if they are in the cradle.”

The ulema [Islam's interpreters] have agreed that it is permissible for fathers to marry off their small daughters, even if they are in the cradle. But it is not permissible for their husbands to have sex with them unless they are capable of being placed beneath and bearing the weight of the men. And their capability in this regard varies based on their nature and capacity. Aisha was 6 when she married the prophet, but he had sex with her when she was 9 [i.e., when she was deemed capable].

Улемите се согласни дека е дозволено за татковците да ги омажат нивните мали ќерки, дури и а ко се тие во лулка. Но не е дозволено на нивните мажи да имаат секс со нив додека тие (жените) не бидат способни да легнат одоздола и да ја носат тежината на мажот. И нивната способност во овој поглед се разликува според нивната природа и можности. Аиша имаше 6 години кога се омажи за пророкот, но имаше секс со него кога наполни 9 (со други зборови, кога била проценета за способна).

http://www.raymondibrahim.com/from-the-arab-world/new-saudi-fatwa-defends-pedophilia-as-marriage/

И уште едно прашање. Зошто Исламот смета дека жената треба да ја носи тежината на мажот во мисионерската поза? Зошто смета дека мажот треба да легне како трупец над жената, а не да се потпира на сопствените лакти и колена?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.996
Поени од реакции
11.986
Не сум муслиман, но можам ова да го одговорам доволно добро - барем така мислам...

Во секоја од старо-еонските религии местото на жената е зад/под мажот.
Без разлика дали е ислам или христијанство или јудаизам...
Истото прашање може да се постави насекаде...

Никогаш нема да биде израмнета жената со мажот (освен можеби во некои тајни уредувања) - бидејќи женскиот принцип/концепт е изоставен во писанијата на овие учења/вери/правни закони што и да се за Вас.
Во некои еврејски езотериски учења женскиот принцип постои и се споменува низ текстовите...

Можеби ја знаат моќта на жената, па намерно ја осакатиле/осакатуваат за да се покажат посилни заради некоја нивна колосална цел...
Така и започна патријархатот - со узурпирање на концептот на божицата каде што жената е главна(со целиот тој систем на раѓање-смрт), со создавање машки богови со кои се покажува дека мажот всушност е оној што создава, не жената.
Во христијанството дури богот(не божица) праќа син, не ќерка за да спасува некој...

Нема место за жената во старо-еонските верувања и учења. Ако некогаш има - тоа нема да бидат старо-еонските учења на умирачките богови кои не ја разбираат или негираат „другоста“.

Малку историја, вака на брзина :)
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Што мислите за ставот на Dr. Salih bin Fazwan, истакнат свештеник и член на највисокит Саудиски религиозен собор, кој издал фетва во која се тврди дека не постојат минимални години за мажачка, и дека девојчињата може да бидат омажени „дури и ако се во лулка“?

И уште едно прашање. Зошто Исламот смета дека жената треба да ја носи тежината на мажот во мисионерската поза? Зошто смета дека мажот треба да легне како трупец над жената, а не да се потпира на сопствените лакти и колена?
Секогаш кога за Исламот ме прашуваат: Дали може? ... јас прашувам Дали мора?
Мора да сфатите една работа, и ти и тие што ги прашуваат исти и слични прашања, ова ќе го напишам сега и ќе го болдирам, и веќе не одговарам вакви и слични прашања, туку секогаш само тоа ќе го копирам, па кој сфатил... сфатил.
1. Во Исламот не постои минимална година за мажење, Исламски - жената станува полнолетна кога ќе го добие првиот месечен циклус. А тоа не зависи од годините, сите жени во различна возраст ја добиваат менструацијата. Значи од моментот кога ќе ја добие својата менструација, станува полово зрела, полнолетна, и може сама за себе да одлучува, станува одговорна пред законот(шеријатски), може да се мажи итн итн... без разлика колку години има.
2. И порано пишував, и сега за последен пат ќе напишам.... жената кога ќе ја добие својата прва менструација МОЖЕ да се мажи, А НЕ МОРА.
Јас гледам дека намерно не сакате тоа да го сфатите, туку прашањата ги наметнувате како да шеријатот наредува жената штом ја добие првата менструација дека мора да се мажи, ако не се омажи тоа смртен грев било.
Значи сфатете ја разликата меѓу МОЖЕ и МОРА, за да не се повторувам по 100 пати.
3. Тоа со тежината нема врска, тоа е метафорички кажано.
Интимниот однос е договор меѓу сопружниците кој треба да доведе до обострано задоволство, почитувајќи ги притоа шеријатските граници(исламски е забранет интимен однос во аналниот отвор и интимен однос за време на менструација). Се друго е желба и договор помеѓу сопружниците.


Толку на оваа тема.[DOUBLEPOST=1422978010][/DOUBLEPOST]
Зошто тогаш Муслиманите од Балканот, одат таму и се борат за неа извршувајќи до сега невидени ѕверства? Зошто праќаат пари и друга помош за неа?
Дали можеби масакрите врз кафирите се она што ги привлекува, а не можат баш така лесно тука да го прават?
Не знам.
И јас би сакал да не одат.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.825
Поени од реакции
82.912
Гласавте ли на интернет за Моаз?

Дали некој од тука гласаше за ова финалново решение или сакавте нешто посочно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom