Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    710
?

..........

Гостин
И ќе платат ли сепаратистите и русите кои им даваат оружје и тешка артилерија?
Јасно ли ти е сега како проруските бунтовници се снабдуват со оружје? Русија нема потреба да ги снабдува со ништо, кога овие ја имат толку храбрата УА составена од нато платеници кои бегат како пички и остават се пред себе...:icon_lol:

Во аеродромот оставија цели контењери со амерички автомати :icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.672
Поени од реакции
12.630
Јасно ли ти е сега како проруските бунтовници се снабдуват со оружје? Русија нема потреба да ги снабдува со ништо, кога овие ја имат толку храбрата УА составена од нато платеници кои бегат како пички и остават се пред себе...:icon_lol:

Во аеродромот оставија цели контењери со амерички автомати :icon_lol:
Не мора да снабдува Русија ништо. Тука е С.Осетија преку која ќе снабдуваат со оружје:icon_lol:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Се дискутираше долгот за енергенси, кој е отплатен во целост. Останаа уште 3 милијарди кредит земен од претходната влада на Јанукович, но тој треба да биде отплатен до декември 2015 г.
Гасот не е цел отплатен, има уште 2.4 милијарди, а тие 3 милијарди не се кредит туку се државни обврзници купени од страна на Русија да се помогне, иако се знаеше дека се ризични. Како што го слушнав Медведев кажаа дека ако Украина прекорачела долг од 60% од БДП имале право веднаш да ги добијат. Со други зборови се што ќе добие од западот Украина треба да го префрла на исток.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Најмалку 7.000 украински војници се верува дека се опколени во близина на селото Debaltsevo во Донбас, како милициски единици отсечени единствениот пат што го поврзува џеб на Киев одржа територија. На лица се нуди можност да се предадат.

http://rt.com/news/227899-ukraine-troops-debaltsevo-trap/

At least 7,000 Ukrainian troops are believed to be surrounded near the village of Debaltsevo in Donbass, as militia units cut off the only road linking the pocket to Kiev-held territory. The servicemen have been offered the chance to surrender.
Прегледај го приврзокот 113158

Кој можел избегал, оставиле зе живо позади нив,

Вкупната војска на бунтовнициве се проценува на 9000, а овде држат 7000 :pos:

Тато, тато фатив мече...
Пушти го сине...
Јас го пуштам, ама тоа не ме пушта тато...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.111
Вкупната војска на бунтовнициве се проценува на 9000, а овде држат 7000 :pos:

Тато, тато фатив мече...
Пушти го сине...
Јас го пуштам, ама тоа не ме пушта тато...
Ај баш ме интересира како ќе заврши ова... Чисто ради човечето што си го ставил да се смее и кое треба да изгледа како сигурност во тоа што го тврдиш.
 
?

..........

Гостин
Вкупната војска на бунтовнициве се проценува на 9000, а овде држат 7000 :pos:

Тато, тато фатив мече...
Пушти го сине...
Јас го пуштам, ама тоа не ме пушта тато...
Абе и седум да се битно ги фатиле, ги поразиле, незнам што е смешно, јас само ја пренесов веста, а и не е првпат да фатат пголема група.
тоес тие 7000 се број на УА војници кои се опколени, кои се наоѓат во обрачот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.278
Поени од реакции
41.677
Вкупната војска на бунтовнициве се проценува на 9000, а овде држат 7000 :pos:

Тато, тато фатив мече...
Пушти го сине...
Јас го пуштам, ама тоа не ме пушта тато...
тоа според изворите на спероу?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
тоа според изворите на спероу?
Според Стрелков, кој денеска ама ич не е популарен на рускиве форуми, дури и мајки шајки му спомнуваат, оти кажа дека кај Деблјацево, го попушиле бунтовнициве.

За едно село да го заземат огромни жртви имале, а уште не успеале нити пола да го земат.

Уба е вака пропагандата кога се шири заедно со воените дејствија за да се држи моралот висок кај твојата војска, а да го уништуваш кај непријателот, ама ко ќе се разбудиш ќе видиш дека стварноста е ноќна мора.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Вкупната војска на бунтовнициве се проценува на 9000, а овде држат 7000 :pos:

Тато, тато фатив мече...
Пушти го сине...
Јас го пуштам, ама тоа не ме пушта тато...
Готово,дискусијава после постов спадна на ниво на детска градинка..

Гледам многу си весел поради фактот што ќе загинат стотици укр. Војници,па едвај чекате да покажете со прст накај руските терористи нели,како што милувате да ги викате.
Парите не познаваат човечност
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Тие 3 милиарди са посебна работа.
За газ има уште 2,44 милиарди долг, кои Украина не сака да плати.
Последниот договор помеѓу Украина, Русија и ЕУ беше дека Украина мора да го врати заостанатиот долг до декември 2014 г. и да почне со авансно плаќање по нова цена.

Во моментов се на суд. Украина бара 6 милијарди за преплаќање и транзитни такси, Русија го прекалкулира долгот и бара 2.4 милијарди.


The package assumes that Ukraine will pay its debt to Gazprom in two portions. First, the package assumes that Ukraine will pay 1.45 bln US dollars as a prepayment for winter gas supplies. The second $1.65 billion will be paid by Ukraine to Gazprom by the end of the year. The debt amount is calculated at the price of $268.5 per 1000 cubic metres of gas. The final amount of the debt will be established by the Stockholm InternationalArbitration Court in which Gazprom filed a lawsuit to recover $4.5 from Naftohaz. Yet both sides of the dispute have their claims.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.111
Неодлоливо ме подсеќа овој конфликт на конфликтот во Нагорно Карабах. Речиси истата стратегија, со таа разлика што оваа област е далеку поразвиена од Нагорно Карабах.

Крајниот исход во Нагорно Карабах беше тотален колапс на војската на Азербејџан која иако беше подржувана од САД и приватните нафтени компании, а истовремено со доброволечки исламистички бригади од рангот на озлогласените Шамил Басаев и Гулбедин Хекматијар.

Неможам да кажам кој ќе биде крајниот исход на војнава и да ставам смајли што би требало го потврди тоа мое мислење, ама можам да кажам дека Порошенко иде сигурно по стапките на Гајдар Алиев.[DOUBLEPOST=1422651820][/DOUBLEPOST]
Готово,дискусијава после постов спадна на ниво на детска градинка..

Гледам многу си весел поради фактот што ќе загинат стотици укр. Војници,па едвај чекате да покажете со прст накај руските терористи нели,како што милувате да ги викате.
Парите не познаваат човечност
После постов?
Дискусијата е детска градинка најмалку последните 100 страни. :)
 
Последно уредено:

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Неодлоливо ме подсеќа овој конфликт на конфликтот во Нагорно Карабах. Речиси истата стратегија, со таа разлика што оваа област е далеку поразвиена од Нагорно Карабах.

Крајниот исход во Нагорно Карабах беше тотален колапс на војската на Азербејџан која иако беше подржувана од САД и приватните нафтени компании, а истовремено со доброволечки исламистички бригади од рангот на озлогласените Шамил Басаев и Гулбедин Хекматијар.

Неможам да кажам кој ќе биде крајниот исход на војнава и да ставам смајли што би требало го потврди тоа мое мислење, ама можам да кажам дека Порошенко иде сигурно по стапките на Гајдар Алиев.[DOUBLEPOST=1422651820][/DOUBLEPOST]
После постов?
Дискусијата е детска градинка најмалку последните 100 страни. :)
Имало траги-комични постови ама да му се радуваш на претстоечки масакр,ми е крајно детски накај дебилно.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Јасно ли ти е сега како проруските бунтовници се снабдуват со оружје? Русија нема потреба да ги снабдува со ништо, кога овие ја имат толку храбрата УА составена од нато платеници кои бегат како пички и остават се пред себе...:icon_lol:

Во аеродромот оставија цели контењери со амерички автомати :icon_lol:
Вие стварно верувате во тие глупости?
М 16-ките се земени од грузиската војна, имаш слики и од телохранители на Захарченко со истите ‘амерички автомати‘.
Малце да се разбираше ќе знаеше дека нема никаква логика во први борбени редови да користат м 16-ки украинците, сосема различен калибар и сосема ралична муниција од стандардните калаши.

И тие муабети дека на улица наоѓале 60-70 тенкови, БУК системи, 40-50 ГРАД системи, па уште и муниција скоро година дена да се борат со професионална армија, тоа на некои неуки да им продаваш муда за бубрези.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.278
Поени од реакции
41.677
Вие стварно верувате во тие глупости?
М 16-ките се земени од грузиската војна, имаш слики и од телохранители на Захарченко со истите ‘амерички автомати‘.
Малце да се разбираше ќе знаеше дека нема никаква логика во први борбени редови да користат м 16-ки украинците, сосема различен калибар и сосема ралична муниција од стандардните калаши.

И тие муабети дека на улица наоѓале 60-70 тенкови, БУК системи, 40-50 ГРАД системи, па уште и муниција скоро година дена да се борат со професионална армија, тоа на некои неуки да им продаваш муда за бубрези.
ти да не им ги виде сериските броеви?:facepalm:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
ти да не им ги виде сериските броеви?:facepalm:
Абе една сериозна информација нема излезено од проруска страна...
... но, со оглед која популација им е таргет група, и јас така би играл :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom