Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    710

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.672
Поени од реакции
12.630
И има докази за вакви глупи тврдења?
Или секакви измислици ќе пишуваме по темава?



Руска пропаганда:pos:
Самиот борец од Аидар дава такво тврдење. Каков спутникњуз каков сајберберкут.

Свои в своих. Артиллерија по позицијам батальона Ајдар», - отметил он.

Мельничук также сообштил о том, что боец с позывным Абдул позвонил ему и рассказал, что украинские военные открыли артиллеријскиј огонь по позицијам батальона «Ајдар» у населённого пункта Счастье.

«15-20 раз. Миномёты, «Грады», «Смерчи», - уточнил он.

Напомним, ранее Мельничук зајавлјал о том, что «Ајдар» хотјат расформировать, чтобы скрыть масштабнују коррупцију в рјадах Минобороны Украины.




Било стрелано 15/20 пати од минофрлачи,град и со смерч. Врз позициите на Аидар од страна на УА.


Руска пропаганда, го поткупиле овој на видеово да шири таква пропаганда :pos:
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
У оваа оваа криза (војна) сум за Русија :D, затоа што Украинциве ме потсеќаат на Словенија. Ем се им е градено во заедничка држава, еме некој друг им ја разработил економијата каква што им беше, ем имаа насочена индустрија кон Русија, сеа им текнало со ЕУ и НАТО сме. 15 години дужат пари за енергенси, и сеа за да не ги вратат кој ја фука Русија. Е сеа ЕУ и Американциве ги видоа колку им сече, и им се запнаа да ги финасираат односно да ги намамат за поголеми интереси што си ги имаат во пресметката со Русија, односно да го застанат нејзиниот економски раст.
Плус си играат со воени ветерани кои се во редовите на сепаратистите у приказнава, кој бил у војска знае што значи искуство да ракуваш со вооружување, а да не праам муабет што значи вистински да војуваш, тој што убил, не му проблем веќе да убие уште 100, зашто го знае чувството( ова од книги, ја незнам какво е).
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Џабе кој сакате извор дајте не признаваат ништо освен BBC, CNN и останати "веродостојни" вести
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Украина има апсолутно право да го брани суверенитетот и интегритетот на земјата..
Дали ќе го одбрани ??? М.
Има стара изрека, кај што мерат к.рој, не турај г‘z :). Така и Украина не ја разбра пред време ситуацијата, сепаратистите немаше да се повампират, ако некој играше фер и ги задоволуваше нивните барања се разбира со можностите на Украина. Ама кога некој се мисли дека знае да играш шах, а незнае ова се случува и на крај сите знаат како ќе заврши оваа партија. :uzi:
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Загинати украински војници според местото на раѓање

 
?

..........

Гостин
Militias of the self-proclaimed Donetsk People’s Republic (DPR) have fully encircled and blocked a grouping of Kiev troops near the city of Debaltsevo in eastern Ukraine
Untitled.png
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Украина има апсолутно право да го брани суверенитетот и интегритетот на земјата..
Токму тоа го прават и единиците на народноослободителната војска.
Што е суверенитет, кој е носител на сверенитетот,и што направија вампирите од Мјадан за да ја срушат суверената воља на суверениот народ?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549


Руска пропаганда:pos:
Самиот борец од Аидар дава такво тврдење. Каков спутникњуз каков сајберберкут.

Свои в своих. Артиллерија по позицијам батальона Ајдар», - отметил он.

Мельничук также сообштил о том, что боец с позывным Абдул позвонил ему и рассказал, что украинские военные открыли артиллеријскиј огонь по позицијам батальона «Ајдар» у населённого пункта Счастье.

«15-20 раз. Миномёты, «Грады», «Смерчи», - уточнил он.

Напомним, ранее Мельничук зајавлјал о том, что «Ајдар» хотјат расформировать, чтобы скрыть масштабнују коррупцију в рјадах Минобороны Украины.




Било стрелано 15/20 пати од минофрлачи,град и со смерч. Врз позициите на Аидар од страна на УА.


Руска пропаганда, го поткупиле овој на видеово да шири таква пропаганда :pos:
Како прво, батаљонот Ајдар не се наоѓа во Дебалцево воопшто.
Батаљонот Ајдар од вчера е разрешен поради нарушување на човечки права а и веќе пишав на темава кој е газда на овој батаљон и зошто го користи истиот за политички цели. http://www.pravda.com.ua/news/2015/01/29/7056839/

Лош обид, пробај повторно.[DOUBLEPOST=1422642859][/DOUBLEPOST]
Токму тоа го прават и единиците на народноослободителната војска.
Што е суверенитет, кој е носител на сверенитетот,и што направија вампирите од Мјадан за да ја срушат суверената воља на суверениот народ?
Бранат суверенитет и интегритет борејќи се за отцепување?

Мозок на пасење.[DOUBLEPOST=1422642936][/DOUBLEPOST]
Властите во Киев ќе платат за геноцидот кој деновиве го вршат врз цивилното население.
http://rt.com/news/227891-donetsk-aid-shelling-killed/[DOUBLEPOST=1422629882][/DOUBLEPOST]http://tass.ru/en/world/774489
Гранатирањето на Мариупол беше геноцид или тоа случајно беше?
И ќе платат ли сепаратистите и русите кои им даваат оружје и тешка артилерија?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.930
Поени од реакции
33.011
Украина има апсолутно право да го брани суверенитетот и интегритетот на земјата..
Хммм... новодојденец во дискусијата, и тоа таков со интересна позадина. Се надевам нема да бидам погрешно разбран ако те прашам:

- Дали истово (од твојава изјава) како за Украина важи и за Палестина (онаа од 1967ма)?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.041
Поени од реакции
22.396
Украина има апсолутно право да го брани суверенитетот и интегритетот на земјата..
А Македонија во 2001?[DOUBLEPOST=1422644385][/DOUBLEPOST]
Militias of the self-proclaimed Donetsk People’s Republic (DPR) have fully encircled and blocked a grouping of Kiev troops near the city of Debaltsevo in eastern Ukraine
Прегледај го приврзокот 113143
До сега 6 пати го затворија
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom