Самосвесна и независна = феминистка?

Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Си се најдовте вие двајцата, од љубов не се бега :icon_lol::цицки:
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Их, колку ми фали само да знаете...:facepalm:

Али нема везе, секој ке си пише на темава тука што и кој му лежи на срце.:P
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.201
Поени од реакции
20.868
Ти не си капиталист. Да беше дете на капиталист, или капиталист, ќе ти знаевме име и презиме. Ти си некоја средна класа и ванаби капиталист. Е таквите се полоши и од самите капиталисти. Од фрустрации крајот не им се гледа!
Абе види, јас дали сум или не сум, не е тема на муабет. Колку што си ти анархистка, толку сум и јас капиталист.
Проблемот е што секој млад претприемач, уште не почнат што се вели, го етикетираат како капиталист и по дифолт е злобен. Тоа не чини. Имам налетено на милион вакви примери.

Ај поарно да не навлагам со разглобување на постов твој, ќе ја однесеме темава длабоко во оф-топик.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ти не си капиталист. Да беше дете на капиталист, или капиталист, ќе ти знаевме име и презиме. Ти си некоја средна класа и ванаби капиталист. Е таквите се полоши и од самите капиталисти. Од фрустрации крајот не им се гледа!
А ти како стана анархист, дете на родители стечајци од транзицијата ?
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Интересен е бе феминизмот! Читајте и ги мислењата на Pro Femina :)
 

kelesh

sperminator
Член од
20 август 2014
Мислења
72
Поени од реакции
138
Зошто, о зошто, мислиш дека доктор е лесна професија? Кој те тоа излажал?
И ако е толку лесна, зошто претежно мажи ја работат?

Колку процентуално жени студираат на електро - не знам, ама во фамилија имам 2 братучетки машинци.
Инаку, никој, ни маж ни жена не сака да работи багерист нит рудар, уште помалку магационер, склоп на околности (и немај каде) е тоа.
Барем јас не познавам маж на кој сон му е да биде магационер :cautious:
sto imas protiv magacioner? jas bev magacioner 2 godini i nauciv dosta za magacioniranje na raboti
radi toj magacioner ti mozes da si kupis koka kola od tinex
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ако де, да си прашам јас. Пошто има многу нео-социјалисти, комуњари и анархисти кои многу лесно лепат етикети "злобен капиталист" и "заработил на туѓ грб и пот", на сите успешни и амбициозни претприемачи.

Сега баш со еден вошкар комуњар праев муабет, тврдеше дека не чинело младите да се со претприемачки дух - класни разлики се правеле, класен непријател биле. :ROFLMAO:


Значи, по твоја логика, не можеш да кажеш кој е поуспешен, дали Бил Гејтс или Иван Исцелител. :unsure:
Значи, ги изедначуваш Мајка Тереза и Иван Исцелител? :tapp: Ок.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.201
Поени од реакции
20.868
Значи, ги изедначуваш Мајка Тереза и Иван Исцелител? :tapp: Ок.
Така, а!? Ако Мајка Тереза го посветила животот да помага на луѓето, тоа е успех, успеала жената. А ако Иван Исцелител го посветил својот живот да помага на луѓето, тоа не е успех според тебе?

Госпожа Гонџа во текот на својот живот помогнала на многу луѓе. Умрела на 87 години.
Иван Исцелител има 30 години, досега има помогнато на илјадници илјадници луѓе. Додека наполни 87 години, милиони ќе се направат.

И ти сакаш да ми кажеш дека Иван не сум смеел да го споредувам со Мајка Тереза!? :tapp:
Немој да потценуваш. Во Иван има огромен потенцијал, дури и за светец може да биде прогласен. Не сега, но за едно 20-30 години сигурно.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Ве читам тука некои феминистки како зборете дека на жената и е наложено да раѓа деца.

ПА КОЈ ЌЕ ГИ РАЃА БРЕ?! ВИЕ СТЕ АНАТОМСКИ СОЗДАДЕНИ ЗА ДА РАЃАТЕ ДЕЦА, ШО КУР ВИ Е?!

Женските не биле доволно застапени во бла бла ... На општа медицина сум, од 150 студенти, кај нас 90тина се женски. Имам повеќе професори жени и асистентки жени. И искрено сите се жени што имаат огромно знаење (за асистентките не зборам, тие се друга група).
Професорката по психопатологија рече дека женските си имаат зацртано во глава да си фаќаат за дечковци некои шупаци пошо мислат дека ќе успеат да ги поправат т.е. дека секогаш можат да поправат некои скршени работи и да се перчат. И дека женските се повеќе дотеруваат поради тоа што ќе речат ДРУГИ ЖЕНСКИ!

Кога и да сум седнал на кафе со поголема група на женски, секогаш се озборува за тоа КОЈА Е НАЈГОЛЕМАТА КУРВА! КОЈА СО ПИЧКАТА СИ ДОБИЛА НЕШТО, КОЈА СЕ ЕБЕЛА НА СЕКОЕ ЌОШЕ.

Знам една „феминистка“ шо е на ФИНКИ, шо по цели денови дреме на фб, твитер и останати можни социјални мрежи, сите серии и филмови ги гледа, се расправа наоколу за сечии права и на крај се жали дека матерјалот е претежок и немала време за учење и се чуствувала дискриминарна пошо е женско, а на машките им е полесно![DOUBLEPOST=1421278693][/DOUBLEPOST]Зошто во Индија женските деца нешо нешо ... не дочитав баш.

Епа Индија ти е земја со преку 2 милјарди жители, нормално дека се гледа да се намали популацијата на некој можен начин. Плус едно нешо шо не научи малечката невеста е дека треба баеги голем мираз да се даде за женското коа ќе и се прае свадба, и дека им паѓа послужавникот едно 2 сезони.

Кој ве тера да се мажите? Ви ставил некој нож под грло и да ви рече - ИЛИ СЕ МАЖЕШ ИЛИ ТЕ КОЛАМ?!

Можеби на некои да, пошо им скурчува на родителите дома да имаат стара мома од 30-40 години шо ќе дреме на комјутеро и ќе ги обвнинува мажите по нетов зошто не успеала она у животов и дека некој шо погледнал во неа одма таа била СИЛУВАНА.[DOUBLEPOST=1421278989][/DOUBLEPOST]Има една жена на која и се навистина воодушевувам, за која И НАЈГОЛЕМИТЕ ФЕМИНИСТКИ НЕ ЈА ЗНААТ ДЕКА ПОСТОЕЛА!

РОЗАЛИНД ФРЕНКЛИН



Татко и на Розалинд и забранувал да се школува пошо мислел дека еврејските женски деца треба да се омажат и да чуваат деца.

Дали го послушала?

НЕ!

Пошо била одлучна млада жена, и на крај го натерала татко и да ја пушти да се школува, макар шо не биле секогаш во добри односи после тоа. И тука вие цмиздите дека од дома не ви даваат научници да станувате бла бла бла... Ова она го направила уште во 1940та година!

Со што е позната Розалинд Френклин - со тоа што таа е првата жена што ја има видено структурата на ДНК! Таа ја има видено тајната на животот!

Ама нее.... шо е она битна, битно е дека вам од дома не ви даваат да учете, битно е дека мора да се дотерате за сите очи у град у вас да бидат, битно е највеќе лајкови на фотките да имате, битно е дека секоаш некој друг ви е крив шо сте неспособни и шо сте мрзливи.
 
Последно уредено:

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Така, а!? Ако Мајка Тереза го посветила животот да помага на луѓето, тоа е успех, успеала жената. А ако Иван Исцелител го посветил својот живот да помага на луѓето, тоа не е успех според тебе?

Госпожа Гонџа во текот на својот живот помогнала на многу луѓе. Умрела на 87 години.
Иван Исцелител има 30 години, досега има помогнато на илјадници илјадници луѓе. Додека наполни 87 години, милиони ќе се направат.

И ти сакаш да ми кажеш дека Иван не сум смеел да го споредувам со Мајка Тереза!? :tapp:
Немој да потценуваш. Во Иван има огромен потенцијал, дури и за светец може да биде прогласен. Не сега, но за едно 20-30 години сигурно.
Незнам дали си сериозен во постов. Али небитно.
Воопшто не беше збор за успехот.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Ма, дај боже да има што повеке луге како Гонџа Бојаџиу и Иван исцелителот, па не е ни битно што род се.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.201
Поени од реакции
20.868
Незнам дали си сериозен во постов. Али небитно.
Воопшто не беше збор за успехот.
Не, дека праша кој бил поуспешен, Бил Гејтс или Мајка Тереза. Затоа се надоврзав, интересна ми дојде споредбата. И дека не си можела да кажеш дека еден од нив двајца е поуспешен, само заради парите.

Оттука, претпоставувам не можеш да кажеш кој е поуспешен помеѓу Бил Гејтс и Иван Исцелител.
Кој е поуспешен според тебе, Бил или Иван?
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Е многу убо. :cautious:
Појавата наречена Pro Femina е токму она што е проблем со денешниот феминизам (бар за МК зборам). Самата на себе е карикатура и ги руши сите начела што феминистките ги имале на почетокот на движењето. Голем дел од денешните феминистки си изнаоѓаат проблеми само за да си го оправдаат своето постоење или својата припадност во групата.
А тоа е проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom