Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Imam dogovir od prodazba na nekoja niva od pradedo pisana na bugarski, mi rekoja da dojdam preku izvodi od maticno na rodeni i umreni e sega problemot e vo toa sto na izvodot od rodeni na dedomi pisuva tatko aleksandar a na posmrtnicata namesto Aleksandar pisuva Sandre dali bi bilo toa problem ili kako da dokazam deka se raboti za istata licnost
Значи ако и двата документа ти се за истиот човек искористиго само тој што е правилно напишан не ти треба десет изводи за една личност ( извод на родени венчани умрени итн) дај го само изводот на родени тоа е доволно.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Jas isto taka odnesov izvod od raganje od bg egzarhija na prv bratuced na baba mi, ti treba izvodi ili umrenici od tatko na dedo ti i tatko na prviot negov bratuced,bidejki tie se braka neli, ili brat i sestra kako i da se pagaat prvi bratucedi, povrzi gi do tebe potoa prevedi gi na bg i zaveri gi vo ambasada i dostavi gi vo ministerstvoto
Fala drugar, taka i misleh da naprava ama neznam koku ke funkcionira, dali ke pomogne!!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Од исти родители ако се, тоа доволно за да се докаже коренот, откако ќе се сврзат изводите. И повеќе од јасно дека во целава ситуација нема некое цврсто правило, може а и не мора да значи дека ќе помине. Убаво си пиша master2014 дека nervoza успеа да извади пасош со дополнителни со прв братучед, така да нека си пробаат луѓето, барем сега е лесно. На самиот старт ќе знаеш дали поминуваш, или добиваш происход или не.
Да се надополнам Дека јас лично земав происход во октомври месец 2014 со крштеница од брат на дедо ми да не биде дека само препраќам постови од други луѓе.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Значи ако и двата документа ти се за истиот човек искористиго само тој што е правилно напишан не ти треба десет изводи за една личност ( извод на родени венчани умрени итн) дај го само изводот на родени тоа е доволно.
Toj mi e pradedo za da go vrzam so izvodi
1.mi treba izvod od dedomi
2.mi treba od pradedomi
E sega na od dedomi pisi deka tatko mu bil aleksandar a na posmrticata posto mi treba i posnrtnica na nea pisuva Sandre
Neznam kako moze da se dokazi deka e istiot covek
Dali moE na notar toa da se napravi...
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Toj mi e pradedo za da go vrzam so izvodi
1.mi treba izvod od dedomi
2.mi treba od pradedomi
E sega na od dedomi pisi deka tatko mu bil aleksandar a na posmrticata posto mi treba i posnrtnica na nea pisuva Sandre
Neznam kako moze da se dokazi deka e istiot covek
Dali moE na notar toa da se napravi...
не те разбирам зошто ти е посмртница не треба да докажеш дека е умрен туку дека ти е роднина а за тоа ти е доволен само изводот на родени
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Toj mi e pradedo za da go vrzam so izvodi
1.mi treba izvod od dedomi
2.mi treba od pradedomi
E sega na od dedomi pisi deka tatko mu bil aleksandar a na posmrticata posto mi treba i posnrtnica na nea pisuva Sandre
Neznam kako moze da se dokazi deka e istiot covek
Dali moE na notar toa da se napravi...
Toa se prave uste u maticnoto ko ti go dadat izvodo ako saka maticaro da ti naprave usluga.I izvod od tatko ti ili majka ti zavisi od koja strana e.[DOUBLEPOST=1420982022][/DOUBLEPOST]
не те разбирам зошто ти е посмртница не треба да докажеш дека е умрен туку дека ти е роднина а за тоа ти е доволен само изводот на родени
Znaci ako e umren mu treba izvod od maticna kniga na umrenite ako e ziv maticna kniga od rodenite.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
не те разбирам зошто ти е посмртница не треба да докажеш дека е умрен туку дека ти е роднина а за тоа ти е доволен само изводот на родени
Bidejki na umreniot mu e tatko
Izvini pogresno kazav go baram da dokazam pra-pradedo
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Toa se prave uste u maticnoto ko ti go dadat izvodo ako saka maticaro da ti naprave usluga.I izvod od tatko ti ili majka ti zavisi od koja strana e.[DOUBLEPOST=1420982022][/DOUBLEPOST]
Znaci ako e umren mu treba izvod od maticna kniga na umrenite ako e ziv maticna kniga od rodenite.
Здраво нервозна можеш ли да ни кажеш каков е статусот на сестра ти во моментов бидејќи ти ни кажа дека со прв братучед си поминала а сестрати сеуште не?
фала однапред.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
nemoze so nikakvi bratucedi cickovcki vujkovski bla bla mora da imas dok od dedo baba pradedo itn za se da bide vo red i dajte veke ne sirete dezinformacii nemoze sea za sea i to e bla bla ajde da ne se nerviram :)[DOUBLEPOST=1420942075][/DOUBLEPOST]
nemoze so nikakvi bratucedi cickovcki vujkovski bla bla mora da imas dok od dedo baba pradedo itn za se da bide vo red i dajte veke ne sirete dezinformacii nemoze sea za sea i to e bla bla ajde da ne se nerviram :)[DOUBLEPOST=1420942547][/DOUBLEPOST]
nemoze so sestra na dedoti ti da dokazuvas bg koreni treba dedoti da e za da dokazes abe dajte ne se gluipirajte veke.ako ne zemi od na baba ti na setra i maz cccccc idioti[DOUBLEPOST=1420942613][/DOUBLEPOST]
nemoze so sestra na dedoti ti da dokazuvas bg koreni treba dedoti da e za da dokazes abe dajte ne se gluipirajte veke.ako ne zemi od na baba ti na setra i maz
Znaci moze so se da se proba.Jas licno znam covek sto dobi dokumenti so list hartija deka negov si dedo vozel stoka vo bugarija nekakva si ispratnica.Na bugarite ne im e bitno kakov e dokumentot niv im e bitno da proverat dali imas promena na ime prezime kako sto pravea albancite mozes tvoeto i na majka ti i tatko ti da smenes ama ne i na dedo ti i pra dedoti.Znam i slucaj kade sto moj prijatel nemase nikakov dokument i resi da odi so pet pokolenija na nazad dostavi izvodi znaci od pra pra dedo i zede samo so toa.Znaci nema mekoe pravilo moze da se poroba so se i sesto i na sekoj nacin.I drugo ako na moja prva bratucetka predcite i gi priznale kako bugari znaci i deka moite gi prifakaat odnosno kako moze tetka mi da e bugarka a nejziniot brat da ne e neli malku e bezlogicno.Zatoa moj sovet probuvajte so se si sesto nikoj ne znae tocno sto i kakvi dokumenti treba da se odnesat.[DOUBLEPOST=1420982581][/DOUBLEPOST]
Здраво нервозна можеш ли да ни кажеш каков е статусот на сестра ти во моментов бидејќи ти ни кажа дека со прв братучед си поминала а сестрати сеуште не?
фала однапред.
Statusot na sestra mi stoe uste vo zadolzitelna megutoa jas gi dostaviv i moite dokumenti plus taka da seuste ceka.Ke vidime ke pisam sto e napravila ali mi rekoa deka 100% ke zemi samo treba da i dojde redot.[DOUBLEPOST=1420982768][/DOUBLEPOST]
Bidejki na umreniot mu e tatko
Izvini pogresno kazav go baram da dokazam pra-pradedo
Druze tebe ti trebaat 4 izvodi od pra-pra dedo ti,Pradedo ti,dedo ti i od majka ti ili tatko ti( zavisi od koja strana e)A korekcijata ja pravis vo maticno fino i lepo gi zamoles oni ako se raspolozeni ke ti koregiraat i toa go imam videno.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Toa se prave uste u maticnoto ko ti go dadat izvodo ako saka maticaro da ti naprave usluga.I izvod od tatko ti ili majka ti zavisi od koja strana e.[DOUBLEPOST=1420982022][/DOUBLEPOST]
Znaci ako e umren mu treba izvod od maticna kniga na umrenite ako e ziv maticna kniga od rodenite.
Не е точно бидејќи јас однесов само венчаница на дедо ми а дедоми е починат пред 50 години не го ни познавам освен од слики плус тоа сите документи кои ги дадов се од различни години еден е од 1988 еден е од 2008 а трет е од 1996 само мојот извод не беше постар од 6 месеца но мора да се оригинали. Сакам да птенцирам јас лично со вакви документи земав происход по новиот закон.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Znaci moze so se da se proba.Jas licno znam covek sto dobi dokumenti so list hartija deka negov si dedo vozel stoka vo bugarija nekakva si ispratnica.Na bugarite ne im e bitno kakov e dokumentot niv im e bitno da proverat dali imas promena na ime prezime kako sto pravea albancite mozes tvoeto i na majka ti i tatko ti da smenes ama ne i na dedo ti i pra dedoti.Znam i slucaj kade sto moj prijatel nemase nikakov dokument i resi da odi so pet pokolenija na nazad dostavi izvodi znaci od pra pra dedo i zede samo so toa.Znaci nema mekoe pravilo moze da se poroba so se i sesto i na sekoj nacin.I drugo ako na moja prva bratucetka predcite i gi priznale kako bugari znaci i deka moite gi prifakaat odnosno kako moze tetka mi da e bugarka a nejziniot brat da ne e neli malku e bezlogicno.Zatoa moj sovet probuvajte so se si sesto nikoj ne znae tocno sto i kakvi dokumenti treba da se odnesat.[DOUBLEPOST=1420982581][/DOUBLEPOST]
Statusot na sestra mi stoe uste vo zadolzitelna megutoa jas gi dostaviv i moite dokumenti plus taka da seuste ceka.Ke vidime ke pisam sto e napravila ali mi rekoa deka 100% ke zemi samo treba da i dojde redot.[DOUBLEPOST=1420982768][/DOUBLEPOST]
Druze tebe ti trebaat 4 izvodi od pra-pra dedo ti,Pradedo ti,dedo ti i od majka ti ili tatko ti( zavisi od koja strana e)A korekcijata ja pravis vo maticno fino i lepo gi zamoles oni ako se raspolozeni ke ti koregiraat i toa go imam videno.
Pa mu rekovme da se koregira nemozelo taka bilo vneseno vo kom. I mu rekov da mi dadat pismemo da dokazam deka se raboti za istata licnost ni rekoa deka ne mozelo zatoa prazuvam dali bi bilo mozno na notar ili bi go prifatile i taka posto prezimetio mu e isto sopruga ista sve isto samo sto imeto go imaat inaku vneseno
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Не е точно бидејќи јас однесов само венчаница на дедо ми а дедоми е починат пред 50 години не го ни познавам освен од слики плус тоа сите документи кои ги дадов се од разлиќни години еден е од 1988 еден е од 2008 а трет е од 1996 само мојот извод не беше постар од 6 месеца но мора да се оригинали. Сакам да птенцирам јас лично со вакви документи земав происход по новиот закон.
Toa da ako veke gi imas izvadeno na lager ali ovde mislam e situacija deka covekot nema takov dokument i mora da go vadi.Znaci jas veruvam deka izvod od maticna kniga na umrenite od pra-pra dedo mu nema znaci mora da ja vadi nova.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Pa mu rekovme da se koregira nemozelo taka bilo vneseno vo kom. I mu rekov da mi dadat pismemo da dokazam deka se raboti za istata licnost ni rekoa deka ne mozelo zatoa prazuvam dali bi bilo mozno na notar ili bi go prifatile i taka posto prezimetio mu e isto sopruga ista sve isto samo sto imeto go imaat inaku vneseno
Види другар за која било личност би требало да има извид на родени извод на венчани и на умрени.
Е сега правени се такви грешки во минатото провери во сите останати изводи како се запишани неговите податоци можеби во некој извод е правилно запишан. Искористиго тој извод . Само као идеа.
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Pa mu rekovme da se koregira nemozelo taka bilo vneseno vo kom. I mu rekov da mi dadat pismemo da dokazam deka se raboti za istata licnost ni rekoa deka ne mozelo zatoa prazuvam dali bi bilo mozno na notar ili bi go prifatile i taka posto prezimetio mu e isto sopruga ista sve isto samo sto imeto go imaat inaku vneseno[/qu
Pa mu rekovme da se koregira nemozelo taka bilo vneseno vo kom. I mu rekov da mi dadat pismemo da dokazam deka se raboti za istata licnost ni rekoa deka ne mozelo zatoa prazuvam dali bi bilo mozno na notar ili bi go prifatile i taka posto prezimetio mu e isto sopruga ista sve isto samo sto imeto go imaat inaku vneseno
Notarot ti yaveduva veke regularen validen postoecki dokument,toj nema ya pravo da dokazuva tuku samo potvrduva veke potvrdeno toa e zaverkata.Ti trebas vo policija da odis i so molba da se promeni imeto.Kaj mene bese ist slucaj,dedo mi vo Krstenicata yaveden Kirilo vo umrenicata Kiro,so molba se napravi promena na imeto i sega ima vo dvata dokumenta isto ime.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.303
Поени од реакции
1.242
незнам веке кого да слушам,некој пишува процедурата и законите во БГ.се влошуваат а други дека одат на подобро,што е точно а што не е??има ли некој некаква идеа на пр.БРАК СО БАЛГАРКА!!!не е лоша идеја??!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom