Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 ноември 2012
Мислења
8
Поени од реакции
20
Здраво дечки, ве читам долго време некако сите прашања веќе ми биле поставени од други па немав потреба да пишувам, а да одговорам многу на веќе поставените баш и не можев зошто не сум многу упатен со темава. Но еве дојде ред и јас да прашам :) За некоја недела треба да одам во Бугарија на поддавање документи, за датумот аплицирав кај посредникот уште во Февруари минатата година. Немам никакви дополнителни документи (од она што до сега сум го пребарувал) Моите баба и дедо од двете страни се родени 1932-1034 година... Така да не се заведени бо бугарски книги на родените, дедовците немаат служено војска во Бугарија, едино според мене останува решение за бугарски сведителства зошто 1,2,3 ... одделение ги фатило во Буграска окупација, меѓутоа такви сведителства дома не можам да најдам, дали мислите дека постои начин некако да се најдат истите (јас не гледам баш светло кон ова) и дали мисите дека БЕЗ дополнителни документи би успеало да се истурка целата процедура, не знам дали вреди да чекам и да лупам пари со оглед на тоа дека сум тек на почеток. А за процедурата мислам дека после првото поддавање документи, излегува происход со кој закажуваш интервју, одиш на интервјуто од кога ќе ти го закажат и после тоа останува да чекаш ? (прашувам хронолошки да не има уште нешто што не го знам за да знам дали во меѓувреме можам да заминам од земјава). Мислам дека баш долг текст имате за читање, па ако некој милува и знае би ми било од корист доколку ми одговори на прашањата :) Фала ви и поздрав до сите.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
За каков документ се работи е битно.
Ако е воена книшка на која не се чита името и презимето, веројатно ќе ти треба потврда од државниот военоисторически архив во Велико Трново.
Документот е покана за војска
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
23
Дали има некој чии дедо служел бугарска војска од период 1915-1918 година на Фронтот на планина Беласица ?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Христос се роди!
Еве да се пофалам, на мојот сопруг му се смени статусот утринава. Молбата му е уважена и чека потпис од потпретседателот. Тој е број 113хх од 2013 година, во август 2013 беше на интервју, не беше на дополнителна проверка. Во мај 2014 поднесовме лична карта од прадедо му. Јас се уште чекам...Јас сум број 124хх. Се надевам дека и кај мене ќе биде деновиве.
Сакам да кажам дека нашиот посредник е сигурен и ефтин..ако на некој му треба за поднесување на дополнителни документи ќе му го испратам контактот во приватна порака.
Поздрав и убав празничен ден
 
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
Христос се роди!
Статусот ми се промени-Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.Колку се чека до указ?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Христос се роди!
Статусот ми се промени-Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.Колку се чека до указ?
Никој не може со сигурност да ти каже. Колку што знам тие што добија во ноември им беше потпишано крај на декември. Но не е страшно, веќе нема несигурност..
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
10
Христос се роди!
Еве да се пофалам, на мојот сопруг му се смени статусот утринава. Молбата му е уважена и чека потпис од потпретседателот. Тој е број 113хх од 2013 година, во август 2013 беше на интервју, не беше на дополнителна проверка. Во мај 2014 поднесовме лична карта од прадедо му. Јас се уште чекам...Јас сум број 124хх. Се надевам дека и кај мене ќе биде деновиве.
Сакам да кажам дека нашиот посредник е сигурен и ефтин..ако на некој му треба за поднесување на дополнителни документи ќе му го испратам контактот во приватна порака.
Поздрав и убав празничен ден
a kolku vreme cekase za potpisot jas cekam od 12 noemvri i se uste nema nisto smeneto
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Ne veruvam deka ke bide tolku dolgo. Dolgo vreme po izborite ne bea formirani komisiite...taka da toa bese tehnicki problem..Veruvam deka za 2-3 nedeli ke potisat na site sto dobile
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Христос се роди!
Статусот ми се промени-Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.Колку се чека до указ?
Pred toa kako ti pisese kako za zadolzitekba procesura ili
Христос се роди!
Еве да се пофалам, на мојот сопруг му се смени статусот утринава. Молбата му е уважена и чека потпис од потпретседателот. Тој е број 113хх од 2013 година, во август 2013 беше на интервју, не беше на дополнителна проверка. Во мај 2014 поднесовме лична карта од прадедо му. Јас се уште чекам...Јас сум број 124хх. Се надевам дека и кај мене ќе биде деновиве.
Сакам да кажам дека нашиот посредник е сигурен и ефтин..ако на некој му треба за поднесување на дополнителни документи ќе му го испратам контактот во приватна порака.
Поздрав и убав празничен ден
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Blagodaram bidejki jas bev na dopolnitelna pa sega sum na zadolzitelna i da vidime
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom