Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
S

Sukhoi-27

Гостин
Здраво на сите.Дали некој знае дали стари фотографии може да помогнат? Имам слика од прадедо ми и некои луѓе сликани заедно со бугарски офицер.
 

dummy

AaaaaaAaaaaaA
Член од
16 јуни 2009
Мислења
43
Поени од реакции
8
Tebe taa zena ti se paga fakticki baba a na majka ti tetka so soodvetni izvodi povrzi se so nea i resen problem.Dokazi deka dedo ti i ona se brat i sestra a posle so izvodi dokazi deka dedo ti ti e dedo.
Pa Na nekoj nacin mi e baba, ja sum vtor bratuced so nejzinata vnuka. Znaci izvodi od dedo mi, sestra mu, majka mi i nejzinata prva bratucedka , normalno i mojot.. Bi trebalo da e dovolno?[DOUBLEPOST=1419768499][/DOUBLEPOST]
Tebe taa zena ti se paga fakticki baba a na majka ti tetka so soodvetni izvodi povrzi se so nea i resen problem.Dokazi deka dedo ti i ona se brat i sestra a posle so izvodi dokazi deka dedo ti ti e dedo.
Pa Na nekoj nacin mi e baba, ja sum vtor bratuced so nejzinata vnuka. Znaci izvodi od dedo mi, sestra mu, majka mi i nejzinata prva bratucedka , normalno i mojot.. Bi trebalo da e dovolno?
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
dali nekoj bil da dostavi dopolnitelni dokumenti licno, i kade se dostavuvaat, dali treba neso posebno da se kaze
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
605
dali nekoj bil da dostavi dopolnitelni dokumenti licno, i kade se dostavuvaat, dali treba neso posebno da se kaze
Улица " Аксаков" број 5 , одиш таму кај полицајците и кажуваш дека си за дополнителна и ќе ти кажат каде да се наредиш!
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Pa Na nekoj nacin mi e baba, ja sum vtor bratuced so nejzinata vnuka. Znaci izvodi od dedo mi, sestra mu, majka mi i nejzinata prva bratucedka , normalno i mojot.. Bi trebalo da e dovolno?[DOUBLEPOST=1419768499][/DOUBLEPOST]
Pa Na nekoj nacin mi e baba, ja sum vtor bratuced so nejzinata vnuka. Znaci izvodi od dedo mi, sestra mu, majka mi i nejzinata prva bratucedka , normalno i mojot.. Bi trebalo da e dovolno?
Znaci vaka spored mene ke ti treba izvod od tatko ili majka na dedo ti za kako prvo da gi povrzes niv dvajcata deka se brat i sestra.posle izvodi od niv dvajcata(dokolku nekoj e pocinat izvod od maticna kniga na umrenite).E sega izvod od majka ti i so toa se povrzuvas so dedo ti,izvod od tetka ti odnosno prva bratucetka na majka ti i tvojo izvod.e sega najubavo ke ti bide da se posovetuvas so nekoj poubavo upaten posrednik da ti kaze koj izvodi ti trebaat tocno.Ali spored mene ti trebaat tie izvodi.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
605
i ova e koja institucija, inaku fala za odgovorot,
Епа сеа таму се се праи и на интервју се иде у истата зграда и за подавање на документи без разлика дали за дополнителна или за прв пат подаваш документи и исто и указите таму се земаат, тоа пак се води министерство на правосдието !
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дали некој знае каде се ваде потврда дека една иста личност е со различни презимиња?
За почеток ќе отидеш во општината каде таа личност е родена и таму ќе ти објаснат што понатака. Во зависност со која Архива соработуваат, ќе треба да пополниш молба со барање.

Pa Na nekoj nacin mi e baba, ja sum vtor bratuced so nejzinata vnuka. Znaci izvodi od dedo mi, sestra mu, majka mi i nejzinata prva bratucedka , normalno i mojot.. Bi trebalo da e dovolno?[DOUBLEPOST=1419768499][/DOUBLEPOST].
Всушност ти треба да докажеш дека тоа е сестра на дедо ти..... Извод од неа, извод од дедо ти, извод од мајка ти или татко ти ( зависно чив татко е дедо ти ) и твој извод. Извод или умреница, сеедно е али мора оригинал..... Јас мислам дека имаш големи шанси, и не е толку баш далечна роднина
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
nekoj slucajno da ne odi da nosi dokumenti vo sofija, by bus ili bilo kako od skopje skoro?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.554
Поени од реакции
5.172
Znaci vaka spored mene ke ti treba izvod od tatko ili majka na dedo ti za kako prvo da gi povrzes niv dvajcata deka se brat i sestra.posle izvodi od niv dvajcata(dokolku nekoj e pocinat izvod od maticna kniga na umrenite).E sega izvod od majka ti i so toa se povrzuvas so dedo ti,izvod od tetka ti odnosno prva bratucetka na majka ti i tvojo izvod.e sega najubavo ke ti bide da se posovetuvas so nekoj poubavo upaten posrednik da ti kaze koj izvodi ti trebaat tocno.Ali spored mene ti trebaat tie izvodi.
Се сложувам само едно имам да исправам подоле
За почеток ќе отидеш во општината каде таа личност е родена и таму ќе ти објаснат што понатака. Во зависност со која Архива соработуваат, ќе треба да пополниш молба со барање.



Всушност ти треба да докажеш дека тоа е сестра на дедо ти..... Извод од неа, извод од дедо ти, извод од мајка ти или татко ти ( зависно чив татко е дедо ти ) и твој извод. Извод или умреница, сеедно е али мора оригинал..... Јас мислам дека имаш големи шанси, и не е толку баш далечна роднина
На две места ти напишаа кои документи ти се потребни но напишаа и дека ти е потребен твој извод кој уствари и не е потребен ти веќе имаш однесено документ од тебе во правосудие кога си ја почнал/а постапката треба да надополниш само со изводи од тие над тебе.
nekoj slucajno da ne odi da nosi dokumenti vo sofija, by bus ili bilo kako od skopje skoro?
Јас планирам да одам на 12-16 некој од тие денови ако ти е доволно скоро тоа :)
Појма неам ниедна институција во софија каде се наоѓа зашто до сега се преку амбасада одев.

Sent from my Nexus 7
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Се сложувам само едно имам да исправам подоле

На две места ти напишаа кои документи ти се потребни но напишаа и дека ти е потребен твој извод кој уствари и не е потребен ти веќе имаш однесено документ од тебе во правосудие кога си ја почнал/а постапката треба да надополниш само со изводи од тие над тебе.

Јас планирам да одам на 12-16 некој од тие денови ако ти е доволно скоро тоа :)
Појма неам ниедна институција во софија каде се наоѓа зашто до сега се преку амбасада одев.

Sent from my Nexus 7
Абе колку побрзо толку подобро ќе беше, јас ќе отидев и пред н година али времето малку се заеба, сакам пред да искочи мојот бр. 13000+, а бидејќи прв работен ден после празниците е 5 јан, мислев да биде барем тогаш, а сум бил таму најверојатно и за интервју ама не се сеќавам сега
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.554
Поени од реакции
5.172
Абе колку побрзо толку подобро ќе беше, јас ќе отидев и пред н година али времето малку се заеба, сакам пред да искочи мојот бр. 13000+, а бидејќи прв работен ден после празниците е 5 јан, мислев да биде барем тогаш, а сум бил таму најверојатно и за интервју ама не се сеќавам сега
Полагам на 8ми па на 10ти затоа одложувам јас да одам неделата после тоа што воедно и ќе ми биде пауза помеѓу колоквиуми и испитна сесија. Ако не ти се брза може да договориме некако да одиме натака заедно (веројатно бус неам зелен картон)

Sent from my Nexus 7
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Полагам на 8ми па на 10ти затоа одложувам јас да одам неделата после тоа што воедно и ќе ми биде пауза помеѓу колоквиуми и испитна сесија. Ако не ти се брза може да договориме некако да одиме натака заедно (веројатно бус неам зелен картон)

Sent from my Nexus 7
исто и јас, неам зк, автобуси има во 12 на полнок само тој може да заврши раб, би требало да одам со тој што е на 4 јан во 00:00, ти кое бројче си
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.554
Поени од реакции
5.172
исто и јас, неам зк, автобуси има во 12 на полнок само тој може да заврши раб, би требало да одам со тој што е на 4 јан во 00:00, ти кое бројче си
2014 сум :(, се заебав што идев преку амбасада прво происход чекав 5 месеци после и на интервју бев 3ти јануари а бројот ми е 4000+/2014

Sent from my Nexus 7
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom