Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А аргументите се?...
Мики, ако Бог не создал се, тогаш не е Господ, тогаш тоа не е монотеизам, туку политеизам! Тогаш би бил исто како и Зевс, Тор, Аполон....би имал свој "сектор" и надлежноста би му била ограничена исклучиво за таа област. На пример Марс во римскиот пантеон бил надлежен за војните, Посејдон за морињата и океаните...итн, итн. Тоа е многубожтвото кое ти толку често го ословуваш како лажно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
I form the light and create darkness, I bring prosperity and create disaster; I, the LORD, do all these things.
Не барав да го цитираш стихот, туку реков да ми објасниш што пишува во стихот.
Ај пак...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ипси, твоите „телесни мудрувања„ не се аргументи, туку си остануваат „телесни мудрива„, наспроти црковната вистина.
Потруди се троа појќе.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.189
Поени од реакции
8.385
Не барав да го цитираш стихот, туку реков да ми објасниш што пишува во стихот.
Ај пак...
Па поназад побара да ти се посочи во кој стих Бог вика дека го создал (создава) злото. Ти го посочив Исаија 45:7 во кој Бог вели ...I bring prosperity and create disaster... Не гледам нешто за објаснување тука.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ипси, твоите „телесни мудрувања„ не се аргументи, туку си остануваат „телесни мудрива„, наспроти црковната вистина.
Потруди се троа појќе.
Телесни мудрвања...:busi::pos::pos::pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па поназад рече да ти се посочи во кој стих Бог вика дека го создал (создава) злото.
Не си дочитал саглам: напишав/барав да ми се посочи стих од Постанокот (!), кој јасно вели дека Бог го створил злото, односно, не барав да ми се почоси било кој стих од било кој дел од Писмото.

Простои и јасно: Бог се‘ створи во Шестодневот, а после секој од тие творечки денови Он гледа дека се‘ што створил, се‘ е добро. Ако се‘ што створил(л) Бог е добро, кога е створено злото, во кој ден?

Ај сега од почеток: најди го бараниот стих...[DOUBLEPOST=1419197765][/DOUBLEPOST]
Телесни мудрвања...:busi::pos::pos::pos:
=јак аргумент.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Па поназад побара да ти се посочи во кој стих Бог вика дека го создал (создава) злото. Ти го посочив Исаија 45:7 во кој Бог вели ...I bring prosperity and create disaster... Не гледам нешто за објаснување тука.
Треба да не е телесно мудрување! :neetaka:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Прочитај го овој текст и ќе ти се разјаснат недоумицити oколу Исаија 45:7:

http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_content&task=view&id=1226&Itemid=108
Во текстов се вели дека злото се случува по божја волја, Мики вели дека Бог не го создал злото....дали текстов е "телесно мудрување"?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
И на вас сто пати ви е кажано дека не е поентата кој греши од ваша перспектива, апсурдот е во тоа креаторот да тврди дека има грешка во креацијата, а при тоа за тоа одговорноста да ја префрла на креацијата, себе си сметајќи се за безгрешен и совршен.
Ти навистина не можеш да сватиш. Човек да ти нацрта пак не можеш да разбереш. Значи кратко и јасно, Господ Бог го створил безгрешен ангелот кој имал висока хиерархија во царството небесно. Но Господ Бог не створил робот! Тој створил свесно суштество кое по своја воља почнало да греши. Јас не знам како можеш да окривуваш некој за ова. Вие не можете да сватите дека Господ Бог така ги ствара ангелите да бидат како свесни личности да можат да живеат како такви. Не створил роботи!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ти навистина не можеш да сватиш. Човек да ти нацрта пак не можеш да разбереш. Значи кратко и јасно, Господ Бог го створил безгрешен ангелот кој имал висока хиерархија во царството небесно. Но Господ Бог не створил робот! Тој створил свесно суштество кое по своја воља почнало да греши. Јас не знам како можеш да окривуваш некој за ова. Вие не можете да сватите дека Господ Бог така ги ствара ангелите да бидат како свесни личности да можат да живеат како такви. Не створил роботи!
Зошто Бог како семоќно, сезнајно - совршено битие дозволил неговата креација да биде со грешка? Зошто дозволил воопшто да постојат особини кои тој самиот ги посочува како проклети, погрешни, зли?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Велиш?...
Туку, ај тргни од почетокот (од Постанокот) и посочи ми стих кој точно вели дека Бог го створи злото.[DOUBLEPOST=1419196891][/DOUBLEPOST]

А бараниот стих е?...[DOUBLEPOST=1419196967][/DOUBLEPOST]

А аргументите се?...
Јас тргнувам од почеток ти сакаш од крај да тргнеш. Сите поединости не може да ги собере во битието. Да беше така библијата ќе беше 10 страни а не 1300. Не мудруј и не се инаети, тоа што го бараше сепак го пишува.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не мудруј и не се инаети, тоа што го бараше сепак го пишува.
Пролистај го Постанокот и посочи ми: во кој ден од Шестодневот, Бог го створи злото?

Поинаку кажано, како може злото да постои, а не е створено во Шестодневот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom