Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
:toe:? Проблем? Тајна? Се лутиш нешто? Некакво објаснување зашто...?
Нема никаков проблем, принципот го објаснив јасно, конкретни примери да изнесувам немам намера воопшто.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Нема никаков проблем, принципот го објаснив јасно, конкретни примери да изнесувам немам намера воопшто.
Не прашувам за конкретни примери, не ми е јасно како знаете на кое ниво е одреден добиен резултат, се споредува во однос на што?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не прашувам за конкретни примери, не ми е јасно како знаете на кое ниво е одреден добиен резултат, се споредува во однос на што?
За секој со просечна интелегенција, примерот што го дадов совршено објаснува и дава одговор на твоево прашање, конкретни ситуации или примери немам намера да коментирам.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
8.578

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Црквата ја крие вистината зашто не и одговара. А со тоа и она на некој начин го спречува човекот духовно да се развие..
Која е вистината што ја крие Црквата и што разбираш под поим Црква?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Која е вистината што ја крие Црквата и што разбираш под поим Црква?
На луѓето кои ја водат, на нив мислам, како свештеници, папа, поглавари и слично. Тие ја кријат вистината, тие не ги споделуваат сите знаења, книги и слично со човекот за д аможе да се изидгне духовно и да се освести.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
На луѓето кои ја водат, на нив мислам, како свештеници, папа, поглавари и слично. Тие ја кријат вистината, тие не ги споделуваат сите знаења, книги и слично со човекот за д аможе да се изидгне духовно и да се освести.
Која е таа вистина? Како ја откри?Од кај знаеш дека е вистина?Како те издигна тебе таа вистина?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Која е таа вистина? Како ја откри?Од кај знаеш дека е вистина?Како те издигна тебе таа вистина?
Господ Бог ми ја јави преку мислите мои, тој ме упатуваше. Вистината е во подсвеста, колку и јас некогаш да се противев или да не верував подсвесно ќе ја потврдев вистината. Еден пример личен, се изнервирав за една виситна која ја дознав која не ми се допадна и сакав да кажам дека не може да се исправи, но наместо тоа јас кажав дека ќе се исправи.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
На луѓето кои ја водат, на нив мислам, како свештеници, папа, поглавари и слично. Тие ја кријат вистината, тие не ги споделуваат сите знаења, книги и слично со човекот за д аможе да се изидгне духовно и да се освести.
Вистината е дека нема други тајни освен оние што веќе се знаат во врска со духовното развивање на Христијанинот.Во Библијата е многу добро кажано што и како се прави.Така да не знам што друго кријат.Они само располагаат со подетални информации и познавања за одредени тематики кои се јавно познати и напишани во Светото Писмо.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Господ Бог ми ја јави преку мислите мои, тој ме упатуваше. Вистината е во подсвеста, колку и јас некогаш да се противев или да не верував подсвесно ќе ја потврдев вистината. Еден пример личен, се изнервирав за една виситна која ја дознав која не ми се допадна и сакав да кажам дека не може да се исправи, но наместо тоа јас кажав дека ќе се исправи.
Која е таа вистина?Како те издигна тебе таа вистина?
На прелест помисли ли?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Вистината е дека нема други тајни освен оние што веќе се знаат во врска со духовното развивање на Христијанинот.Во Библијата е многу добро кажано што и како се прави.Така да не знам што друго кријат.Они само располагаат со подетални информации и познавања за одредени тематики кои се јавно познати и напишани во Светото Писмо.
Вистината за реинкарнацијата се сокирени и се учат погрешно верниците дека таа не постои, но вистината е дека животот не е еден.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
167
Дали куќните слави се слават на денот на празникот или на денот пред празникот? Пример св.Никола се слави на 18ти или 19 декември?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Вистината за реинкарнацијата се сокирени и се учат погрешно верниците дека таа не постои, но вистината е дека животот не е еден.
Шо ќар иаме од реинкарнација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom