Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.830
Поени од реакции
39.141
Страшно добар филм овој The Equalizer, ме заинтригира уште од самиот почеток и имаше страшно добар крај, уживав во целите 2 часа. Дефинитивно еден од подобрите филмови годинава, морам да го пофалам и режисерот, ќе изгледам уште некои филмови од него веројатно следниот месец :) Такоџе, добра глума на Дензел и од него ми е ова прв филм кој го гледам, но погледнав во кои филмови глуми и налетав на добар материјал.

Гледај ги Man on Fire, Deja Vu многу добри филмови има дензел вашингтон. Иначе бев да го гледам хобитот у милениум, до сега немав гледано филм во 3д и ова што го гледав не знам дали и беше 3д уопште, мрак кога ќе ги ставиш наочарите, не видов никакви ефекти нешто вау, очите ме заболија. Више ми изгледаше како некоја кино снимка да гледам на лаптоп, по 15 мин ги извадив и си го догледав онака у многу поубаво изгледа без наочари него со. Ако е тоа стварно 3д нез што се форсира тоа ѓубре уопште. Филмот убав беше, ама претходниот беше бољи.
 
W

wicked_1

Гостин
Страшно добар филм овој The Equalizer, ме заинтригира уште од самиот почеток и имаше страшно добар крај, уживав во целите 2 часа. Дефинитивно еден од подобрите филмови годинава, морам да го пофалам и режисерот, ќе изгледам уште некои филмови од него веројатно следниот месец :) Такоџе, добра глума на Дензел и од него ми е ова прв филм кој го гледам, но погледнав во кои филмови глуми и налетав на добар материјал.

Имаше доста мачен и тегобен крај, а сторијата беше патетики. Гледај го Training Day.
Па има и рецензии кај шо ги споредуват овие два:facepalm::facepalm:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Имаше доста мачен и тегобен крај, а сторијата беше патетики. Гледај го Training Day.
Па има и рецензии кај шо ги споредуват овие два:facepalm::facepalm:
Крајот најмногу ми се свиѓаше од филмот, колку само добро беше склопено се. Фала на предлозите од двајцата :)
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Гледај ги Man on Fire, Deja Vu многу добри филмови има дензел вашингтон. Иначе бев да го гледам хобитот у милениум, до сега немав гледано филм во 3д и ова што го гледав не знам дали и беше 3д уопште, мрак кога ќе ги ставиш наочарите, не видов никакви ефекти нешто вау, очите ме заболија. Више ми изгледаше како некоја кино снимка да гледам на лаптоп, по 15 мин ги извадив и си го догледав онака у многу поубаво изгледа без наочари него со. Ако е тоа стварно 3д нез што се форсира тоа ѓубре уопште. Филмот убав беше, ама претходниот беше бољи.
Јас во Битола во 3Д ги гледав Малефисент и вториот Хобит, и мене ми беше катастрофа. Матно ништо не се гледа, особено брзите сцени кај шо има повеќе акција... Пред да одам на Интерстелар кога видов дека нема да е во 3Д ми олесна се израдвав... Не знам дали е до кината или општо 3Д-то е срање, мислам дека е првото. Некој шо има гледано 3Д и во Милениум и во Синеплекс да каже разлика?
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Крајот најмногу ми се свиѓаше од филмот, колку само добро беше склопено се. Фала на предлозите од двајцата :)
Brat ozbilno sho imashe vo krajot za da ti se svigjat? Dobro osven Moretz koja e tvoe godiste ?:icon_lol:

A i na Denzel tezok film go imat spukano sho prifakjat vakvi ulogi(demek Badass sum citaj Book of Eli) kade sto kazvit edvaj 2 zbora na sekoi 10min,neka ne mu go zemat lebot na Vin Diesel i Statham koga e sposoben za nesto mnogu povekje.
 
Последно уредено:

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.974
Predestination e ок, само очекував потежок мајндфак, бар така кажаа неколку души што го гледаа, да не делувам како коментарите за Интерстелар дека било предвидливо, али па предвидливо делуваше, треба само да се обрне внимание на некои деталчиња, за да се претпостави.

6.5/10

Gone Girl исто ок, али очекував повеќе, исто така многу фален филм. Финчер несомнено е далеку од некогашните остварувања и идеи, веројатно најдоброто од него го видовме многу порано, додуше по новела го правел, вајда верно. Филмов имаше тензија, имаше вожња ко што спомна вот, али па многу на мајтап ми делуваа финалните периоди, иако крајот беше таман.

7/10
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.574
Поени од реакции
52.386
Гледај ги Man on Fire, Deja Vu многу добри филмови има дензел вашингтон. Иначе бев да го гледам хобитот у милениум, до сега немав гледано филм во 3д и ова што го гледав не знам дали и беше 3д уопште, мрак кога ќе ги ставиш наочарите, не видов никакви ефекти нешто вау, очите ме заболија. Више ми изгледаше како некоја кино снимка да гледам на лаптоп, по 15 мин ги извадив и си го догледав онака у многу поубаво изгледа без наочари него со. Ако е тоа стварно 3д нез што се форсира тоа ѓубре уопште. Филмот убав беше, ама претходниот беше бољи.
Јас во Битола во 3Д ги гледав Малефисент и вториот Хобит, и мене ми беше катастрофа. Матно ништо не се гледа, особено брзите сцени кај шо има повеќе акција... Пред да одам на Интерстелар кога видов дека нема да е во 3Д ми олесна се израдвав... Не знам дали е до кината или општо 3Д-то е срање, мислам дека е првото. Некој шо има гледано 3Д и во Милениум и во Синеплекс да каже разлика?
Во Милениум не чини. Цело е такво темно и матно, ништо не се гледа. Не ми е јасно како уште ништо немаат превземено, да се средат.
Во Синеплекс е друго, супер си е. Ќе дадеш повеќе пари ама бар ќе гледаш ко човек.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Тој чуден момент кога е подобро филмот да го гледаш на кино снимка отколку во милениум :icon_lol:(y)

Идете си у синеплекс и ич .......
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.173
Поени од реакции
8.351
Излезе новогодишната програма за некои од македонскиве телевизии или јок?

Мислев да направам некоја компилација (од овие две листи IMDb и Rotten Tomatoes) од филмската класика, ама ако е добра новогодишната понуда да не се замарам со торенти...
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.105
Поени од реакции
9.929
Излезе новогодишната програма за некои од македонскиве телевизии или јок?

Мислев да направам некоја компилација (од овие две листи IMDb и Rotten Tomatoes) од филмската класика, ама ако е добра новогодишната понуда да не се замарам со торенти...
То брале искача околу 27/8-ми децембар. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.830
Поени од реакции
39.141
Дали наочарите не им чинат или пак 3д проекторот не им чини проектира со слаба светлина па на наочарите делува темно незнам лаик сум за проектори и такви ствар:icon_lol:, луѓево гледаат и задоволни се на крај:несвест:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.990
Ме интересира во хобитот дали пак ја претераа со CGI како во предходните два дела?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Да, најголем минус во Хобитот ми е исфорсираноста на CGI, многу сцени делуваа како синематикс на видео игра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom