Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
Nema uslovi so evropski pasos. Vaka mozat da te isfrlat na gz koa sakaat, isto kako da dojdes so mongolski.
Па и не е баш така како што напиша, квалитетен работен кадар им е потребен на сите земји кои се на еурес и доколку најдеш работа преку нив си работиш исто како и со бг пасош, е сега проблемот е ако не си доволно квалификуван и не ги исполнуваш нивните потреби тогаш по истек на договорот ќе ја раскинат соработката со тебе и ќе мораш да се вратиш во мкд. Додека доколку имаш бг пасош ќе можеш да останеш и да бараш друга работа, тоа ти е единствената привилегија што би ја имал.
Збориме за работа прекуи еурес, а тука не се објавуваат огласи кои може да ги работи било кој како и луѓе без никакви квалификации.
 
Член од
27 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
2
Pa istoto go prasav i jas.Vika zakazuvas online i bez razlika na datumot ti za 24 casa po zakazuvanje,so printana aplikacija i dokumenti podnesuvas povtorno.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Го следам форумот подолго време, па да ви кажам дека денеска ме вратија на дополнителна проверка, бројчето ми е +11000 од 2013та.
Дедо ми бил во бг. војска но немам никакви информации или док. за него. Останува да чекам да се средат работите и да ги олеснат процедурите. тоа е
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
http://www.vmro.bg/лазар-младенов-македонија-е-мајата-на-б'лгарштината/

како што гледам реформата која сакаат да ја воведат е да полагаме бугарски јазик
ПАТРИОТИЧЕН ФРОНТ - НФСБ и ВМРО е за зад'лжителното гласуване и признаването на б'лгарско гражданство след изпит за владеене на б'лгарски език за всички б'лгарски граждани в страната и изв'н неја. Така да се сложи крај и на изборнија туриз'м от с'седна Турција. линк за програмата подетално http://www.vlastta.com/displaynews/76196
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
http://www.vmro.bg/лазар-младенов-македонија-е-мајата-на-б'лгарштината/

како што гледам реформата која сакаат да ја воведат е да полагаме бугарски јазик
ПАТРИОТИЧЕН ФРОНТ - НФСБ и ВМРО е за зад'лжителното гласуване и признаването на б'лгарско гражданство след изпит за владеене на б'лгарски език за всички б'лгарски граждани в страната и изв'н неја. Така да се сложи крај и на изборнија туриз'м от с'седна Турција. линк за програмата подетално http://www.vlastta.com/displaynews/76196
Toa I sega e taka se bara vladeenje na bugarski jazik no za dobivanje na drzavjanstvo po naturalizacija.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
http://www.vmro.bg/лазар-младенов-македонија-е-мајата-на-б'лгарштината/

како што гледам реформата која сакаат да ја воведат е да полагаме бугарски јазик
ПАТРИОТИЧЕН ФРОНТ - НФСБ и ВМРО е за зад'лжителното гласуване и признаването на б'лгарско гражданство след изпит за владеене на б'лгарски език за всички б'лгарски граждани в страната и изв'н неја. Така да се сложи крај и на изборнија туриз'м от с'седна Турција. линк за програмата подетално http://www.vlastta.com/displaynews/76196
Ова се однесува на турците, бегалци, кои сакаат да го повратат Бг државјанство. Тоа не се однесува на нас, Каракачанов сто пати има кажано дека македонскиот е дијалект на бугарскиот. И да има испит, тоа би бил само формален за нас.
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
И мене исто ме вратија денес на дополнителна, имам втор братучед со Бг пасош па се мислам дали вреди воопшто да правам трошоци да одам во Софија да носам документи!? Се надевав и јас на Каракачанов ама колку и да се биде оптимист реалноста е поинаква. Некој некое слично искуство,совет да сподели?
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
И мене исто ме вратија денес на дополнителна, имам втор братучед со Бг пасош па се мислам дали вреди воопшто да правам трошоци да одам во Софија да носам документи!? Се надевав и јас на Каракачанов ама колку и да се биде оптимист реалноста е поинаква. Некој некое слично искуство,совет да сподели?
pa neli sovetot za grazdanstvo nebese konstituiran,nemase predsedatel zamenik,i prekinaa so vrakanje na dopolnitelna proverka i so prekratuvanja,kako izleze sega vaka novi vrateni na dop.proverka?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Го следам форумот подолго време, па да ви кажам дека денеска ме вратија на дополнителна проверка, бројчето ми е +11000 од 2013та.
Дедо ми бил во бг. војска но немам никакви информации или док. за него. Останува да чекам да се средат работите и да ги олеснат процедурите. тоа е
Ne si od deneska vraten na dopolnitelna proverka bidejki nekoj 300 brojcinja od 11000+ bea vrateni uste minatiot mesec.Edinstveno ako se pocnale so rabota pa veke da ima novi vrnati.Kolku vreme si go nemas brojceto provereno.Mislam deka ne e od deneska bidejki ke imase i nov protokol izlezeno ili nekoe novo vazno soopsstenie ali sta reci denot e na pocetok ima vreme.
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
18
Па и не е баш така како што напиша, квалитетен работен кадар им е потребен на сите земји кои се на еурес и доколку најдеш работа преку нив си работиш исто како и со бг пасош, е сега проблемот е ако не си доволно квалификуван и не ги исполнуваш нивните потреби тогаш по истек на договорот ќе ја раскинат соработката со тебе и ќе мораш да се вратиш во мкд. Додека доколку имаш бг пасош ќе можеш да останеш и да бараш друга работа, тоа ти е единствената привилегија што би ја имал.
Збориме за работа прекуи еурес, а тука не се објавуваат огласи кои може да ги работи било кој како и луѓе без никакви квалификации.
Problemot e sto ke rabotis so posebni rabotni dozvoli i uslovi za rezidencija kaj i da ides so mk pasos. Bolje ti e da zavrsis u kanada ili slicno so takvi uslovi. Privilegija e evropski pasos zasto te smetaat za gragjanin avtomatski, ides so licna, mozes da menjas raboti, otvaras biznisi, glasas, i posle 5-6 god dobivas niven pasos namesto 10 zasto si cekal za stalna rezidencija. Ako nekoj e kvalifikuvan i samo saka rabota, mu se nudat mnogu posiroki opcii od evropa. Nema razlika dali si so svedski ili bugarski. Ali ne zimaat site radi pogolema plata e stvarta
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Здрaвo, Сaкaм дa прaшaм дaли дoкoлу дечкoтo имa бг пaсoш,и се oжени кoјa прoцедурa јa имa сoпругaтa зa дoбивaње бидејки вo случaјoт сoпругoт дoбил.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Dali nekoj pomislil na hrvatska? Dali nesto znae povrzano so hrvatsko drzavjanstvo? Ima li nekakva tema na forumov za toa? Privilegiite za rabota vo eu se isti kako so bugarskata licna karta. Go prasuvam ova zosto ne sum veke optimist deka ke se smeni nesto vo bugarija. Ist odgovor dobiv I od ambasadata vo skopje + vo sofia veke pocnaa golemi protesti protiv novata vlada :([DOUBLEPOST=1418378974][/DOUBLEPOST]
Здрaвo, Сaкaм дa прaшaм дaли дoкoлу дечкoтo имa бг пaсoш,и се oжени кoјa прoцедурa јa имa сoпругaтa зa дoбивaње бидејки вo случaјoт сoпругoт дoбил.
ako stapis vo brak so drzavjanin na bugarija treba da zivees mislam deka 3-5 godini tamu so nivni proverki za da ti dadat drzavjanstvo
 
M

mile_s

Гостин
Dali nekoj pomislil na hrvatska? Dali nesto znae povrzano so hrvatsko drzavjanstvo? Ima li nekakva tema na forumov za toa? Privilegiite za rabota vo eu se isti kako so bugarskata licna karta. Go prasuvam ova zosto ne sum veke optimist deka ke se smeni nesto vo bugarija. Ist odgovor dobiv I od ambasadata vo skopje + vo sofia veke pocnaa golemi protesti protiv novata vlada :([DOUBLEPOST=1418378974][/DOUBLEPOST]ako stapis vo brak so drzavjanin na bugarija treba da zivees mislam deka 3-5 godini tamu so nivni proverki za da ti dadat drzavjanstvo
Dali moze da stavis link od kade procita deka ima protesti?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom