Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.974
Случајно ми текна на филмов читајќи нешто на сосема друга тема. Слободно може да влезе во темата стари/заборавени. Гледан ми е пред многу години на ТВ, се сеќавам дека ми остави добар впечаток и дека не е за сите. Ете предлог од мене.
Лектира (y) Дефинитивно подзаборавен филм.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Постојат еден куп книги за гладијаторски битки во римско време.
Зошто да глеам плагијати како Battle Royal од 2000?
...значи, прв прашав зашто би го гледал Хангер Гејмс, што го прави подобар филм од Бетл Ројал...Џенифер Лоренс...? :D
се ствара толкав хајп :rolleyes: околу еден инфериорен непотребен римејк...(Департед...?)
Признај дека не ти е гледан Battle Royale :D
ја не сум Иосоно :D (знаеш кој филм не ми е гледан, Твајлајт... :P )
БР двата дела одамна ми се гледани...вториот не го препорачувам, многу лош филм...една причина за тоа е што режисеров починал на самиот почеток на снимањето па син му го (до)снимил филмов од почит кон татко му...а и не сниман според книга...лоша приказна, ликовите неинтересни а има и некои забегани глупи сцени што отскокнуваат o_O...а и од продолжение шо може да очекуваш (ако не го режира Џ. Камерон :P...)

Suicide Club (2001) е исто добар, за тие што сакаат трилери :cuc:, инспириран од вистински настан серија самоубиства...
Noriko's Dinner Table (2005) и овој е многу јака драма...
ама џабе ги препорачувам (шо дека се квалитетни уникатни филмови кои заслужуваат внимание и оставаат невиден впечаток), додека не снимат некој римејк на овие со Џ. Лоренс :X3: , ништо :icon_lol:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
^ оствари ја што седиш зошто си затворен зошто својте желби се длабоко потиштени во твојето тело и душа ослободи се зачекори помирисај ја слободата нека не те стегат ланците на мизерноста затвореноста потиштеноста очајноста мизеријата депресијата излези надвор и речи I'm a human being god damn it земи неко оружје немора да е нешто тешко као мка или незнам во зависност од финасиската состојба земи лесно оружјте ма на крај крајева немора ни да биде нешто хеви ти текнује земи си пиштол на капси 150че те боли обезбедувањето верувам не е тешко за совладување при самото покажување на оружје макар и играчка се претвара во клозет му подаваш тоалетна од жал те боли знаеш како е да си у таква состојба биди смел горд одлучен без пот у случај земи рексона препорака немораш да ми се заблагодаруваш што и да правиш не покажувај значи на нервоза незгодно климање со рацете или безпотребно урлање тоа го зголемува обидот за фаил мисион па доколку со одлучиш да реализираш нешто такво гуд лук

Патем го имаме
The Town (2010) - IMDb

Братучедот на хеат иако хејтан за мене одличен (y)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Јас сериозно мислев да го гледам оти кецот ми се допадна. Инаку тоа е последната комедија што сум ја гледал
Исто.
Стварно мислев дека ќе биде барем приближно добар како кецот кој мене барем ми беше прилично смешен.
Во овој освен тоа шо Џенифер Анистон е во долна облека, ништо друго нема, апсолутно ништо нема.
 
W

wicked_1

Гостин
^ оствари ја што седиш зошто си затворен зошто својте желби се длабоко потиштени во твојето тело и душа ослободи се зачекори помирисај ја слободата нека не те стегат ланците на мизерноста затвореноста потиштеноста очајноста мизеријата депресијата излези надвор и речи I'm a human being god damn it земи неко оружје немора да е нешто тешко као мка или незнам во зависност од финасиската состојба земи лесно оружјте ма на крај крајева немора ни да биде нешто хеви ти текнује земи си пиштол на капси 150че те боли обезбедувањето верувам не е тешко за совладување при самото покажување на оружје макар и играчка се претвара во клозет му подаваш тоалетна од жал те боли знаеш како е да си у таква состојба биди смел горд одлучен без пот у случај земи рексона препорака немораш да ми се заблагодаруваш што и да правиш не покажувај значи на нервоза незгодно климање со рацете или безпотребно урлање тоа го зголемува обидот за фаил мисион па доколку со одлучиш да реализираш нешто такво гуд лук

Патем го имаме
The Town (2010) - IMDb

Братучедот на хеат иако хејтан за мене одличен (y)
никако да му седнам на овај, треба да го пуштам диз дејс
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Boyhood го изгледав на две седнувања и ми се допадна концептот како е сниман во тек на една деценија. Добива позитивна оценка за идејата и истрајноста но тоа е единствената работа која се истакнува, остатокот од филмот е обична лесна драма.

I don't know, I guess 7/10 (кој го гледал ќе сфати). :tvg:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Сеа као што тхепиратебај го блокира интерстелар ќе го гледате у септември 2015 :pos:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Иначе јас не можам да замислам како на некој може Патриша Аркет добро да му глумеше во Boyhood што толку ја сметат за сериозен кандидат за главна женска улога за Оскар? Сериозно? Жената вришти од преглумување и лоша глума, или таква е секогаш, не ја ни знам, но мене ми се идеше екранот да го пукнам од неа.

Итан свака част за него немам коментар, може комотно да му се доделе номинација само затоа што ете ме бендиса у Before... трилогијата, па макар и тука што немаше бог знае каква улога.

Концептот го праве филмот одличен, океј и нешто семејното и топло што го има кај самиот главен лик и ме бендиса шо убаво е прикажано татковиот однос со двете деца и како растат низ годините, девојки, момчиња и слично. И за тоа ваљда ќе ми биде во топ 10 филмови годинава, ама кога Оскар е у прашање Birdman сеа за сеа...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.335
Поени од реакции
28.193
...значи, прв прашав зашто би го гледал Хангер Гејмс, што го прави подобар филм од Бетл Ројал...Џенифер Лоренс...? :D
се ствара толкав хајп :rolleyes: околу еден инфериорен непотребен римејк...(Департед...?)

ја не сум Иосоно :D (знаеш кој филм не ми е гледан, Твајлајт... :P )
БР двата дела одамна ми се гледани...вториот не го препорачувам, многу лош филм...една причина за тоа е што режисеров починал на самиот почеток на снимањето па син му го (до)снимил филмов од почит кон татко му...а и не сниман според книга...лоша приказна, ликовите неинтересни а има и некои забегани глупи сцени што отскокнуваат o_O...а и од продолжение шо може да очекуваш (ако не го режира Џ. Камерон :P...)

Suicide Club (2001) е исто добар, за тие што сакаат трилери :cuc:, инспириран од вистински настан серија самоубиства...
Noriko's Dinner Table (2005) и овој е многу јака драма...
ама џабе ги препорачувам (шо дека се квалитетни уникатни филмови кои заслужуваат внимание и оставаат невиден впечаток), додека не снимат некој римејк на овие со Џ. Лоренс :X3: , ништо :icon_lol:
Не можам да кажам што го прави посебен. Не ми е гледан Battle Royale. Тоа што има многу малку филмови во тој жанр не ги прави копии една на друга.
Ти без да го изгледаш Hunger games не можеш со сигурност на слепо да тврдиш дека е копија. Уствари на крај ќе испадне дека единствена заедничка работа е тоа што има крвопролевање меѓу деца.

Инаку FYI Hunger Games ја прослави Лоренс, не обратно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom