Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
Пред да прочитам што се сте изнапишале во spoiler free темата за Interstellar, и додека уште ми е ептен тазе, да си кажам дека со претераниот хајп ми направивте да не го доживеам ко ремек дело ко што го опишувавте. Одличен филм, thou.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.698
Поени од реакции
6.619
Ако може некој да ми најде некаде превод за овој филм
Јас барем не најдо нигде на страниве кај што често бараме.

Btw добра комедија (y)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ако може некој да ми најде некаде превод за овој филм
Јас барем не најдо нигде на страниве кај што често бараме.

Btw добра комедија (y)
Англиски ако сакаш и разбираш. Од Балканов персон н компрон л франсе.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Guardians of the Galaxy-i am groot :icon_lol: сеа сфаќам
Вин дизел најдобрата улога ја одигра i am groot simple as fuck powerful as hell ракунот срцка ми идеше да го изедам од што е сладок :love:Типчето од паркс анд рекреатион од чевлар до спасувач на галаксијата прекрасно

Camp.X-Ray-Не ја бива малата и тоа е

The Grand Budapest Hotel-Го начнав 5 минутки :D

Поседува бољи осмех од цел форум

Клапнување пичиња со насмевка може да презентира и колгејт кој знае



 
W

wicked_1

Гостин
@Josef K одлична рецензија на Blade Runner, мислата на Рене Декарт е најадекватна на целиот концепт на филмот.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ова што сите постирате иста слика од Гардианс ме потсеќа на Авенџерс кога сите ја постираа сликата кога го трескаат од подот братот на Тор

Сеуште се мислам дали да го гледам
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Ова што сите постирате иста слика од Гардианс ме потсеќа на Авенџерс кога сите ја постираа сликата кога го трескаат од подот братот на Тор

Сеуште се мислам дали да го гледам
Ne ispustas nogo. :)

A, kako ste za Maze Runner so kritiki? Ja nekako ko podelen...
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
The girl with a dragon tattoo на Финчер која досада, човечее!
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
@Josef K одлична рецензија на Blade Runner, мислата на Рене Декарт е најадекватна на целиот концепт на филмот.
Да. Рене Декарт се сомневал во се. Единствената работа што според него била сигурна било тоа дека се сомнева. А доколку се сомнева тоа значи и дека мисли. Прис токму тоа сакаше да го каже. Таа е сигурна во својата егзистенција бидејќи се сомнева и мисли. Дали една машина би имала такви квалитети? Не случајно собата на Ј. Ф. Себастијан е полна со кукли и играчки. За да се нагласи разликата меѓу нив и репликантите.
По мене Рој на крајот испаѓа повеќе човек од Декарт. Рој е свесен за крајот што му претстои. Жали за изгубените сеќавања. Тоа значи дека чувствува и го боли. Всушност самата причина поради која што репликантите се враќаат на Земјата, односно да се запознаат со “креаторот“ и да ја дознаат тајната на животот, кажува многу за начинот на кој се перципираат самите и какви суштества се.
Декарт е тотално дехуманизиран човек. Не случајно Рејчел го прашува Декарт: Have you ever retired a human by mistake? Излегува дека да. Не ни може да се каже дека е херој. Убива по наредба без да размисли дали нештата што ги “пензионира“ мислат и чувствуваат. На крајот сепак сфаќа и пребегнува со Рејчел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom