Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Zamoluvam nekoj od clenovite koj ima predadeno preku konzulaz da mi ja objasni postapkata,Stanuva zbor za dete koe ima roditel so bugarski pasos i 13 godini.Dali treba da se bara posrednik ili nema potreba ve molam za konkretni informacii.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.149
Zamoluvam nekoj od clenovite koj ima predadeno preku konzulaz da mi ja objasni postapkata,Stanuva zbor za dete koe ima roditel so bugarski pasos i 13 godini.Dali treba da se bara posrednik ili nema potreba ve molam za konkretni informacii.
За лица под 14 години не е иста постапката како и за повозрасните. Појдете во конзулатот или во амбасадата и прашајте сигурно ќе ви дадат листа на потребни документи кои ви се потребни. Немате никаква потреба од посредници само ќе ви треба преведувач да ви ги преведе потребните документи и да ви ги пополни оние молби декларации и слични дополнителни документи кои ви се потребни.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
Кoлку пaри земaaт зa превoдoт и легaлизaцијaтa вo бугaријa, и дaли мoже дa се преведе и легaлизирa вo мaкедoнијa?
Може и во Македонија, ама само во амбасадата. за разлика во цената од превод во Бугарија и во амбасадата тука незнам...
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Член од
24 септември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали на некој во последниов месец му се смена статусот на преписката во позитивна смисла или само на дополнителна проверка си враќаат (друго ништо не знаат да прават :notworthy:)??
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.149
Kakov dokument odnese ?
zdravo na site clenovi na forumot, se nadevam deka site kje imame pozitivni rezultati od ovaa problematika direktno povrzana so izdavanjeto na bg pasos. jas podnesov za bg pasos vo 2012 posle bev na dopolnitelna proverka, pa odnesov dokumenti odnosno bg l.k. od mojot pradedo a sega procedurata mi e prekratena dali imate nekoja informacija sto kje bide i dali da se ima nadezz? pozdrav i so srekja na sitee :)
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Ova e veke nesto konkretno

От ПФ поставиха на вниманието на правителството проблема с'с Закона за б'лгарското гражданство и изискването за предоставјане на доказателства за национален произход. Каракачанов посочи, че са правили многократни опити да објаснјат на тогавашнија минист'р председател Пламен Орешарски и на тогавашнија минист'р на правос'дието, че в рамките на д'ржава като Македонија, официално е отречено с'штествуването на б'лгарско население, нјама д'ржавна институција, којато да издаде подобен документ за б'лгарски произход.
С'председателјат на Патриотичнија фронт призова настојаштето правителство за промјана на отношението к'м нашите с'народници.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Ova e veke nesto konkretno

От ПФ поставиха на вниманието на правителството проблема с'с Закона за б'лгарското гражданство и изискването за предоставјане на доказателства за национален произход. Каракачанов посочи, че са правили многократни опити да објаснјат на тогавашнија минист'р председател Пламен Орешарски и на тогавашнија минист'р на правос'дието, че в рамките на д'ржава като Македонија, официално е отречено с'штествуването на б'лгарско население, нјама д'ржавна институција, којато да издаде подобен документ за б'лгарски произход.
С'председателјат на Патриотичнија фронт призова настојаштето правителство за промјана на отношението к'м нашите с'народници.
Ова е веќе нешто конкретно. Ама проблем е што ПФ се во кавга со другите од владината коалиција, околу поставувањето на еден заменик министар, Турчин. ПФ се заканија дека ќе излезат ако тој остане, Бојко не попушта...
Ако ПФ излезат, останува на ГЕРБ да се реши проблемот. Како ќе го решат, којзнае. Заеднички прифатена стратегија на сите партии е дека македонците се дел од бугарскиот народ. Само БСП е можда против, ама тие сега се во опозиција. За неколку недели ќе се знае повеќе.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
bugarska licna karta od pradedo mi
Ne e mozno so takov dokument da te prekratat dostavi si ponovo dokumentite moznao e ili da ne ti se dostaveni ili da se nekade zafrleni.Znaci so obicna potvrda deka vozil kamion vo bugarija zemaa pasoso a ne pak so licna karta.Proveri i dali posreduvacot ti ja dostavil ako odes preku nekoj i pokusaj ponovo da si dostaves.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom