Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
А значењето зверови кога ќе ги видиш во стварна големина се ќе ти стани јасно,јас лично ги собирам колекционерски[DOUBLEPOST=1416352914][/DOUBLEPOST]да ти ја доловам големинатаПрегледај го приврзокот 107183
Изгледот е само мал дел од ножот за го наречам звер, пред се мора да е функционален и логично дизајниран. А првиот нож тоа не е.

Вториот со тие димензии е веќе звер(y).


п.с. Ти продолжи да собираш ножеви колекционерски, убаво хоби си одбрал, тоа што јас го пишав е само мое мислење за одреден нож. И потполно те разбирам ако купиш нож што ти се свиѓа, колку и да не им се свиѓа на другите.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
искрено пријателот ми го носеше,сигурно некаде ги скрил :sneaky: :),а иначе имав пуштено до нив имеил за да ми го пуштат до кај мене до дома и ми одговорија вака:
Курирската услуга до Македонија е 20 лева + 60 лева за царина + 15 EURO
за увоз во Македонија.
Вкупно станува 110 лв.и нема опција за откупот, значи треба да се
плати по Банка.
Тоа е многу поскапа опција, затоа ако сакаш, кога патуваш
ти или некој твој познаник кон Бугарија, можам да го испратам бесплатно до
канцеларија на Брзо во градот по твое желба да си го земеш и таму да го
платиш (140лв).
Blagodaram...Zatoa i te prasav, zosto i jas sum naracuval po toj sistem cena+postarina+ddv+carina 30 procenti ako e nad 45evra pratkata i djavol ipol na kraj...
a koj gi prodava vo Bugarija?Od sajt nekoj gi naraca ili ...
 
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Ја поминав и со 1000-ка, ама пак некако не сум задоволен. Негде грешам у ПМ, ќе мора кога ќе се видиме следен пат да ми покажеш. Сигурно со аголот правам утка.
Важно си имам занимација на работа :D
Bratko, ja postizam odlicni rezultati so ostrenje na smirgla. Zavisno od tip na secivo koe ostris ce si odberes agol (na ostricata) i pocni bez golem pritisok prvo da proadjas od ednata strana dodeka ne se formira ivica od kontra stranata, posle toa istiot proces povtori go i od druga strana, kako podloga za smirglata mozes da koristis nekoja guma ili maus pad, granulacija na smirglite mozes da koristis od 400 ili 600 pa nagore, ja obicno odam do 2000 i so sekoja nova granulacija go povtoruvas istiot proces dodeka ne se formira ostricata i sekogas gi ostram na "mokro" za na kraj za finisiranje na secivoto koristam star kozen opasac i tenok sloj na polir pasta, rezultat e neminoven, 100% ostro secivo, sekako zavisno od kvalitetot na samiot celik, pozz i se nadevam deka barem malku ti pomognav...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Bratko, ja postizam odlicni rezultati so ostrenje na smirgla. Zavisno od tip na secivo koe ostris ce si odberes agol (na ostricata) i pocni bez golem pritisok prvo da proadjas od ednata strana dodeka ne se formira ivica od kontra stranata, posle toa istiot proces povtori go i od druga strana, kako podloga za smirglata mozes da koristis nekoja guma ili maus pad, granulacija na smirglite mozes da koristis od 400 ili 600 pa nagore, ja obicno odam do 2000 i so sekoja nova granulacija go povtoruvas istiot proces dodeka ne se formira ostricata i sekogas gi ostram na "mokro" za na kraj za finisiranje na secivoto koristam star kozen opasac i tenok sloj na polir pasta, rezultat e neminoven, 100% ostro secivo, sekako zavisno od kvalitetot na samiot celik, pozz i se nadevam deka barem malku ti pomognav...
Фала за советите, и ДА, истото го правам и јас, али осетот го немам, така да сигурно ќе ми треба повеќе време да го створам. Затоа и почнав со нож кој не е ништо посебно, за учење. Море ќе отидам на пазар и ќе си купам 2-3 ножа, од ефтините(y)
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Острење со шмригли воопшто не е лесно, ако целта е острица што буквално бричи! Со шмиргли од 400 до 2500 постигнувам подобра ивица од таа со која сум почнал ама не е како острица од добро фабрички наострен нож. Инаку најмногу ефект дефинитивно има кожата на крај!

Ама затоа си го нарачав ова:

Taidea Precision Sharpener


[DOUBLEPOST=1416647257][/DOUBLEPOST]Еве на увид 3 ножа (одгоре надоле).

1. Baladeo T-Tech – Армишоп кај Влада
2. Ganzo G717-B – Fasttech.com
3. Sanrenmu 7010LUC-SA - Fasttech.com

Кого го интересира околу ножевите слободно обратете се :)

3 ножа.jpg

Колку за информација Fasttech ви е барем 156 пати бољи избор за нарачување ножеви од Ali.

1. Најважно поевтино е!
2. Стигаат за отприлика 20 дена доколку додадете 1 долар за преку швајцарска пошта.
3. Сигурно стига, нема дискусија околу репутација на продавачот ко на Али.

Доколку не се заборавите НЕМА да платите царини и ДДВ пошто декларираат мала вредност на пакетот. Јас имав пакет со 2 ножа и други ситници со вредност од 35 долари и не ми побараа ништо.
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Острење со шмригли воопшто не е лесно, ако целта е острица што буквално бричи! Со шмиргли од 400 до 2500 постигнувам подобра ивица од таа со која сум почнал ама не е како острица од добро фабрички наострен нож.
Јас па секогаш постигам подобра острина од фабрични острен нож, а ми поминале стотици ножеви на острење. И да, строп со полир паста е обавезно на крај.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Дали има некој напрено нарачка преку swissknifeshop.com вршат достава до мк?
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Дали има некој напрено нарачка преку swissknifeshop.com вршат достава до мк?
За мене ќе ти кажам не, а ако сакаш имаш во Скопје (со 150д. поштарина до цела Македонија) Домнет, продавница за Викторинокс.
Инаку интересна страна, не е лоша ни со цените. Цена за поштарина да не знаеш?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
За мене ќе ти кажам не, а ако сакаш имаш во Скопје (со 150д. поштарина до цела Македонија) Домнет, продавница за Викторинокс.
Да само кај нас неможе да се набават некој лимитирани серии затоа и прашав.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Да само кај нас неможе да се набават некој лимитирани серии затоа и прашав.
Да, да, сега гледам на Венгер продукти, искрено ми недостигаат бидејќи им ја затвотија (купија) фабриката.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Јас па секогаш постигам подобра острина од фабрични острен нож, а ми поминале стотици ножеви на острење. И да, строп со полир паста е обавезно на крај.
Хехе, ти си про, а ние сме сепак почетници во спортов! Не реков дека не е можно туку дека јас, а верувам и повеќето тука се уште вежбаат острење. Него како се викаше полир пастата т.е. како што да ја барам на Битпазар?

BTW, не се сите фабрички острици исти. Пример Баладеото беше прилично тап, ама скоро го решив freehand со шмиргли додека Санренму доаѓа фабрички остар ко бритва.
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Baraj ja pastata kako zelena pasta za poliranje (ja ima vo prodavcnicite sto prodavaat alati i dodatoci za zlatarite),[DOUBLEPOST=1416684207][/DOUBLEPOST]
Baraj ja pastata kako zelena pasta za poliranje (ja ima vo prodavcnicite sto prodavaat alati i dodatoci za zlatarite),
Srm znam deka doadja ostar, imam takov noz i milo mi e sto si go odbral i ti, odlicen izbor. Mi se svidja i ganzoto(y).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom