склучување на брак, брачна сопственост

Член од
18 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
35
Почитувани, ми треба одговор од искусни правни лица кои се запознаени со следново.

Планирам да стапам во брак со жена од друг град, поради работните обврски ке мора да живееме во нејзиниот град.

Е сега јас имам на мое име препишано 1/2 од Куќата во градот во кој што живеам. Дали со стапување во брак автоматски таа половина и следува на сопругата. Дали утре ако бидне некој проблем и се разведеме може да ми бара половина наследство од родната куќа ?

Кога ке склучувам брак дали да го сторам во матично во родниот град или може и во другиот каде што ке живеам ?

Поздрав до сите!
 
Последно уредено:

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Како што знам, во случај на развод се дели имотот стекнат за време на бракот. Мислам дека може секаде да се склучи брак.
Сепак гледам дека се двоумиш, така да, добро размисли ;)
Со среќа.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Чисто онака , од читателска гледна точка, ако сакаш кажи ако не никому ништо...
Зошто чинот на регистација/венчавка го нарекуваш „планирам“ а за она со „ако бидне проблем“ не сакам ни да коментирам... женачкава ја правиш како кола да купуваш, па утре задутре ај ја продавам ќе си купам друга... искрено ако тргниш со овие мисли поарно живејте си заедно а ни регистрации ни ништо. Зар малку се вонбрачни заедници кои си функционираат супер со години... па ако не бива секој на своја страна и никому ништо...
Инаку колку што знам предмет на развод на постапка е имот стекнат по било кој основ после склучување на брак, ако имате деца нив во случај на недај боже им следува се твое.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Почитувани, ми треба одговор од искусни правни лица кои се запознаени со следново.

Планирам да стапам во брак со жена од друг град, поради работните обврски ке мора да живееме во нејзиниот град.

Е сега јас имам на мое име препишано 1/2 од Куќата во градот во кој што живеам. Дали со стапување во брак автоматски таа половина и следува на сопругата. Дали утре ако бидне некој проблем и се разведеме може да ми бара половина наследство од родната куќа ?

Кога ке склучувам брак дали да го сторам во матично во родниот град или може и во другиот каде што ке живеам ?

Поздрав до сите!
Се шо е пред брак твое - си останува и после брак, единствено мислам дека ако претпоставиме после бракот, инвестирате во таа половина куќа, ако се доградува реновира... можеби тогаш има можност за некој дел да и припадне и неа, ти ако се мислиш, најубо среди си ги сите документи пред бракм можеби ти е пишана половината куќа но не си завел и пријавил во суд и на катастар, имај си сите документи за имоти на твоја има пред брак.
 
Член од
18 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
35
Не се двоумам , скоро една година одиме, бракот не е играчка, па затоа побарав совет од искусни правници. Луѓето се менуваат, па незнаеш што ке те снајде утре.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Во ред си е прашањето.
Се што си стекнал до денот на стапување во брат е твое и неможе никој да ти го одземе. За ова треба да имаш се црно на бело.

Се што си стекнал додека си во брак ве следува на двајцата. Но и ова се решава со предбрачен договор.

Е сега ситуацијата се комплицира ако склепаш деца. После 18 години тие имаат право да бараат дел од твојот имот, без разлика дали си го стекнал пред бракот или за време од бракот.

Ова грубо би требало да е тоа што те интересира. Мислам дека сите закони се достапни на интернет па прочепкај малце да се информираш подобро, или плати си кај адвокат/правник за консултации.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Чисто онака , од читателска гледна точка, ако сакаш кажи ако не никому ништо...
Зошто чинот на регистација/венчавка го нарекуваш „планирам“ а за она со „ако бидне проблем“ не сакам ни да коментирам... женачкава ја правиш како кола да купуваш, па утре задутре ај ја продавам ќе си купам друга... искрено ако тргниш со овие мисли поарно живејте си заедно а ни регистрации ни ништо. Зар малку се вонбрачни заедници кои си функционираат супер со години... па ако не бива секој на своја страна и никому ништо...
Инаку колку што знам предмет на развод на постапка е имот стекнат по било кој основ после склучување на брак, ако имате деца нив во случај на недај боже им следува се твое.
so poslednite izmeni na zakonot za brak i bracna zaednica ,i vonbracnata zaednica e ista kako bracnata zaednica ,ne e veke ko shto vikash zivej zaedno ,pa ako neshto trgne naopaku sekoj po svoj pat .
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.537
Не се двоумам , скоро една година одиме, бракот не е играчка, па затоа побарав совет од искусни правници. Луѓето се менуваат, па незнаеш што ке те снајде утре.
Токму бидејќи не е играчка, внимавај на одлуката која ќе ја донесеш.

Ако не си 100% сигурен, но сепак си одлучен да се ожениш со нејзе, венчајте се само во матична служба, но не и во црква, бидејќи ако се венчате и во матична служба и во црква, но сепак се разведете после некое време, според Новиот Завет, пред Бога таа ќе биде напуштена жена и тебе ќе ти се пише грев.

Консултирај се со @Let 3 за тоа, тој е повеќе по религиите. ;)

Инаку да, како што спомнаа и другите, се што си стекнал пред бракот, останува твое и после разводот, доколку се разведеш, се разбира.
 
Член од
24 јуни 2014
Мислења
19
Поени од реакции
56
A na primer ako edniot bracen drugar mesec dena pred da stapi vo brak podignuva stanben kredit so rok na otplata od 20 godini ( i dobiva imoten list na negovo ime ) i posle eden mesec stapuva vo brak i site tie 20 godini i dvajcata bracni drugari pridonesle vo plakanjeto na stanot. Vo slucaj na razvod na kogo mu pripaga stanot?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тоа што е твое си останува твое.
Во случај ако се разведете се зема во предвид и кој колку допринесувал на било кој начин па толкав дел и ќе си добие.

Ако некој од сопружниците земал стамбен кредит и купил стан или куќа пред стапување во брак а по стапување во брак заедно сте го отплаќале кредитот во случај на развод во предвид се зема финансиската состојба па тој што имал поголеми примања ќе си добие поголем дел.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Почитувани, ми треба одговор од искусни правни лица кои се запознаени со следново.

Планирам да стапам во брак со жена од друг град, поради работните обврски ке мора да живееме во нејзиниот град.

Е сега јас имам на мое име препишано 1/2 од Куќата во градот во кој што живеам. Дали со стапување во брак автоматски таа половина и следува на сопругата. Дали утре ако бидне некој проблем и се разведеме може да ми бара половина наследство од родната куќа ?

Кога ке склучувам брак дали да го сторам во матично во родниот град или може и во другиот каде што ке живеам ?

Поздрав до сите!
Бракот не е за еден ден, месец или година туку цел живот. Ако се сомневаш сега и размислуваш уше од сега за твојата куќа дали ќе ја делиш или не, би ти препорачала да се откажеш од бракот. Не ја сакаш ти неа, не и го срушувај, уништувај животот.
Еве вакви умови утредента стануваат родители и забаталуваат се, а децата остануваат на ќоше и патат. :)
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Мислам дека то шо му следува од фамилија е наследено а не стекнато...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom