Ауфвидерзен Македонијо!

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Ти сега објаснуваш дека човек со 100 денари можи да го помини денот, онака нормално. Да речиме за појадок имаш кајгана, за ручек јадиш еден пилешки стек со пржени компири, и за вечера некоја чорба или ете нека се помини со салата и паштета. Значи и овој под просечен ден ти е над 100 денари. со 100 денари можиш да купиш еден хамбургер и еден ѓеврек.
Да не зборуваме дека Скопје ниту еден хамбургер неможиш да купиш за тие пари.
Бреј како си рачунате секој сам посам за четричлено семејство. Кај сте бе во ресторан и секој ке јади што сака. Ти кога одиш со кола од Битола до Скопје исто ке ти дојди превозот ако одиш сам или со 4 души в колата кој го делат трошокот за гориво и патарини. Е така вие рачунате. Така кај мудурот , овде таа математика не врви баш.
И како што напишав претходно, ако одиме што е нужно и што не е, јас сметам дека во таа кошницата @Branchez нека додади и трошок по курви или одржување швалерка. Денес како што е нормално и нужно да се има мобилен од 600 евра, да се има три коли и да се јади три пати на ден во кафани или едно кило месо по човек на јадење, исто така е нормално секој да има барем по една швалерка за озбилно или ако нема барем еднаш неделно да може да си дозволи на курва да оди. Па во кој век живееме мајката, таков трошок да не предвиделе.А кај е трошокот за алиментација а? Него го заборавиле изгледа. Сега нека направи пресметка статистичарот колку кошта една швалерка месечно. Не мора некоја ептен спонзоруша , ама нека има во предвид дека и таа си бара одржување, одвреме навреме скапи ресторани, нов швалерски мобилен, парфемче, облека, нешто за низ дома и така.[DOUBLEPOST=1414501373][/DOUBLEPOST]
токму така @мкд владе..само му е мајка војската па да се освестиме како се живее дневно и колку малце ни е потребно,колку да не заборавиме може и поучно ќе биде за сите кога ќе научиме и како да преживуваме во природа:pos:па така нема да ни треба ништо.Колку за посета во војска не се плаќа струја,вода,превоз,кино,храна како и многу друго освен секс преко жице кога си на стража:pos:.
Умрел некој во војска од глад? Си бил? Што јадеше за доручек , ручек и вечера и колку поправен се врати? Муабетот е дека не ти треба едно кило месо за доручек , ручек или вечера за да бидиш најаден. Сега ако некој е 200 кг и јади цела влошка јајца за доручек со три сомуни леб и тоа го смета за нормално тоа е друга работа.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
^
Ај колку што може просто, најпросто да објасниме оти стварно не разбираш. Еве да израчунаме само дома јадење без ресторани, сендвичари и сл. 4 члено семејство за еден ден ти е отприлика три леба од старт -75 ден.За појадок не повеќе туку по една паштета да јадат 4x20 =80 ден. За ручек, нека е едно мелено месо со ориз-170 ден. За вечера колку ти останува од тие 400 на ден? Едно пакетче шпагети и едно мало пакување кечап колку да стават сите по малку, да не се шпагетите без ич-70 ден. Заокруживме на 400 со скромно јадење на какво што ти целиш? Каде е тука зејтинот, оцетот, сол, вегета, пошто ручек треба со тоа да правиш. Благичко нешто, барем една крем бананка или луксуз излегува во случајов. Сокче, кафе, гости ти дошле мезе нешто да ставиш на маса. Ами свинско или јагнешко да сакаш да зготвиш наместо меленото и плус со паштета за појадок уште по едно јајце да свариш, колку ќе е?
 
Z

zlaki

Гостин
@мквладе може ли да ни кажеш што дома јадете за доручек,ручек и вечера(колку члена сте)..користете ли фрижидер и што има внатре?направи ли зимница и која?на што се грееш?кога последен пат си бил во кафана или кафиќ?на кино?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
^
Ај колку што може просто, најпросто да објасниме оти стварно не разбираш. Еве да израчунаме само дома јадење без ресторани, сендвичари и сл. 4 члено семејство за еден ден ти е отприлика три леба од старт -75 ден.За појадок не повеќе туку по една паштета да јадат 4x20 =80 ден. За ручек, нека е едно мелено месо со ориз-170 ден. За вечера колку ти останува од тие 400 на ден? Едно пакетче шпагети и едно мало пакување кечап колку да стават сите по малку, да не се шпагетите без ич-70 ден. Заокруживме на 400 со скромно јадење на какво што ти целиш? Каде е тука зејтинот, оцетот, сол, вегета, пошто ручек треба со тоа да правиш. Благичко нешто, барем една крем бананка или луксуз излегува во случајов. Сокче, кафе, гости ти дошле мезе нешто да ставиш на маса. Ами свинско или јагнешко да сакаш да зготвиш наместо меленото и плус со паштета за појадок уште по едно јајце да свариш, колку ќе е?
Се сложувам јас се со тебе, не велам не.
Ама нека ми објасни мене некој каде е трошокот за швалерки?
Или сметаш дека тоа спаѓа во луксуз во денешно време. Јас мислам дека е сосем нормална работа денес човек да има барем една швалерка или во твојот случај швалер. Или сметаш дека швалерајот не е потреба или нормална работа денес?[DOUBLEPOST=1414502438][/DOUBLEPOST]
@мквладе може ли да ни кажеш што дома јадете за доручек,ручек и вечера(колку члена сте)..користете ли фрижидер и што има внатре?направи ли зимница и која?на што се грееш?кога последен пат си бил во кафана или кафиќ?на кино?
Можам да ти кажам , ама не морам. А и не ме гледај мене, тука за социјалата збораме, за пролетаријатот што се наумил да бидат господа и да живеат таков живот а не им стига чергата, па сега сите им се криви.
 
B

babsyy

Гостин
А кој за тебе се релевантни?
Ете објасними што се подразбира под ставката пример домување за да треба да одвојоам 10000 денари.
Или култура пример?
Ти си еден интересен феномен, на форум глуми џек како партиски е вработен и задоволен од животот, а од друга страна јаде варени јајца и леб дома, а некад по грешка и бурек. Имам вакви во комшии Вмровци со тапија фејсбукот лом ми го направија со нивните глупости, а ги стаиле у маркет за 10 000 да работат.
Колку ви е ниска цената бе, човек за 200 евра со се партали ќе ве купи.
Што не ти е јасно не знам, не се сите како тебе да се стискаат во двособен стан со баби, дедовци, луѓе млади брачни парови посебно си сакаат комодитет, подигаат кредити за да си купат стан и ратите ти се 200 евра најмалку (комшии мои плаќаат 500 евра рата само за станот што го купија), тука спаѓа и опција на изнајмен стан 200-250 евра без никаков луксуз. Што се правиш ко од Марс паднат.

Карта за во кино ти е 150 денари, за драмски театар цена за студенти/ученици ти е 140 за возрасни 280, за МОБ ти е 400 денари од човек (500 ВИП).
Си мрднал ли ти малце од штабот лево-десно или правац идеш дома и штанцаш по цел ден глупости на форум?
 
Последно уредено од модератор:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
@Branchez нека додади и трошок по курви или одржување швалерка. Денес како што е нормално и нужно да се има мобилен од 600 евра, да се има три коли и да се јади три пати на ден во кафани или едно кило месо по човек на јадење, исто така е нормално секој да има барем по една швалерка за озбилно или ако нема барем еднаш неделно да може да си дозволи на курва да оди. Па во кој век живееме мајката, таков трошок да не предвиделе.А кај е трошокот за алиментација а? Него го заборавиле изгледа. Сега нека направи пресметка статистичарот колку кошта една швалерка месечно. Не мора некоја ептен спонзоруша , ама нека има во предвид дека и таа си бара одржување, одвреме навреме скапи ресторани, нов швалерски мобилен, парфемче, облека, нешто за низ дома и така.
Види Владе, ти си го вкалкулирал само аутпутот за швалерки и слична разонода што го правиш. Ако сакаш да имаш балансно салдо нула за ставката, ќе си направиш финта и ќе го вкалкулираш инпутот што го земаат твои блиски во семејството од женски пол, на име донации од грчки туристи за интелектуално општење со дотичните. Така ќе имаш избалансиран буџет (евентуално може и во плус да отидеш) што ќе го трошиш за сметки, храна, превоз, даноци и слични баналности.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Абе ви кажав и претходно, уште ли се замарате со владе...

Sent from my Nexus 5
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Море тркало едно искомплескирано, ти конкретно тие 1000 денари треба да ги дадеш на некој курс за бон тон и нормално цивилизирано однесување и комуницирање. Тој ке ми одел на кино, уште за на кино си. Арно не рече на опера дека ке одиш, ке паднев од смеење.
И оди прашај дома колку можат да се најадат со едно кило месо, не туку треси зелени. Искрено и мене ми е преку к.р од вакви кремчиња што во животот едно лепче си немаат намачкано, едно јајце си немаат изпржено уште од мама чекаат, а тука приказни кажуваат за готвење и колку требало да се нахрани човек.
Абе само редовна војска за вас пак да воведат па да видиш стварно колку ти треба дневно.
Ај врати се во реалноста, а за мојот бон-тон воопшто да не се грижиш. А јас ќе одам и на кино и на театар и на опера, додека за тебе тоа е релативно.
Дома нема да прашам колку ќе јадат со едно кило или колку е пари бидејќи јас го донесувам тоа дома а и некогаш готвам, моите сметки си ги плаќам сам(интернет и телефон), сам си опремив спрат од веќе направена куќа па затоа и сам си живеам, благодарение на мојата снаодливост и љубезност и трудољубивост во странство (ова ми дојде како фалење ама мора човек некогаш да си се пофали сам). И најди си психијатар.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Види Владе, ти си го вкалкулирал само аутпутот за швалерки и слична разонода што го правиш. Ако сакаш да имаш балансно салдо нула за ставката, ќе си направиш финта и ќе го вкалкулираш инпутот што го земаат твои блиски во семејството од женски пол, на име донации од грчки туристи за интелектуално општење со дотичните. Така ќе имаш избалансиран буџет (евентуално може и во плус да отидеш) што ќе го трошиш за сметки, храна, превоз, даноци и слични баналности.
Е што ти се вика економист. Којзнае колку пари ти влегуваат дома на основа донации;)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Не бе еден месен нарезок и 1 леб купувам, месниот нарезок го делам на 3 дела оти нели тие 100 денари треба да ми стасаат за појадок, ручек и вечера :pos: плус физички активности строго избегнувам, оти кај после ќе надополнам дневен внес на калории со 100 денари :LOL:
Aaa tebe znaci i ti ostanuvaat 11 denari ....e sea 30 dena po 11 ...330 denara...x 12 meseci ...3960 i op u grcka na odmor...Vlade pisi mu na toj tvojot danok za stedenje da opne...so e ovoa kavijari i sampanji za pojadok da se jadelo...!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Ти си еден интересен феномен, на форум глуми џек како партиски е вработен и задоволен од животот, а од друга страна јаде варени јајца и леб дома, а некад по грешка и бурек. Имам вакви во комшии Вмровци со тапија фејсбукот лом ми го направија со нивните глупости, а ги стаиле у маркет за 10 000 да работат.
Колку ви е ниска цената бе, човек за 200 евра со се партали ќе ве купи.
Што не ти е јасно не знам, не се сите како тебе да се стискаат во двособен стан со баби, дедовци, луѓе млади брачни парови посебно си сакаат комодитет, подигаат кредити за да си купат стан и ратите ти се 200 евра најмалку (комшии мои плаќаат 500 евра рата само за станот што го купија), тука спаѓа и опција на изнајмен стан 200-250 евра без никаков луксуз. Што се правиш ко од Марс паднат.

Карта за во кино ти е 150 денари, за драмски театар цена за студенти/ученици ти е 140 за возрасни 280, за МОБ ти е 400 денари од човек (500 ВИП).
Си мрднал ли ти малце од штабот лево-десно или правац идеш дома и штанцаш по цел ден глупости на форум?
Ти да јадиш варени јајца и леб. Тоа е јадење за такви како тебе, социјала.
Незнам само зошто се токмиш со мене. Можи јас одам секоја вечер во ресторан и правам работи што за тебе како социјала се луксуз. Ама не го сметам тоа за нормално, посебно не за некој што е дно дна во општественото скалило како ти на пример. Ке си ги пуштиш чергата колку што ти се долги нозете. Таа ке ми одела на кино. Ако ги правеа за социјалата кината и театрите со бонови ке се одеше.
 
B

babsyy

Гостин
Ти да јадиш варени јајца и леб. Тоа е јадење за такви како тебе, социјала.
Незнам само зошто се токмиш со мене. Можи јас одам секоја вечер во ресторан и правам работи што за тебе како социјала се луксуз. Ама не го сметам тоа за нормално, посебно не за некој што е дно дна во општественото скалило како ти на пример. Ке си ги пуштиш чергата колку што ти се долги нозете. Таа ке ми одела на кино. Ако ги правеа за социјалата кината и театрите со бонови ке се одеше.
О бе голтар еден, дојди ми да ти фрлам некој денар. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom