Сексуално преносливи болести (СПБ)

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
најсигурно во животот и во сексот е да се биде само со една личност што ја сакате. доколку не го менувате партнерот нема да имате потреба од никаква заштита при секс. животот е многу по друг,секојдневните обврски некогаш се и забавни. се додека не го најдете својот партнер нема секс.
А ако твојот партнер не се задржи само на тебе?
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Znam deka odamna e pomiat muabetot za HPV i nacinot na negovo prenesuvanje, ama bi sakala ako moze konkreten odgovor na moevo prasanje...
Vo vrska sum nekolku godini i pri posledniov Pap test mi otkria HPV, jas sum nemala promena na partner, a procitav vo eden red od vasite komentari deka Dva neinficirani partneri nemozat da se inficiraat...
Dali toa bi znacelo deka mojot nekolku godisen decko imal odnosi so nekoja druga ili .............:toe:
Vaka sega prasanjevo sama si go odgovori,dva neinficirani partneri ne mozat da se zarazat so virusot hpv.Znaci toa ne e virus koj se prenesuva po aerokapkov pat (vozduh)pa za da ti go zakacis,informiraj se dobro kaj tvojot maricen stomatolog i lekuvaj se zafrknat virus e toa.Se prenesuva preku sex,krf,nesterilni igli ,transfuzija.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Хуман папиломавирус (ХПВ) е честа инфекција која ги зафаќа кожата и слузниците по телото. Поточно, терминот ХПВ се однесува на група вируси. Тие се наречени папиломавируси бидејќи одреден број од нив предизвикуваат брадавици по телото на човекот или медицински наречени папиломи.
Досега се идентификувани околу 100 различни типови на ХПВ вируси, а околу 30 од нив се пренесуваат со сексуален однос. Оние типови кои се пренесуваат преку гениталиите се нарекуваат генитални ХПВ, а болестите кои ги предизвикуваат спаѓаат во сексуално преносливи болести. Според едни податоци дури 50 % од сексуално активните лица ќе развијат инфекција со ХПВ во одреден момент од својот живот.

Ова го најдов на еден портал за медицина. Може некој да објасни како се пренесуваат останатите 70 типови на HPV?
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
луге зошто едноставно не си користите кондом . кога сите би користеле кондоми , никогаш не би имало болести . Јас имав другар и на двапати имаше закачено “нешто“ , причината беше оти не користи кондоми .Ке ми речи : ја другар кутон не признавам . то не е ебање за мене :pos2:. Јас никогаш не сум закачил , затоа што секогаш користам кондом . мирна глава и добар сон :) .
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.727
Поени од реакции
19.890
луге зошто едноставно не си користите кондом . кога сите би користеле кондоми , никогаш не би имало болести . Јас имав другар и на двапати имаше закачено “нешто“ , причината беше оти не користи кондоми .Ке ми речи : ја другар кутон не признавам . то не е ебање за мене :pos2:. Јас никогаш не сум закачил , затоа што секогаш користам кондом . мирна глава и добар сон :) .
Епа господине Ромео, и кондомот баш не штите од сите сексуално преносливи болести, еве прво и основно не те штити од ХПВ(еден од пострашните вируси и исто време смртоносен), значи потребно е да се покрене свеста на високо ниво од двете страни и машките и женските, да се оди често на гинеколог најмалку 2 годишно, и да се внимава буквално со кого се има односи сексуални.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
најдобро заштита било немање секс т.е. апстиненција викаат докторите , ко така ај да умриме .човекот нон стоп мисли на секс. Добро луси , кажи ми ти дали знаеш дечко ти шо прај во моментов ? Јас немам верба во никоја 100 % , човечки е . Имало деца оделе со женски ги мислеле поштени , а тие пола град го услужиле . Чаре шо да прајме сега ? Да немаме секс ? Ми кажале дека кондомот е заштита КОЈА ШТИТИ ОД СЕ , досега сум добар и го практикувам . Кажи сеа од ова хпв-то како да се заштитиме, да не треба импланти нешто , спреј , вакцина ?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.727
Поени од реакции
19.890
најдобро заштита било немање секс т.е. апстиненција викаат докторите , ко така ај да умриме .човекот нон стоп мисли на секс. Добро луси , кажи ми ти дали знаеш дечко ти шо прај во моментов ? Јас немам верба во никоја 100 % , човечки е . Имало деца оделе со женски ги мислеле поштени , а тие пола град го услужиле . Чаре шо да прајме сега ? Да немаме секс ? Ми кажале дека кондомот е заштита КОЈА ШТИТИ ОД СЕ , досега сум добар и го практикувам . Кажи сеа од ова хпв-то како да се заштитиме, да не треба импланти нешто , спреј , вакцина ?
Веќе ја има вакцината за ХПВ.. вие мажите сте преносители на истиот вирус, е сега немора да немаш секс кој го рече тоа, него споменав ако си прочитал се, дека многу е битно прегледи од двете страни и машки и женски за да се подсотрат сите тие преносливи секс болести, а маж ми што прави незнам, ама ако се замарам секој ден за истото кај ми е крајот а? Без доверба не се гради ни врска, ни брак(тоа е веќе друга тема).
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Имав секс со една девојка и сега на половиот орган ми се појавува нешто бело, како грутки на главичката, не е течност од отворот ама понекогаш чеша.

Ако некој знае нешто помош!
истово го имав и јас.сеа ме чешка по малку само од време на време.арно ама после два три дена од коа ке се истуширам,сеа некако ми смрди не знам како да го објаснам ама смрди неубо.околу главучката.
совет!?!?!?! :S
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
истово го имав и јас.сеа ме чешка по малку само од време на време.арно ама после два три дена од коа ке се истуширам,сеа некако ми смрди не знам како да го објаснам ама смрди неубо.околу главучката.
совет!?!?!?! :S
Тркни на кожно и не се заебавај.
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
а би помогнала канестен кремата во овај случај
???
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
а би помогнала канестен кремата во овај случај
???
Da najverovatno se raboti za kandida ,ke oravis promivki so soda bikarbona rastvorena vo voda i ke mackas Kanesten ili Nistatin ke se smiri za nekolku dena,a ako ima gnojav iscedok togas moze e nesto poseriozno od tipot na klamidija ili triper,i ke moras da odis na lekar da ti odredat terapija,zasto ako e triper ,virusot na triper leno mutira i stanuva imun na terapijata ,pa tretiranjeto ke bide podolgotrajno.Ali spored ova sto go kazuvas nejverovatno se raboti za Kandida.
Shute izvini zgresiv ova ne bese za tebe bese za drugiot decko. A dali kaj tebe ima nekakov iscedok so zeleno zolta boja?
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
не до сеа не.
ама како што кажав ме чешка од време на време ,и од коа ке се истуширам после два три дена околу главучката смрди
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
на два дена .некогаш на три
зависи од тоа што работам
(ако сум на тренинг секој ден ,секој ден се туширам)
 
Д

Демијан

Гостин
Епа момче тркни на лекар(нема срам тука) таму најубаво ќе ти кажат.Не има верувај ти на форумски доктори.Се ќе се среди не се секирај.Имав еден другар со ваков проблем одите му дадоа маст и се се среди
П.С. И друг пат натни куртонче некое:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom