Сексуално преносливи болести (СПБ)

Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Е ако не сте знаеле... Кондомот не е 100% заштита...
Хуманиот папилома е епидермален вирус, епидермотропен... Се пренесува и преку кондом :tapp:
Не е точно, преку кондомот вирусот неможе да пенетрира (освен ако не пукне нели), туку вирусот ХПВ(пред се субтиповите кој предизвикуваат генитални брадавици), се пренесува при допир со кожата кој не е заштитен со кондом,т.е при самото механичко триење за време на однос.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Нормално, јајцата не ти се заштитени со кондом...
Па многу лесно можеш да наебеш од вагиналниот секрет, и ОП! - HPV.

Заштита?

1) Кондом;

2) Колку толку - внимавај со кого имаш секс.
Не може да очекуваш дека нема да закачиш нешто, макар и со кондом, ако планираш да имаш секс со курва.

3) Бате Ване е во право.
Твоето бате, твоето - не туѓото
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
i need to find a bigger brand of condoms

Нормално, јајцата не ти се заштитени со кондом...
Па многу лесно можеш да наебеш од вагиналниот секрет, и ОП! - HPV.

Заштита?

1) Кондом;

2) Колку толку - внимавај со кого имаш секс.
Не може да очекуваш дека нема да закачиш нешто, макар и со кондом, ако планираш да имаш секс со курва.

3) Бате Ване е во право.
Твоето бате, твоето - не туѓото
Не заебавај, секогаш има решение. Че си прашаш, чесно поштено. :)
even the magnums are too small for me, is there anywhere you can order bigger ones on line? they fit great on the shaft but it is way too tight around my ball sack and it squeezes my balls which is very uncomfortable.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Ќе си прашаш ама колку ќе ти се чини одговорот веродостоен.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
секоја женска која имала повеке од 3-4 партнера има шанси да има хпв симтоми на хпв нема значи се открива со пап тест ако девојката не направи пап тест нема да знае дека е заразена ако некој го интересира повеке нека праша
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Znam deka odamna e pomiat muabetot za HPV i nacinot na negovo prenesuvanje, ama bi sakala ako moze konkreten odgovor na moevo prasanje...
Vo vrska sum nekolku godini i pri posledniov Pap test mi otkria HPV, jas sum nemala promena na partner, a procitav vo eden red od vasite komentari deka Dva neinficirani partneri nemozat da se inficiraat...
Dali toa bi znacelo deka mojot nekolku godisen decko imal odnosi so nekoja druga ili .............:toe:
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Не е точно, преку кондомот вирусот неможе да пенетрира (освен ако не пукне нели), туку вирусот ХПВ(пред се субтиповите кој предизвикуваат генитални брадавици), се пренесува при допир со кожата кој не е заштитен со кондом,т.е при самото механичко триење за време на однос.
Во што се разликува мојот, од твојот одговор???
Самиот одговор, епидермотропен... го разјаснува тоа што ти го прераскажа во 3 реченици...
Што значи и двете се согласуваме (можеби само напишано во различна форма) дека, кондомот не е 100% заштита!
Т.е засега, нема механички контрацептив, кој би штител од ХПВ, така?!
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Нормално, јајцата не ти се заштитени со кондом...
Па многу лесно можеш да наебеш од вагиналниот секрет, и ОП! - HPV.

Заштита?

1) Кондом;

2) Колку толку - внимавај со кого имаш секс.
Не може да очекуваш дека нема да закачиш нешто, макар и со кондом, ако планираш да имаш секс со курва.

3) Бате Ване е во право.
Твоето бате, твоето - не туѓото
Хахаха, закон :)
Tоп што ти текнало да го постираш ова :)
Најпластичен начин да и се објасни на општата популација како се трансферираат сексуално преносливите болести...
Иако Таковски, меша баби и жаби во клипов, сепак алал да му е :)
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Pred sex tipkata stava dva aspirina i gi drzi stegnati kolencata 3 saata ...nemaj gajle posle
Хах, колку креативно... да не речам "интересно"...:classic:
Немораш да одговараш, кога незнаеш да одговориш!
Одговоров ти е беден!
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
:tv: Zaboraiv da kazam deka aspirinite gi stava megu kolencata zatoa ne ste me razbrale :tv:

Nema SAFE SEX ...toa e poentata i kondomite propustaat ...idete videte sto pise na kutijata ne e 100 % zastita od polni bolesti...pise so mali sitni bukvi koi Vie koga ste napaleni majmuncinja ne Vi teknuva da gi procitate ....

Aj sea beden e odgovorot ili treba da Vi crtam povtorno a ?
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
:tv: Zaboraiv da kazam deka aspirinite gi stava megu kolencata zatoa ne ste me razbrale :tv:

Nema SAFE SEX ...toa e poentata i kondomite propustaat ...idete videte sto pise na kutijata ne e 100 % zastita od polni bolesti...pise so mali sitni bukvi koi Vie koga ste napaleni majmuncinja ne Vi teknuva da gi procitate ....

Aj sea beden e odgovorot ili treba da Vi crtam povtorno a ?
Не знам како твојот одговор со аспиринов, му помогна на тој што го постави прашањето?!
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
најсигурно во животот и во сексот е да се биде само со една личност што ја сакате. доколку не го менувате партнерот нема да имате потреба од никаква заштита при секс. животот е многу по друг,секојдневните обврски некогаш се и забавни. се додека не го најдете својот партнер нема секс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom