Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Podnesov dokumenti mina edna godina od intervjuto brojceto e seuste vo procedura ne e vrnato na dopolnitelna.Mojot posrednik mi kaza deka ako imam bratucet so Bg dogumenti ke zavrse rabota.Dopolnitelno dostaviv tri izvoda i kopija od licna karta.I sega prasanjeto e dali ke zapale toa ili .....Veke me faka nervoza oti na gospodata ne i se rabote tupkat vo mesto samo okolu tie broevi a tie nad 10000 nikako da gi nacnat.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Podnesov dokumenti mina edna godina od intervjuto brojceto e seuste vo procedura ne e vrnato na dopolnitelna.Mojot posrednik mi kaza deka ako imam bratucet so Bg dogumenti ke zavrse rabota.Dopolnitelno dostaviv tri izvoda i kopija od licna karta.I sega prasanjeto e dali ke zapale toa ili .....Veke me faka nervoza oti na gospodata ne i se rabote tupkat vo mesto samo okolu tie broevi a tie nad 10000 nikako da gi nacnat.
a што е тоа што кошта 10-15евра не го разбрав овај мојот ми вика треба да извади од општина документ од таткоми и братми и да ги однеси софија, што ли е тоа? гражданство не е, некако поинаку го кажа нешто со адреса беше поврзано o_O
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Toa se izvodi od maticna kniga na rodeni za da se povrzam so bratucedot i se nosat vo Bugarija i se preveduvat i legalizirat i se podnesuvat dopolnitelno.Normalno seto toa kosta i se naplaka od dokument.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Toa se izvodi od maticna kniga na rodeni za da se povrzam so bratucedot i se nosat vo Bugarija i se preveduvat i legalizirat i se podnesuvat dopolnitelno.Normalno seto toa kosta i se naplaka od dokument.
али твоето колку те свакам за во македонија ми кажуваш? јас велам за во бугарија, значи и братми и таткоми имаат бг држ, е сега не го сватив што ке вади од општина за да го носи во софија.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Spored mene na tebe ti trebaat dokumenti i od MK za da se povrzes so niv sto znaci pa ti trebat makedonski izvodi od maticna kniga na rodeni so se preveduvat na bugarski i kopii od nivnite licni karti ama bugarski.Inaku na koj nacin ke dokazes deka oni ti se tatko i brat.Nekako mi nema logika.Znaci jas podesov izvod od tatko mi,brat na tatko mi i bratucedot i licna karta na bratucedot bugarska.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
што треба да се направи со дополнителниот документ(крштеница од бугарска црква) пред да се однесе во софија, оригиналот се носи или може и копија???
 
Член од
17 октомври 2014
Мислења
7
Поени од реакции
4
vo bugarija se nosat original dokumentite od krstenica jas koga dostavuvav posreduvacot mi gi dostavi original dokumentite i potoa nekoj den mi gi vrati :)
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
109
Поени од реакции
96
Може да се носи копија старог документа оверена у Амбасади Бугарске у Скопљу.
С обзиром да практично само од старих бугарских докумената зависи добијање држављанства, појавило се пуно фалсификатора. Мислим да оригинал треба чувати и за случај да неко касније жели да вади бугарски пасош, па ћему бити потребни папири.
Друга варијанта је да се оригинали овере код неког нотара у Софији. Копија се тамо преда, док оригинале враћате кући... То је могуће с обзиром да мора да се лично аплицира, те заинтересовани морају у Софију.
Бугари не признају оверу код македонских нотара.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Podnesov dokumenti mina edna godina od intervjuto brojceto e seuste vo procedura ne e vrnato na dopolnitelna.Mojot posrednik mi kaza deka ako imam bratucet so Bg dogumenti ke zavrse rabota.Dopolnitelno dostaviv tri izvoda i kopija od licna karta.I sega prasanjeto e dali ke zapale toa ili .....Veke me faka nervoza oti na gospodata ne i se rabote tupkat vo mesto samo okolu tie broevi a tie nad 10000 nikako da gi nacnat.
Kolku plati za prevod i legalizacija za izvodite?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom