Успешно одржана парадата на гордоста во Белград

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@jamajka - Океј, ај да не ти реплицирам веќе, за тебе црвеното јаболко е јаболко, а зеленото е маслинка. Очигледно имаш свои лични дефиниции за овцие работи.

Јас сум апсолутен поборник за отворање на наш пазар и соработка со Јапонија, Кореја, Кина, Малезија, Сингапур, Тајван и Индонезија. Глобализацијата значи отварање на пазарот во светски рамки, не само Европа и САД.
Се согласувам и јас. Единствениот отпор што го имам е тоа што не им се премногу запазени човековите права таму, особено ЛГБТИ (има колор мапи за тоа од глубус, можеш да видиш каква е стостојбата), инаку немам проблем лично со ништо друго. Освен претераната агресија, што знам. Мада само Кина и поготово Русија, во поголем дел тука се истакнуваат. Новиот Поредок носи и нови предизвици, ако сакаме да сме дел од него треба да најдеме начин навремено да пристапиме кон истите и да ги победиме.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.674
Поени од реакции
23.728
Од секогаш ми биле интересни темиве за ЛГБТ заедницата :D секогаш се наоѓаат фаци што се јачаат на ненасилни личности а на битпазар или било каде кога има случки нигде ги нема. Погрешни непријатели си имате.

Сега и од вас ке се плашиме и тоа посебно од позади грб да не ни дојдете :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
@jamajka - Океј, ај да не ти реплицирам веќе, за тебе црвеното јаболко е јаболко, а зеленото е маслинка. Очигледно имаш свои лични дефиниции за овцие работи.
Сега покушаваш да ме дискредитираш со заташкување на очигледна глупост што ја кажа или што е работата?

Како тоа сексуалниот однос маж-маж и силувањето на малолетни машки деца кои подоцна и самите стануваат хомосексуалци е културолошка одлика?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495

Сега и од вас ке се плашиме и тоа посебно од позади грб да не ни дојдете :icon_lol:
Кои вас? Не сум ни геј ни би, уште помалку другото. Само смешно ми е што народов влага од контрадикторност во контрадикторност. Сите викаат дека си гледале само за себе, не ги интересирало што прават другите, а први се за да судат и да омаловажуваат некого поради некој животен избор. Продолжете да ги игнорирате вистинските проблеми и да се занимавате со геј луѓето. After all, не дека не знаете дека шкљоцате и се расправате на форуми од истата таа машина и истиот тој софтвер усовршен од ЛГБТ лице па да е работава уште поголем парадокс ;)
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Кои вас? Не сум ни геј ни би, уште помалку другото. Само смешно ми е што народов влага од контрадикторност во контрадикторност. Сите викаат дека си гледале само за себе, не ги интересирало што прават другите, а први се за да судат и да омаловажуваат некого поради некој животен избор. Продолжете да ги игнорирате вистинските проблеми и да се занимавате со геј луѓето. After all, не дека не знаете дека шкљоцате и се расправате на форуми од истата таа машина и истиот тој софтвер усовршен од ЛГБТ лице па да е работава уште поголем парадокс ;)
И што ако е така, мора сеа сите да знаеме дека се ЛГБТ, да и тие се луѓе ама малку болнички се. Плус да земе сеа да мериме стејт луѓево што направиле. Значи они си се такви и ок, ама нека си тераат немора сите да знаеме и да не интересира.
Јас не му нарушувам никакво право кое тој си го создал од себе да биде таков, и сега мене ми вика дека му кршам права дека е таков. Е тоа е главниот проблем. Па онака е тешко да се разбереш со жени, а па со овие е најтешко, суштества од дава света :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
добро, за тоа не можам да зборам дали трпат дискриминација на работно место, кршење на права или не :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
[DOUBLEPOST=1412152515][/DOUBLEPOST]Дали банките ќе ги намалат каматните стапки од кредитите што ги имаат дадено колку што им се намалени платите таму?

А жандармите нивни веќе им дадоа одговор изгледа, за помалите плати им наплатија изгледа со пендраци на браќата на премиерот и градоначалникот белградски.[DOUBLEPOST=1412152681][/DOUBLEPOST]Со српски превод:

 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Сега покушаваш да ме дискредитираш со заташкување на очигледна глупост што ја кажа или што е работата?

Како тоа сексуалниот однос маж-маж и силувањето на малолетни машки деца кои подоцна и самите стануваат хомосексуалци е културолошка одлика?
Не, ти си тој што тресе зелени. Реков дека културолошка одлика не можеш да ја сведеш на тоа, а ако така правиш, тогаш и нашава култура што се гади од хомоосексуалност треба да ја сведеш на исто дереџе (а не го правиш тоа, хипокриту!).

Како што овде потребно е да имаш хетеросексуален живот, да влезеш во брак, да имаш деца итн. - така таму општеството налага други очекувања и барања од поединецот кој тој или таа требаат да ги исполнат, жените на еден начин, мажите на друг начин. Никој не рече дека тоа ее во ред или не е во ред. Тоа е вградено од културата на живеење таму, не им текнало од вчера да се случува тоа што се случува. И во нивниов случај, и во случајов овде во МК, имаш мажи кои се приморани да прават и бидат нешто што не се. Не знам зошто твојот мозок одбива да ги скопча тие факти, али јас тука не можам да ти помогнам, само неуро-хирург може.

Ова е исто како да ги судиш сите body-modification ентузијасти во светов, затоа што во Африка ради нивната локална култура, децата од мали нозе присилно ги модифицираат физички (дали со издолженине вратови, експанзија на черепите, генитално обрежување или осакатување, поделување на јазикот на пола, или оние што си ја прават кожана да им изгледа ко на крокодил и што ги оштрат забите итн. има мал милион примери), и да седнеш вака на интернет, и на некој да му филозофираш, дека еве што ќе се случи со овие мрднативе (нели, друг флејвор на мрднати од педери е ова), доколку станат мнозинско население во развиена, напредна, цивилизирана држава. И заради тоа треба да им се забранат права, и што и да прават, нек аправат дома, нека не излегуваат надвор, сите да ги знаат дека се body-modifiers.

YOU MAKE NO FUCKING SENSE BRO.

Затоа реков дека залудно е да ти реплицирам. Затоа што сакаш да дебатираш, а примерите ти се очајни at best. И не капираш некои основни ствари. А сигурен сум дека и после ова нема да сфатиш и пак ќе го верглаш своето со паштуните бидејќи немаш друга сламка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Не, ти си тој што тресе зелени. Реков дека културолошка одлика не можеш да ја сведеш на тоа, а ако така правиш, тогаш и нашава култура што се гади од хомоосексуалност треба да ја сведеш на исто дереџе (а не го правиш тоа, хипокриту!).

Како што овде потребно е да имаш хетеросексуален живот, да влезеш во брак, да имаш деца итн. - така таму општеството налага други очекувања и барања од поединецот кој тој или таа требаат да ги исполнат, жените на еден начин, мажите на друг начин. Никој не рече дека тоа ее во ред или не е во ред. Тоа е вградено од културата на живеење таму, не им текнало од вчера да се случува тоа што се случува. И во нивниов случај, и во случајов овде во МК, имаш мажи кои се приморани да прават и бидат нешто што не се. Не знам зошто твојот мозок одбива да ги скопча тие факти, али јас тука не можам да ти помогнам, само неуро-хирург може.

Ова е исто како да ги судиш сите body-modification ентузијасти во светов, затоа што во Африка ради нивната локална култура, децата од мали нозе присилно ги модифицираат физички (дали со издолженине вратови, експанзија на черепите, генитално обрежување или осакатување, поделување на јазикот на пола, или оние што си ја прават кожана да им изгледа ко на крокодил и што ги оштрат забите итн. има мал милион примери), и да седнеш вака на интернет, и на некој да му филозофираш, дека еве што ќе се случи со овие мрднативе (нели, друг флејвор на мрднати од педери е ова), доколку станат мнозинско население во развиена, напредна, цивилизирана држава. И заради тоа треба да им се забранат права, и што и да прават, нек аправат дома, нека не излегуваат надвор, сите да ги знаат дека се body-modifiers.

YOU MAKE NO FUCKING SENSE BRO.

Затоа реков дека залудно е да ти реплицирам. Затоа што сакаш да дебатираш, а примерите ти се очајни at best. И не капираш некои основни ствари. А сигурен сум дека и после ова нема да сфатиш и пак ќе го верглаш своето со паштуните бидејќи немаш друга сламка.
И сега јас треба да паднам у очај зошто ти си напишал еден куп зборови кои навидуме изгледаат интелектуално, а уствари се куп навреди, а кои и од далеку не го одговараат едноставното прашање, па еве ќе го напраам уште поедноставно:

Како може шикање у гз меѓу две машки единки да биде културолошка одлика, а не сексуална ориентација?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Како не ги искршија сите до еден...:tapp:
И шо, после рацете ќе ги болат ..

И сега јас треба да паднам у очај зошто ти си напишал еден куп зборови кои навидуме изгледаат интелектуално, а уствари се куп навреди, а кои и од далеку не го одговараат едноставното прашање, па еве ќе го напраам уште поедноставно:

Како може шикање у гз меѓу две машки единки да биде културолошка одлика, а не сексуална ориентација?
МОЖЕ.

Пак ќе ти одговорам - како силување, насилно стапување во брак, body-modification and scarification, animal sacrifice и што ти е знам што друго што се културолошки одлики кај некои народи. Ги имале и Индијците во друга форма, ги имале и Кинезите во друга форма. Притисоци и очекувања од културите кои се во тој регион. АМАН, ЕДУЦИРАЈ СЕ, ПРОЧИТАЈ НЕШТО ПОВЕЌЕ ОД ФОРУМОВ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
И шо, после рацете ќе ги болат ..



МОЖЕ.

Пак ќе ти одговорам - како силување, насилно стапување во брак, body-modification and scarification, animal sacrifice и што ти е знам што друго што се културолошки одлики кај некои народи. Ги имале и Индијците во друга форма, ги имале и Кинезите во друга форма. Притисоци и очекувања од културите кои се во тој регион. АМАН, ЕДУЦИРАЈ СЕ, ПРОЧИТАЈ НЕШТО ПОВЕЌЕ ОД ФОРУМОВ.
Тоа значи ништо друго туку дека хомосексуализмот еволуирал. И ете имаме пример општество со највисок степен на еволуција на хомосексуализмот, каде што машките хомосексуалци се 99% од населението.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Тоа значи ништо друго туку дека хомосексуализмот еволуирал. И ете имаме пример општество со највисок степен на еволуција на хомосексуализмот, каде што машките хомосексуалци се 99% од населението.
А твојава реплика значи дека идиотизмот еволуирал. Hence why примерот со јаболката што го спомнав претходно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
А твојава реплика значи дека идиотизмот еволуирал. Hence why примерот со јаболката што го спомнав претходно.
Идиотизмот еволуирал до таа граница, што се промовира нешто неприродно како нормално. Тоа што си научил 3-4 збора англиски и знаеш за постоење на некои термини, не те прави нешто нарочито речит. Тоа е затоа што ги користиш за деградација и навреди, а не им е таму местото. Но нејсе, типичен речник на хомосексуалците и оние кои ги подржуваат.

Што се однесува до Паштуните како типично хомосексуално општество, тоа ни дава одговор на 3 работи:
  1. Педер се станува после некаква траума, што дефакто го сврстува во ментални болести или пореметувања.
    • Сите машки Паштуни станале хомосексуалци после силување во текот на детството
  2. Педерите се агресивни и нетолерантни кон жените.
    • Жените се силно супресирани и користат само за расплод
    • Од садистички причини жените ги кастрираат за да не уживаат во сексот
  3. Педерите се истовремено и педофили.
    • Во Паштунското општество е нормално да имаш машко дете за сексуален роб.
 
Последно уредено:

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Пак ќе ти одговорам - како силување, насилно стапување во брак, body-modification and scarification, animal sacrifice и што ти е знам што друго што се културолошки одлики кај некои народи. Ги имале и Индијците во друга форма, ги имале и Кинезите во друга форма. Притисоци и очекувања од културите кои се во тој регион. АМАН, ЕДУЦИРАЈ СЕ, ПРОЧИТАЈ НЕШТО ПОВЕЌЕ ОД ФОРУМОВ.
Само што зборејќи за хомосексуалноста тешко да се претстави како одлика на некој народ (можеби Грците:)).

Поентата е дека различните примери кои ги спомена, колку и да се апсурдни, биле или се дел од минати норми во културите кои не се адаптирале на остатокот од светот.
Е сега прашање е дали треба да ги промовираме подеднакво и одликите кои ги наброја, за да им дадеме право на изразување/застапеност?

Геј парадите можеби се каратеристична прослава(?) на геј културата, но ако очекуваш дека нашите култури треба насила да се прилагодат на нешто кое НЕ било дел од нашата култура во последниве 1000 години, тогаш прифатливо е да воведе групното силување и во остатокот на светот, иако постојат идентични аргументи против тоа.

Тоа што е прифатливо за одредени западни култури, не мора да биде и за нас, а воопшто не е мерило за прогресот на нечија култура.
Јас сфаќам дека е тренди да се збори за ЛГБТ и да се застапуваат њуејџ иницијативи и ете имам толеранција да ги читам сличните мислења на твоето, но не се согласувам со пародија од типот на импровизирани културни одлики барем на овие простори. Тоа не значи дека ќе трчам да фрлам камења по нив, лично би ги оставил да се прошетаат и не би им придавал никакво значење - ако сакаат да парадираат - гуд фор дем енд лив ми алоун.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom