Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
S

Samurai_Sk

Гостин
Ми дава од ракомет клип, чекај бе ние фудбал прееска игравме!

Типични свадбари, Слога Југомагнат бил поголем клуб од Шкендија, а и ние лупаме бројки бе, повеќе од 3000 не сме...:vozbud::pos:

Ах тој пуст завист...:place:
Дечко вие можете да сонувате да ја имате таа слава и легенда како Слога и навивачката група Шверцери, јас прв пат коментирам на ова тема не се занимавам многу со навивање и фудбал но апсурдно е да споредуваш нешто легендарно со нешто што почна да функционира од 2007 па наваму како што треба, а постоите од 1979 поточно 1992 а од тогаш до 2007 дали сте имале 3 до 4 натпревари за паметење и добро организирани големо прашање е.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Дечко вие можете да сонувате да ја имате таа слава и легенда како Слога и навивачката група Шверцери, јас прв пат коментирам на ова тема не се занимавам многу со навивање и фудбал но апсурдно е да споредуваш нешто легендарно со нешто што почна да функционира од 2007 па наваму како што треба, а постоите од 1979 поточно 1992 а од догаш до 2007 дали сте имале 3 до 4 натпревари за паметење и добро организирани големо прашање е.
Кој тоа го вели, тој што навивал Зига зага напред Слога оле.... или си од помладите?

Ние постоиме од 1979, во 1981 комунистичкиот режим ни ги укинува сите клубови со името Шкендија, значи во сите спортови. Ни ги укинува бидејќи Шкендија била тоа што ги обединувало албанците во Македонија. Имало чисто албанско име и бои. Се навивало на албански и преку Шкендија се изразувало незадоволството од тој режим.
Секогаш сме биле потиснати од властите, за разлика од Слога која имало босанац за спонзор и мешано навивање и неалбанско име.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Кој тоа го вели, тој што навивал Зига зага напред Слога оле.... или си од помладите?

Ние постоиме од 1979, во 1981 комунистичкиот режим ни ги укинува сите клубови со името Шкендија, значи во сите спортови. Ни ги укинува бидејќи Шкендија била тоа што ги обединувало албанците во Македонија. Имало чисто албанско име и бои. Се навивало на албански и преку Шкендија се изразувало незадоволството од тој режим.
Секогаш сме биле потиснати од властите, за разлика од Слога која имало босанац за спонзор и мешано навивање и неалбанско име.
Како прво сите го велат тоа, како второ не им припаѓам ни на тие од зига зага ни на тие помладите, многу време сум поминувал во чаршија и знам многу повеќе од колку што мислиш, не ги фаворизирам нив не сум ни за нив ни за вас, ама факт е дека тие се многу по мангупи од вас а башка и за се се подобри од вас мислам дека тоа на секому му е јасно кој е кој а според мене без фаворизирање тие се единствените што го пратат клубот без разлика во која лига играат и како е нивната состојба било финансиска или во првенството, таква среќа немат другите клубови за жал зборувам општо за мак фудбалот.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Како прво сите го велат тоа, како второ не им припаѓам ни на тие од зига зага ни на тие помладите, многу време сум поминувал во чаршија и знам многу повеќе од колку што мислиш, не ги фаворизирам нив не сум ни за нив ни за вас, ама факт е дека тие се многу по мангупи од вас а башка и за се се подобри од вас мислам дека тоа на секому му е јасно кој е кој а според мене без фаворизирање тие се единствените што го пратат клубот без разлика во која лига играат и како е нивната состојба било финансиска или во првенството, таква среќа немат другите клубови за жал зборувам општо за мак фудбалот.
Не би сакал да навлегувам во дискусија за тоа на овој форум, си имаме ние форуми каде си ги мериме.
 

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
Dosta vise so sporedbata za Sverceri vs Balisti..Nikogas ne bile rivali,i nema da bidat.Tie se bratski tifo grupi,vo sekoj aspekt..Barem nie postarite seuste se druzime ponekogas..Glupa e sporedbata definitivno..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom