Бугарските ѕверства врз Македонскиот отпор

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Значи сте биле сојузници со фашистичка Италија и Нацистичка Германија, сте потпишали и пристапиле на пактот со фашистичка Италија и нацистичка Германија, сте окупирале туѓи територии во договор со Фашистичка Италија и Нацистичка Германија сте извршиле убиства и поротерувања на тие територии, сте и објавиле војна на Америка и Англија со која самостојно како држава сте немале никаков конфликт, сте предале на Германците 10.000 евреи од Македонија кои завршија во логори на смртта, прогласени сте и званичнои за окупатори и ви е пресудено да исплатите воени оштети на земји кои ги окупиравте, али у ствари то се беше едно недоразбирање, не сте се разбрале убаво, немавте кој да ви преведува од германски и англиски, случајно така се погодиле работите, инаку да знаевте вие уше 1941 ќе го освоевте Берлин и ќе го уапсевте Хитлера, и да не бевте вие сојузник со Хитлер ќе страдале милиони други недолжни лица, вие у ствари сте стапиле во пакт со фашисти и нацисти за да спасувате луѓе, сте се жртвовале за другите, тоа беше таен план да се спаси светот од фашистичко нацистичко зло.....
Значи ако не си бел,значи си црнец? И САД и Британиja беха соузнци на СССР, но никоj не си помисли да ги нарекува комунсти.
Немам намера да говорам со грамофон без нито един доказ или документ,за тоа што зборува.
Фактите са jaсни-Бугариja обjaви неутралитет, на неколко пати одбиваше на Хитлер желбите да стане дел от Оската, Мусулини трпеше поражениja во Грциja, Хитлер требаше да стаса до Грциja и даде ултиматум на Бугариja- или ке мине со сила или ке биде пуштен. Бугариja избра воторото и се зачлени во оската,като не изполнуваше наполно наредбите и правеше дипломатски маневри..во воjната бугарските дипломати во Турциja водеха преговори со САД зад грба на Германиja за излез от воjната.
При првиот момент Бугариja уапса сите германци на своja териториja и се би срешту Германиja во состав трети Украински фронт. Тоа е тоа. Во краja на воjната Бугариja прошири границите си и получи територии,кои и до днес са во неин состав.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
јас ако сум фашист ти си од ИСИЛ
Нема ако или ако и само ако. Не е тоа нешто комплицирана математикча равенка па да не се види кој е резултатот кога сите непознати уствари се познати...
Фашизмус
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Jaс се чудам,зашто квалифицираш лугето и какви са критериумите за да кажеш,дека един лик е фашист?
Делата зборуваат а истите тие дела се знае кој ги подржуваат, спроведуваат и оправдуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Делата зборуваат а истите тие дела се знае кој ги подржуваат, спроведуваат и оправдуваат.
Не можам да правдам и да се согласам со болните амбиции на лугето да гледат фашисти во секи лик,коj не мисли како нив. Вака се однесуваше во времето на вештерките и римокатоличтака црква и во времето на комунизма.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Значи ако не си бел,значи си црнец? И САД и Британиja беха соузнци на СССР, но никоj не си помисли да ги нарекува комунсти.
Немам намера да говорам со грамофон без нито един доказ или документ,за тоа што зборува.
Фактите са jaсни-Бугариja обjaви неутралитет, на неколко пати одбиваше на Хитлер желбите да стане дел от Оската, Мусулини трпеше поражениja во Грциja, Хитлер требаше да стаса до Грциja и даде ултиматум на Бугариja- или ке мине со сила или ке биде пуштен. Бугариja избра воторото и се зачлени во оската,като не изполнуваше наполно наредбите и правеше дипломатски маневри..
При првиот момент Бугариja уапса сите германци на своja териториja и се би срешту Германиja во состав трети Украински фронт. Тоа е тоа.
1. Бугарија потпиша пакт (и се приклучи на оската) на 1 Март 1941 година
2. Од Бугарска територија, Југгославија ја нападна 12стата германска армија
3. После нацистичките германски единици, во Југославија (Македонија, дел од Србија и Грција) влегоа Бугарски окупаторски единици
4. Во Македонија, бугарската војска и полиција апсеше, затвараше, стрелашее и осудуваше припадници на антифашистичкото движење.
5. Сите Евреи од македонија, Бугарските окупаторски влсати ги депортираа во Германија со штоп станаа соучесници во нивното убиство
6. Македонскиот народ масовно и се спротивстави на окупацијата - во борба против фашизмот само Македонија даде 25.000 жртви, а број на македонски партизани порасна до крај на војната порасна на 85.000 борци

Историјата и улогите на секој народ во втората светска војна е јасен. Нема никакви сомнежи дека Бугарија беше на страна на фашизмот и нацизмот, дека и воено и политички го подржуваше, и дека во име на фашизмот и нацизмот направи и злосторства над други народи. Не е ова праисторија па ете не се знае точно кој каде како бил. за некој мал де, можеби бевте “ослободители“ но не и за најголемиот број на македонци. З сите оние кои зеле оружје во рака и тргнале во борба за слобода

При првиот момент Бугариja уапса сите германци на своja териториja и се би срешту Германиja во состав трети Украински фронт. Тоа е тоа.
.
А германци, оти не апсевте во 1941, и тогаш ги имаше кај вас, цела армија.Шо чекавте до 1944 кога и хитлер знаеше дека ја изгубиу војната. Храброст чест и праведност се гледаше 1941 и 1942 и 1943 кога германија нижеше успеси и освојуваше и победуваше, тогаш Македонскјиот народ застана со оружје против фашизмот а вие со шампањ наздравувавте на германските победи и му го честитавте секоја година роденденот на Хитлер, а 44 кога почна да тоне бродот побрзавте да го напуштите.... 1944 уапсиле германци хахахаха
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Нема ако или ако и само ако. Не е тоа нешто комплицирана математикча равенка па да не се види кој е резултатот кога сите непознати уствари се познати...
Фашизмус
јас сум антикомунист, мразам комунистите поради нивните лоши дела, тоа не значи дека јас сум фашист ниту сите луѓе кои ги мразат комунистите се фашисти.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не можам да правдам и да се согласам со болните амбиции на лугето да гледат фашисти во секи лик,коj не мисли како нив. Вака се однесуваше во времето на вештерките и римокатоличтака црква и во времето на комунизма.
Негирате окупација, соработка и сојуз со фашизмот, екзегузии и депортации, битки итн. заедно т.е. под капата на фашизмот.

Телетабиси изгледа е тоа, не сум ги избришал цвикерите[DOUBLEPOST=1411822439][/DOUBLEPOST]
јас сум антикомунист, мразам комунистите поради нивните лоши дела, тоа не значи дека јас сум фашист ниту сите луѓе кои ги мразат комунистите се фашисти.
Шо право комунизам и глупости, не ме интересира тоа.
Со кој потпишавте пакт?
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Негирате окупација, соработка и сојуз со вашизмот, екзегузии и депортации, битки итн. заедно т.е. под капата на фашизмот.

Телетабиси изгледа е тоа, не сум ги избришал цвикерите[DOUBLEPOST=1411822439][/DOUBLEPOST]
Шо право комунизам и глупости, не ме интересира тоа.
Со кој потпишавте пакт?
Потпишавме договор со држави ,не со идеологии
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Потпишавме договор со држави ,не со идеологии
а то што дозволивте од ваша територија германска армија да нападне друга земја е врз основ на договор за размена на земјоделски производи?
А што и објавивте војна на Америка и Англија беше во склоп на договор за научна соработка?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
а то што дозволивте од ваша територија германска армија да нападне друга земја е врз основ на договор за размена на земјоделски производи?
А што и објавивте војна на Америка и Англија беше во склоп на договор за научна соработка?
Туризам е одговорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom