Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
Јасно ти е што прашуваш? Ај постави си го истото прашање и дај си одговор.
Ти не ли можеш? :D[DOUBLEPOST=1409761081][/DOUBLEPOST]
Значи ти не веруваш дека постои Бог, ама не можеш да тврдиш дека си у право?
Он си е верник, остај го ти него....[DOUBLEPOST=1409761515][/DOUBLEPOST]
Не е точна сликицава :D
Не можеш да мешаш баби и жаби....тоа ти е стара филозофија.
Знаење и верување не се мешаат.
Верувањето(теизам и атеизам) и знаењето(гностицизам и агностицизам) ти се две сосема различни состојби.[DOUBLEPOST=1409761710][/DOUBLEPOST]
Кај се гностиците?
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не е точна сликицава :D
Не можеш да мешаш баби и жаби....тоа ти е стара филозофија.
Знаење и верување не се мешаат.
Верувањето(теизам и атеизам) и знаењето(гностицизам и агностицизам) ти се две сосема различни состојби
.[DOUBLEPOST=1409761710][/DOUBLEPOST]
Кај се гностиците?
Зошто другите не го приметија болдов?:)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Ти не ли можеш? :D
Tи си одговори ли? Јас на глупави прашања не знам како да одговорам.

Он си е верник, остај го ти него....
:pos:Рече бившиот и сегашен верник заглавен уште во догмите.
Не е точна сликицава :D
Не можеш да мешаш баби и жаби....тоа ти е стара филозофија.
Специјално за тебе посебна ќе направиме.
Знаење и верување не се мешаат.
Верувањето(теизам и атеизам) и знаењето(гностицизам и агностицизам) ти се две сосема различни состојби.
Се различни де, кој рече дека се мешаат. Ама дека не одат заедно ти е догма +
Кај се гностиците?
Не постојат.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
Tи си одговори ли? Јас на глупави прашања не знам како да одговорам.


:pos:Рече бившиот и сегашен верник заглавен уште во догмите.

Специјално за тебе посебна ќе направиме.

Се различни де, кој рече дека се мешаат. Ама дека не одат заедно ти е догма +

Не постојат.
Kaj ме најде мене по догмите и верувањата жити Бога? :)
Атеист-гностик....дај не зезај, поглупа работа нема од таа. Признај дека си верник(во негативна смисла) и готово.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Kaj ме најде мене по догмите и верувањата жити Бога? :)
:pos: Добри вицеви, треба да се пријавиш на некое талент шоу за комедијант.
Атеист-гностик....дај не зезај, поглупа работа нема од таа. Признај дека си верник(во негативна смисла) и готово.
Кој рече дека сум атеист гностик? Кога нешто такво сум рекол?
Пак ќе ти повторам, поголем агностик сум од тебе а ти си поголем атеист од мене, сакаш признавал ти или не, тоа е.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Интересна изјава:

Фактот што ниту едно божество не постои*, не ги прави оние што го знаат ова (атеистите), ниту морално, ниту интелектуално супериорни.

Напротив - баш овој факт ја зголемува нивната одговорност. Непостоењето на Морален арбитер и автоматски извор на знаење значи зголемена потреба за труд околу личниот развој - моралното однесување и интелектуалниот развој. Овие работи не паѓаат од небо, како пламени јазичиња, туку се стекнуваат со многу труд.
______________________
*веројатноста за постоење на било кое божество е толку мала што може комотно (со блага резерва) да се отфрли како можност.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Интересна изјава:

Фактот што ниту едно божество не постои*, не ги прави оние што го знаат ова (атеистите), ниту морално, ниту интелектуално супериорни.

Напротив - баш овој факт ја зголемува нивната одговорност. Непостоењето на Морален арбитер и автоматски извор на знаење значи зголемена потреба за труд околу личниот развој - моралното однесување и интелектуалниот развој. Овие работи не паѓаат од небо, како пламени јазичиња, туку се стекнуваат со многу труд.
______________________
*веројатноста за постоење на било кое божество е толку мала што може комотно (со блага резерва) да се отфрли како можност.
Интересно во колку не би била напишана од теист. Од кај знам дека ја напишал теист? Па преку обидот да си игра со зборовите, и онака курнаски да даде до знаење дека сепак има бог.
Првата работа е во првиот пасус. Ете, ОК е што сте атеисти, ама сепак не сте над. Булшит!!! Атеистот смета дека е НАД, од проста причина што ниедна опција не ја отфрла. Едноставно е со отворен ум.
Понатаму во вториот дел, ем не сме над, ем сме повеќе одговорни. Мајката!!! ................. Ако не постои морален арбитер и сл, тогаш ќе сме морале да се трудиме повеќе затоа што немало кој да ни го покаже тоа?!?!?!? Пак .... Мајката!!! У стилу верниците не мора да се трудат, они веќе имаат, али сите останати мора, па уште и многу повеќе него првоспомнатите.
Играта на зборови е траги-комедија. а со самото тоа и изјавата е јалова.
П.С. Единствено нешто кое е ОК е ѕвездичката. (y)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Интересно во колку не би била напишана од теист. Од кај знам дека ја напишал теист? Па преку обидот да си игра со зборовите, и онака курнаски да даде до знаење дека сепак има бог.
Првата работа е во првиот пасус. Ете, ОК е што сте атеисти, ама сепак не сте над. Булшит!!! Атеистот смета дека е НАД, од проста причина што ниедна опција не ја отфрла. Едноставно е со отворен ум.
Понатаму во вториот дел, ем не сме над, ем сме повеќе одговорни. Мајката!!! ................. Ако не постои морален арбитер и сл, тогаш ќе сме морале да се трудиме повеќе затоа што немало кој да ни го покаже тоа?!?!?!? Пак .... Мајката!!! У стилу верниците не мора да се трудат, они веќе имаат, али сите останати мора, па уште и многу повеќе него првоспомнатите.
Играта на зборови е траги-комедија. а со самото тоа и изјавата е јалова.
П.С. Единствено нешто кое е ОК е ѕвездичката. (y)
Човекот е професор на универзитет и е поголем атеист од сите на форумов, заедно:).

Па токму ѕвездичката ја повлекува целата изјава.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Човекот е професор на универзитет и е поголем атеист од сите на форумов, заедно:).

Па токму ѕвездичката ја повлекува целата изјава.
Синтаксата му е комплетно промашена ако е така како што велиш. Ја разбирам поентата, и ако малку се прформулира таа изјава, тогаш би имала многу поголема тежина. Вака некако ми е многу плитка.
Особено делот каде вели дека атеистите треба да се трудат повеќе него верниците, затоа што немало кој да им ги даде моралните норми. Ептен е дебилно тоа, ко божем да сака да потенцира дека само верник може да биде добар човек, и тоа без исклучок, додека за атеистите се' завиви од самите себеси. А и ти и јас, а и сите други кои се активни на овој дел од форумов се имаме согласено дека за да бидеш добар човек не е потребна вера, и дека не секој верник е добар човек.
Ете ги слабостите во изјавата. Мислам дека и ти ќе се согласиш со забелешките;)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Синтаксата му е комплетно промашена ако е така како што велиш. Ја разбирам поентата, и ако малку се прформулира таа изјава, тогаш би имала многу поголема тежина. Вака некако ми е многу плитка.
Особено делот каде вели дека атеистите треба да се трудат повеќе него верниците, затоа што немало кој да им ги даде моралните норми. Ептен е дебилно тоа, ко божем да сака да потенцира дека само верник може да биде добар човек, и тоа без исклучок, додека за атеистите се' завиви од самите себеси. А и ти и јас, а и сите други кои се активни на овој дел од форумов се имаме согласено дека за да бидеш добар човек не е потребна вера, и дека не секој верник е добар човек.
Ете ги слабостите во изјавата. Мислам дека и ти ќе се согласиш со забелешките;)
Мислам дека не си ја разбрал целта на изјавата.

Се лоцира одговорноста, моралниот и интелектуалниот развој кај атеистите (односно оние кои не веруваат во божества), и се потенцира стекнувањето на овие доблести преку макотрпен труд, поради тоа што не може истото да го очекува кај оние другите, бидејќи смета дека тоа нив им е паднато од небо и е прифатено такво какво што е, а токму овие доблести се клучни за прогресот на човештвото во овие моменти.

Значи тргнува од спротивна почетна позиција.:)

ТИ велиш - не значи дека ако некој не верува во Бог нема морални вредности.

Тој вели - не значи дека ако некој верува во Бог нема морални вредности:)

Мислам дека е појсано вака:)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Мислам дека не си ја разбрал целта на изјавата.

Се лоцира одговорноста, моралниот и интелектуалниот развој кај атеистите (односно оние кои не веруваат во божества), и се потенцира стекнувањето на овие доблести преку макотрпен труд, поради тоа што не може истото да го очекува кај оние другите, бидејќи смета дека тоа нив им е паднато од небо и е прифатено такво какво што е, а токму овие доблести се клучни за прогресот на човештвото во овие моменти.

Значи тргнува од спротивна почетна позиција.:)

ТИ велиш - не значи дека ако некој не верува во Бог нема морални вредности.

Тој вели - не значи дека ако некој верува во Бог нема морални вредности:)

Мислам дека е појсано вака:)
Хмммм, јас контам дека треба така да биде сфатено, ама реториката му е комплетно погрешна. Така да, затоа реков дека изјавата не држи вода, од проста причина што не гледаат сите на гравче па да знаат што сакал да каже дотичната особа. Луѓето го измислиле јазикот (ленгвистичка форма) за да се разберат подобро. Со тоа ги измислиле скоро сите потребни зборови и една мисле може да се пренесе во вистинската смисла ако и само ако биде правилно формулирана.
ДА, можда не сум бил во право со мојот прв пост дека е напишано од теист, ама тоа не ја намалува тежината на мојата анализа. Звучи и делува сосема спротивно од она што сакал да го каже.
Ќе бидам дрзок и ќе кажам дека е неписмен, прост, и дека треба да се врати во 3-то одд за да ги запознае правилата на изразување.

Ај сега да речеме дека сакал да го каже што ти го велиш, ....... прво, зошто да биде префрлена одговорноста на едни, а изземена од други? Сите сме луѓе, исти во основа и сите ги имаме истите обврски иправа како такви. Секој треба да се труди и испитува дали неговото е точно, со докази
Прво, едно е да не веруваш, а друго е да тврдиш дека нема бог. А трето е оние (читај верниците) на готово да си земат, ко по обичај. Нека се помачат и тие со нешто, не цел живот паразити да бидат. копи-пејст, ништо повеќе.
Атеистите ја имале одговорноста............. НЕ, целиот човечки род ја има одговорноста. Верниците што залудуваат/заслепуваат други луѓе, а атеистите што не нашле механизам да делуваат на истите тие луѓе па да не станат слепи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom