Прашање за Христијанството III

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
jas sum informiran skoro za site protestantski zaednici.Edno vreme imase dezinformacija za Jehovinote svedoci deka koga primale nov clen gol go kapele.Deka adventistite vrsele i sunet na svoite clenovi,deka nekoi ne koristele noz i viluska.No se e toa folklor,narodot si stvara mitovi,iako megju popovite ima pedofilija,megju kalugjerite homoseksualnost.A za mirjanite da ne zboruvam,dovolno kazuvaat oglasite za licni kontakti(voajerizam,sado mazo......)
ОК, ќе ја проверам информацијава од проверен извор и ќе споделам.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
A zosto temava nema naglasen naslov,prasanje da pravoslavnoto hristijanstvo?Koga ne postoi edinstveno hristijanstvo,togas ne e potreben ovakov naslov.Pravoslavnite nemaat eksluzivno pravo vrz nego.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Da bidejki cuda se slucuvaat,i toa tuka vo Makedonija.Vo pentakostalnite crkvi,sekoj vernik go dobiva znakot na pedesetnicata,sleguvanjeto na Svetiot Duh,zboruvanjeto na novi jazici.Se isceluvaat od bolesti,ne se somnevaat vo krstevanjeto,nikoj ne go interesira bogatstvoto na pastorot,bidejki sekoj poedinec ima licna konekcija so Gospod.Iako ne pripagjam tamu,sepak se raduvam za nivniot napredok,bidejki sekoj vernik tamu otisol po licen izbor,a ne po nasledstvo od predcite.
Христос јасно кажува кои дарови ги имаат неговите следбеници, но воедно опоменува на внимателност дека ќе се појават лажни пророци и чудотворци.
Слегувањето на Св. Дух било пророштво кое се случило врз апостолите и е неповторливо.
Даровите од крштението и миропомазанието се нешто друго.
Иако харизматиците во црквата се познати, јасно се опоменува на внимателност од Бог, апостолите, да се испитуваат духовите, да не зборам за сектаните(кои во повеќе случаи се тешки пациенти на психијатрите и психолозите со чест на исклучоци бидејќи, нели “Духот диши каде сака“)...[DOUBLEPOST=1409784629][/DOUBLEPOST]
Дали ова значи дека сите други се изолирано од љубовта, дека љубовта за нив е непознаница? Дека љубовта е ексклузивитет на христијаните?
Не!
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Е па зошто тогаш ја спомна љубовта како чудо во христијанството? Или за христијанството е чудо, ама за останатите не пошто е нормално?
Навистина, таа твоја реченица воопшто не е јасна.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Е па зошто тогаш ја спомна љубовта како чудо во христијанството? Или за христијанството е чудо, ама за останатите не пошто е нормално?
Навистина, таа твоја реченица воопшто не е јасна.
Ако ти кажам дека Љубовта Божја држи све во постоење, дали е појасно?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
@MIKI1 ме интересира што мислиш околу концилот во Ефес? :)
„Концил„?
Ми звучи римо-католички, а и не ми е од интерес однесувањето од римските сееретици.
Ако имаш нешто појќе, пиши па да видиме за што се работи.[DOUBLEPOST=1409812847][/DOUBLEPOST]
Врти сучи исто ти се фаќа.Па и според Куранот вели за православните-неверници.Битно е мерилото не е битна категоријата.Ако меѓу себе се поништат Христијаните и муслиманите,кои тогаш ќе останат?
Секој за секого може да каже дека е „неверник„, а при тоа категоризирање да не се тргне од одредена референца за вистинитоста, туку се тргнува од самиот себе и личната вистина.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Секој за секого може да каже дека е „неверник„, а при тоа категоризирање да не се тргне од одредена референца за вистинитоста, туку се тргнува од самиот себе и личната вистина.
А ти као ја знаеш референцата и не тргнуваш од лична вистина?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
„Концил„?
Ми звучи римо-католички, а и не ми е од интерес однесувањето од римските сееретици.
Ако имаш нешто појќе, пиши па да видиме за што се работи.[DOUBLEPOST=1409812847][/DOUBLEPOST]

Секој за секого може да каже дека е „неверник„, а при тоа категоризирање да не се тргне од одредена референца за вистинитоста, туку се тргнува од самиот себе и личната вистина.
Кажи ја референцата,па и јас ја барам,или има некоја магична тајна формула.Зошто си сигурен дека православното христијанство е најисправно во своите догми?Па 95% од исповедувањето на тоа христијанство помеѓу мирјаните е стари пагански обичаи.Има ли раководството на МПЦ план како тоа да го прочисти и да го приближи до вистинитоста на изворното христијанство од времето на апостолите?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
А ти као ја знаеш референцата и не тргнуваш од лична вистина?
Мојата лична вистина е дека пијам кафе со минимум шеќер и слушам модерен џез (меѓу другата музика...), но ова не е референтна вистина.

Референтната вистина и Вистина Е објавена од Небесата, во ликот Христов.

Значи, Вистината Е лик, вториот ипостас Божји, а не некаква апстрактна состојба, феномен или нешто „трето„.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ако ти кажам дека Љубовта Божја држи све во постоење, дали е појасно?
Не, јок, ич, .......
Првиот пат “најголемо чудо во христијанството е љубовта“
Сега па “Љубовта божја држи се'.........“
Едно со друго ич не иде. Од кој и да агол ја анализирам твојата прва изјава никако не иде. Вторава изјава ко да го поткопува првото, односно “љубовта“ постоела и пред христијанстото, а со тоа љубовта не е чудо на христијанството.
Дај објасни, вака некако ова ко луд јебе збуњеног.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Кажи ја референцата,па и јас ја барам,или има некоја магична тајна формула.Зошто си сигурен дека православното христијанство е најисправно во своите догми?Па 95% од исповедувањето на тоа христијанство помеѓу мирјаните е стари пагански обичаи.Има ли раководството на МПЦ план како тоа да го прочисти и да го приближи до вистинитоста на изворното христијанство од времето на апостолите?
Види пост погоре, #7531.

Што се тиче „изворното„ христијанство, ајде ти кажи како тоа изгледа(ло) во почетокот.

Православието е исправно, затоа што не се впушти со промени на од Бога примените вистини.

Паганските обичаи се познати во Црквата и верните се должни да не ги практикуваат.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Мојата лична вистина е дека пијам кафе со минимум шеќер и слушам модерен џез (меѓу другата музика...), но ова не е референтна вистина.

Референтната вистина и Вистина Е објавена од Небесата, во ликот Христов.

Значи, Вистината Е лик, вториот ипостас Божји, а не некаква апстрактна состојба, феномен или нешто „трето„.
Мики, немој вака, џез е сатанска музика.
ОН: Доказ мики за вистината?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Мики, немој вака, џез е сатанска музика.
Има нешто вистина и во тоа, но да не генерализираме...[DOUBLEPOST=1409818315][/DOUBLEPOST]
ОН: Доказ мики за вистината?
Доказот е личниот духовен опит: ја споредуваш состојбата од своето вкупно битие со вистините и искуствата кои ги содржи Црквата.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Има нешто вистина и во тоа, но да не генерализираме...[DOUBLEPOST=1409818315][/DOUBLEPOST]

Доказот е личниот духовен опит: ја споредуваш состојбата од своето вкупно битие со вистините и искуствата кои ги содржи Црквата.
Како да не генерализираме, кога толку голем верник как отебе се предава во рацете на ѓаоло? Опасно е тоа мики, опасно, пази да не те дознаат во црква, има одма да те избркаат;)
Личното НЕ е апсолутна вистина. Апсолутна е кога важи за сите. Апсолутна вистна е дека 2+2=4. и тоа тука никој не може да го промени. Но во твојов случај е индивидуално. За тебе и 1милијарда важи, за останатите НЕ важи. Значи не е апсолутна вистина!!!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Види пост погоре, #7531.

Што се тиче „изворното„ христијанство, ајде ти кажи како тоа изгледа(ло) во почетокот.

Православието е исправно, затоа што не се впушти со промени на од Бога примените вистини.

Паганските обичаи се познати во Црквата и верните се должни да не ги практикуваат.
Ма немој,а употребата на свеќите,иконите,крстот.Тоа го немало на почетокот.Палењето огнови,курбанот,раздавање на гробишта,молитви за упокоените,и сето тоа дебело наплатено.А ако ги спомнам и обичаите во црквите при крштевање,венчавка,погреб.Вие исповедате еден куп сатански ритуали,ама маскирани со името на Исус Христос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom