Прашања и одговори

Член од
11 јули 2014
Мислења
1.117
Поени од реакции
332
Дечки, имам еден мал проблем: ми треба испечатена електорнска пријава за сместување во студенстки. Не знаев како да го сторам тоа бидејќи немаше за печатење како што беше случај со електронското пријавување за на факултет. И не знаејќи што да правам, сликав со Print Screen и така ги испечатив сликите. Меѓутоа, научив дека можело некако да се направи документот како ПДФ фајл. Изгуглав малку ама не ми се „претвора“ во ПДФ тоа што ми треба туку само лог-ин страната иако јас веќе имам отворено кај што треба. Можи помош?

И ме интересира кога се праќа првата рата за на факултет?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Прва рата при упс, кога поднесуваш документи.
А за другово не знам да ти помогнам. :)
 
Член од
20 ноември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
4
Дечки, имам еден мал проблем: ми треба испечатена електорнска пријава за сместување во студенстки. Не знаев како да го сторам тоа бидејќи немаше за печатење како што беше случај со електронското пријавување за на факултет. И не знаејќи што да правам, сликав со Print Screen и така ги испечатив сликите. Меѓутоа, научив дека можело некако да се направи документот како ПДФ фајл. Изгуглав малку ама не ми се „претвора“ во ПДФ тоа што ми треба туку само лог-ин страната иако јас веќе имам отворено кај што треба. Можи помош?

И ме интересира кога се праќа првата рата за на факултет?
селектирај ја електронската пријава и на десен клик имаш ПРИНТ и после ќе ти се отворат некој опции од страна(лево) и имат едно Destination и тука имаш Save As и ќе напрајш Save As PDF. И после тој ПДФ фајл ќе го испечатиш :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
превод на диплома од средно каде може да се направи и која цена отприлика ?
 
Член од
19 мај 2009
Мислења
17
Поени од реакции
20
превод на диплома од средно каде може да се направи и која цена отприлика ?
Превод можеш да направиш кај секој што е овластен судски преведувач за јазикот на кој ти треба преводот. Мене за превод на два документа (диплома и една потврда) на германски ме фати 700 денари.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.779
Поени од реакции
1.536
Незнам дали ова е за овде можеби не сум баш на темата ама многу ме мачи следното.
Замисли си човече кои реформи ги воведуват во образовен систем и никој да зуцне нешто против тоа! Дури се фура еј нашите деца ќе учат по Кембриџ моделат?! Искрено се сомневам дака во америка на деца од 3 оделение им дават да учат волумен,плоштина и незнам уште кои глупости беа по математика! Значи уште повеќе да се зголеми одбивноста кон овој предмет се прави и нормално децата да станат тотално неписмени нели? Плус по новата програма нашите 2-3 оделенци ќе учат струјно коло по Физика и ќе учат раствори по хемија. Најинтересниот дел е оценувањето каде што не е битно како си дошол до резултат битно е да ти е точен! Епа господа наздравје Кембриџ и идни неписмени генерации! Како да се стопира се ова ?
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Дали има некој буден да помогне со превод за еден краток текст од англиски на македонски?
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
zdravo sakam da prasam jas sum na faks zavrsiv vtora godina no go staviv faksot na pauza sakam da prasam dali sea mozam da ja prezapisam vtora povtorno zaradi toa sto ostaiv mn predmeti i nejkam da odam na treta dali ke mozam vtora povtorno da ja slusam i dali bi me prefrlile vo privatna kvota ili bi ostanal na drzavna
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
70
Поени од реакции
46
Има ли некој што во средно земал 2 години во една ?Сакам трета и четврта во една да ги поминам но од гимназијата кај што учам не познавам некој што земал 2 во 1 па ако има тука некој таков да се посоветувам малку ,колку е тоа паметно
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки здраво, дали може некој да ми каже искуство со користење на онаа картичка за попусти Еду Картичка? Или S студентска? Важат попустите или не?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дечки здраво, дали може некој да ми каже искуство со користење на онаа картичка за попусти Еду Картичка? Или S студентска? Важат попустите или не?
Јас ја имам користено ЕДУ и на неколку места имаше проблеми како не знаеме што е ова, ние со ова немаме ништо, ама на повеќето места каде што си пишува си има попуст :)
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
448
Поени од реакции
165
од кај се добива документот за потврда дека знаеш странски јазик? треба да се плати нешто?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.148
од кај се добива документот за потврда дека знаеш странски јазик? треба да се плати нешто?
За Англиски (а би требало и за сите други) треба да положиш испит еден, не ми текнува како се викаше. Ти уствари плаќаш околу 200 евра за предавање и испитот, али не си обврзан да идеш на предавањата, можеш само да платиш, да си положиш и да добиеш диплома како потврда. Ова е отприлика, би требало да знаат некои подетално да ти објаснат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom