Борби со кучиња

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Po odvratna rabota vo svetot na kucinjata od borbite nema. Deka kaj nas se odvivaat ne e nisto novo i ne e nikakva tajna do pred 10,15 godini toa ne bilo nezakonski skoro vo sekoj grad se odvivale. Sega e nesto podrugo ama vo Gostivar i Tetovo ima redovno se sekjavam deka lugjeto sto prodavaa po pazarite dvd filmovi redovno imaa nekolku izdanija na borbi so kucinja. Rascepkajte na fejsbuk ima stranica pit bull macedonia pola od tipovite sto se clenovi imaat odgleduvacnici so pitbuli so gi treniraat i spremaat za borbi. Postojano se vrtat komentari od tipot "Ke bide sampion/ka", "Griza ko lud", "Ke gi davime koga sakas" i slicno. Duri pitbulite imaat specijalno pedigre za borbi vo koe pisuva kuceto kolku borbi pobedilo i izgubilo. Sramota i greota... Ima nekolku oglasi na Pazar3 i na Reklama5 kade sto slobodno si napisale prodavam "Azijat, Sarplaninec, Pit bull, Amerikanski Bulldog isproban vo borbi." Borbive ne se samo kaj nas problem tuku sirum svetot Amerika ima problem vo Chicago ima mnogu borbi so kucinja za razlika od kaj nas tamu se kaznuvaat sopstvenicite, Vo Japonija borbite so kucinja bile legalni, Vo arapskive zemji isto taka nemaat problem so zakonot tie sto gi borat kucinjata, vo Dagestan, Kirkistan, Azeberdjan, Cecenia nemaat kino i teatri ali borbi so kucinja vo sekoe selo. Od istoriski aspekt tamu kaj sto ima najmnogu prostotilak tamu ima najvishe borbi opsto so zivotni ne samo so kucinja (kamili, petli, konji, bikovi). Starite rimjani Bordovskata doga ja koristele za borbi so mecki. Vo arenite pokraj gladijatori se borele i kucinja so divi zivotni najcesto. Isto taka Anglija e vodecka sila za sozdavanje kucinja za borbi niz istorijata Angliskiot buldog bil koristen za borbi so bikovi podocna po nekolku vekovi koga gi zabranile borbite so kucinja zakonski vo Anglija so mesanje na stariot dobar Angliski bel terier i Angliski buldog e dobiena rasata Bull terrier isto taka i Stafordot e sozdaden od niv za borbi pa i Bostonskiot terier. Kako i da e od bilo koj aspekt e narusuvanje na harmonijata vo prirodata. Eden golem silen pes treba da ne zastita nas i da ni go cuva domot silnite kucinja se blagosloveni od prirodata za taa cel.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
^ Ima eden del vo tvojot tekst, toj za pedigreto vo kolku borbi pobedilo i... izgubilo? Znaesh shto se sluchuva koga kucheto kje izgubi? Kurshum megju ochite i zavrshena rabota. Vo borbite na kuchinjata ima zhivot i smrt, koj kje izgubi, umira ili rasparchen od drugoto kuche ili nesposoben da se dvizhi i na kraj da go ubijat.

Vidov oglas na Pazar3 za pit buli, vo oglasot imashe napomenato deka roditelite se borar, a isto taka kutrinjata se trenirani. Toa beshe odamna, go izbrishaa oglasot.

Mislat deka se nekoi jaki faci shto borat kuchinja, no ustvari se kukavici. Shto ne zemat tie so goli race da se ubivaat? Da, narushuva chovekovo pravo, no shto so narushuvanjeto na zhivotinskite prava? Shto so unishtuvanjeto na tugjite zhivoti? Zar ne znaat deka zhivotot na tie kuchinja vredat povekje od nivnite zoshto tie kuchinja bi mozhele da bidat prekrasni domashni milenici koi kje ni go ispolnat zhivotot i kje donesat ljubov i toplina, pokraj toa shto se zhivotni?
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
^ Ima eden del vo tvojot tekst, toj za pedigreto vo kolku borbi pobedilo i... izgubilo? Znaesh shto se sluchuva koga kucheto kje izgubi? Kurshum megju ochite i zavrshena rabota. Vo borbite na kuchinjata ima zhivot i smrt, koj kje izgubi, umira ili rasparchen od drugoto kuche ili nesposoben da se dvizhi i na kraj da go ubijat.

Vidov oglas na Pazar3 za pit buli, vo oglasot imashe napomenato deka roditelite se borar, a isto taka kutrinjata se trenirani. Toa beshe odamna, go izbrishaa oglasot.

Mislat deka se nekoi jaki faci shto borat kuchinja, no ustvari se kukavici. Shto ne zemat tie so goli race da se ubivaat? Da, narushuva chovekovo pravo, no shto so narushuvanjeto na zhivotinskite prava? Shto so unishtuvanjeto na tugjite zhivoti? Zar ne znaat deka zhivotot na tie kuchinja vredat povekje od nivnite zoshto tie kuchinja bi mozhele da bidat prekrasni domashni milenici koi kje ni go ispolnat zhivotot i kje donesat ljubov i toplina, pokraj toa shto se zhivotni?
Vo borbite na kuchinjata ima zhivot i smrt, koj kje izgubi, umira ili rasparchen od drugoto kuche ili nesposoben da se dvizhi i na kraj da go ubijat. Ti stvarno nemas pojma od tema KUCINJA, pa eve i za borbive treses zeleni! Porasni nekolku godini, odgledaj nekolku kucinja, i posle diskutiraj.
p.s. najgolem protivnik sum za borbi na kucinja, i dokolku se formira dog police bi bil najsreken (iako iskreno se somnevam deka ke se resi toj kriminal)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Of lele Kurto pak ti... istoto go kazhuvav, ama koj me chita mene? -.- Nauchi so red da chitash, isto kako shto kazha ti, jas kazhav.. bog da chuva vekje so tvoite predrasudi, da mala sum, ama ne znachi deka sum slepa za da ne go gledam svetot okolu mene...

I ti izgleda me razbra za toa deka lugjeto se ubivaat megjusebno. xD Jas zborev za kuchinjata... obozhavash da me navreduvash, neli?

I uzhivaj, nema da se reshi. Vo gradovite na Amerika (primer: Filadelfija) ne se rashava toa, a imaat zhivotinska policija. Nelegalno e toa tamu, ama eve ima bprbi so kuchinja. Ubavo e da se bide optimist, ne deka ne, ama surov e svetov, bidi realist.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Of lele Kurto pak ti... istoto go kazhuvav, ama koj me chita mene? -.- Nauchi so red da chitash, isto kako shto kazha ti, jas kazhav.. bog da chuva vekje so tvoite predrasudi, da mala sum, ama ne znachi deka sum slepa za da ne go gledam svetot okolu mene...

I ti izgleda me razbra za toa deka lugjeto se ubivaat megjusebno. xD Jas zborev za kuchinjata... obozhavash da me navreduvash, neli?

I uzhivaj, nema da se reshi. Vo gradovite na Amerika (primer: Filadelfija) ne se rashava toa, a imaat zhivotinska policija. Nelegalno e toa tamu, ama eve ima bprbi so kuchinja. Ubavo e da se bide optimist, ne deka ne, ama surov e svetov, bidi realist.
Ne se predrasudi kon tebe, tuku tvoj citat bese toa. Dali do sega si storila nesto da sprecis borbi na kucinja???
Steta sto mislite deka so citanje statii i gledanje sliki na internet znaete se. Se palite ko mladi majmuni, a ne ja gledate realnata situacija.
Vo moe vreme nemase internet, i namesto da treseme zeleni po forumi cuvavme kucinja, cistevme izmet i vadevme krlezi, i gi cuvavme kucinjata t.n maalski.
Te molam prvo porasni i iscuvaj nekolku kucinja od bebe do smrt,i posle diskutiraj.
Tolku od mene za tebe, pozdrav
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Kako taka kazhuvash, a ne znaezh za mojot zhivot? Ne e tochno deka ne se grizham za kuchinjata, se grizham, duri i za ulichnite. I kiksov ti e urnebesen "chuvaj kuchinja od bebe od smrt, posle kazhuvaj", kako kje kazhuvam koga vekje sum umrela? xD Ne mi go sudi zhivotot ako ne si go pominal. ;)
Pred da go zemam MOETO kuche najmnogu se grizhev za ulichnite. (machki i kuchinja) Ti ne go znaesh mojot zhivot, ne znaesh vo koi uslovi zhiveam i osuduvash tuka.

I da, sum storila, no za razlika od tebe ne uzhivam da se falam so svoite dobri dela...
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
не е точно дека не се казнува во светот.Тоа може само во делови од Турска и кај нас.Но кај нас е мислам најлошо.Дури и полицајци се занимаваат со таа работа.Да не кажам дека и 90% од тие што борат кучиња се во администрација
Еб*ти државата еб*ти.Едно време доста истражував за борбите со кучиња кај нас и морам да напоменав дека се згрозив.А се разбира држава и полиција не мрда ни со прст.Напротив како што кажав многумина од тие го прават тоа,си се движат јавно како ништо да не се случува или воопшто како да не го кршат законот.Дури мислам дека на крај и се наградени со административна плата.
Мислам дека поутепани од нас нема.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Kako taka kazhuvash, a ne znaezh za mojot zhivot? Ne e tochno deka ne se grizham za kuchinjata, se grizham, duri i za ulichnite. I kiksov ti e urnebesen "chuvaj kuchinja od bebe od smrt, posle kazhuvaj", kako kje kazhuvam koga vekje sum umrela? xD Ne mi go sudi zhivotot ako ne si go pominal. ;)
Pred da go zemam MOETO kuche najmnogu se grizhev za ulichnite. (machki i kuchinja) Ti ne go znaesh mojot zhivot, ne znaesh vo koi uslovi zhiveam i osuduvash tuka.

I da, sum storila, no za razlika od tebe ne uzhivam da se falam so svoite dobri dela...
"chuvaj kuchinja od bebe od smrt, posle kazhuvaj", kako kje kazhuvam koga vekje sum umrela? Драга млада форумџике, реченицата се однесува на животот на кучињата, а не на твојот живот. Значи да ти појаснам, земи кутре од кога е бебе, и чувај го се додека не умре.
Ајде сега стави ги нозете во леген со вода, и да потпораснеш, и да не ми трескаш веќе зелени, зошто освен мене и други луѓе читаат, а може и некоја твоја наставничка.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
^ Ima eden del vo tvojot tekst, toj za pedigreto vo kolku borbi pobedilo i... izgubilo? Znaesh shto se sluchuva koga kucheto kje izgubi? Kurshum megju ochite i zavrshena rabota. Vo borbite na kuchinjata ima zhivot i smrt, koj kje izgubi, umira ili rasparchen od drugoto kuche ili nesposoben da se dvizhi i na kraj da go ubijat.

Vidov oglas na Pazar3 za pit buli, vo oglasot imashe napomenato deka roditelite se borar, a isto taka kutrinjata se trenirani. Toa beshe odamna, go izbrishaa oglasot.

Mislat deka se nekoi jaki faci shto borat kuchinja, no ustvari se kukavici. Shto ne zemat tie so goli race da se ubivaat? Da, narushuva chovekovo pravo, no shto so narushuvanjeto na zhivotinskite prava? Shto so unishtuvanjeto na tugjite zhivoti? Zar ne znaat deka zhivotot na tie kuchinja vredat povekje od nivnite zoshto tie kuchinja bi mozhele da bidat prekrasni domashni milenici koi kje ni go ispolnat zhivotot i kje donesat ljubov i toplina, pokraj toa shto se zhivotni?
http://dogarchive.kennel-apbt.com/ na stranicava so ti ja prakjam ima samo pitbuli i pod niv ima pedigre site znaeme deka pitbulite ne se priznaena rasa znaci logicno za kakvo pedigre stanuva zbor... Baska koga ke vidish kako izgledaat kucinjata ke ti stane jasno... Kakov sram e ova se odgleduvaat kucinja specialno za borbi i se cuvaat kucki dobro istaknati vo borbi samo za da izlezat novo sozdadeni ubijci kucinja koi ne se takvi po nivna vina.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Питот зависи од тоа како ќе го истренира сопственикот.
На времето имав пит со 4-5 генерации шампиони а беше мирен како пудлица.
Поклон ми дадоа женка исто од шампионско легло со која го парев а неговите деца ги изразнав и истренирав да бидат крволочни и ги продавав на Тетовчани,Гостиварчани,Кичевчани.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
http://dogarchive.kennel-apbt.com/ na stranicava so ti ja prakjam ima samo pitbuli i pod niv ima pedigre site znaeme deka pitbulite ne se priznaena rasa znaci logicno za kakvo pedigre stanuva zbor... Baska koga ke vidish kako izgledaat kucinjata ke ti stane jasno... Kakov sram e ova se odgleduvaat kucinja specialno za borbi i se cuvaat kucki dobro istaknati vo borbi samo za da izlezat novo sozdadeni ubijci kucinja koi ne se takvi po nivna vina.
Питовите се признаени во АКЦ и можат да имаат педигре. :) А, не знам зошто, кога отварам го отварам линкот не ми покажува кучиња...

"chuvaj kuchinja od bebe od smrt, posle kazhuvaj", kako kje kazhuvam koga vekje sum umrela? Драга млада форумџике, реченицата се однесува на животот на кучињата, а не на твојот живот. Значи да ти појаснам, земи кутре од кога е бебе, и чувај го се додека не умре.
Ајде сега стави ги нозете во леген со вода, и да потпораснеш, и да не ми трескаш веќе зелени, зошто освен мене и други луѓе читаат, а може и некоја твоја наставничка.
Драг и стар форумџија што е господ над кучињата и се’ знае за нив, ако ти се грижиш за кучињата, тогаш зошто сакаш да ги стресуваш со ЕО? Тоа не е грижа за кучето. Јас имам време и го тренирам моето куче што е Ердел Териер и НЕ Е за почетници, но еве, јас прв пат чувам куче (не велам дека сум немала, туку не сум го чувала тоа куче јас, туку татко ми и мајка ми) и кучево се однесува најнормално. Залудни биле тие 6 години читање за кучиња? Мислам дека не, зошто можам да се опкладам во што сакаш дека ќе пораснам воспитано куче што нема да биде опасно за околината. И, да, привремено чував 1 месечно кутре што сега е 10 месеци. И тие неспани ноќи се исплателе, еден живот се изгради и спаси од улица. Затоа, не кажувај дали знам или не знам за кучињата, а не ми ја знаеш приказната. :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Zgrozena sum koga citam za borbite. Ne mozam da poveruvam kakvo losi lugje postojat kako mozat da pravat taka, kakva sovest i dusa li imaat. Namesto da odat da najdat rabota ako vekje im e tolku za pari tie zarabotuvaat na gnasen nacin. Steta sto nikoj vo ovaa drzavicka ne se potrudil vakvite lugje da dobijat soodvetna kazna.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Врвен пит добро истрениран и кондиционо спремен во еден ден може да издржи три борби.
Секоја борба со победа носи минимум 2к евра и уште поголема титула а со тоаа и повисока цена за борба.
На месечно ниво може да се заработат 50-100к евра а на годишно ниво ??????.
Не гледам причина зошто некој би се понудил да преземе нешто да го затрупа бунарот.
А да може да се организира државата за да се казнат некои ситни риби.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Тотално сум фрустрирана од односот на полицијата кон овој проблем, уште повеќе се фрустрирам од нивната замешаност и профитот што го добиваат од истиот.
Пред неполна недела дена, моја познаничка ми се јави во паника да ми каже дека сведочи во самиот момент на борба со кучиња, кај Хотел Арка во Битпазар, во самата џамија. Рефлектори, публики... шта да ти причам. Проблемот настанува кога не може да ја исконтактира полицијата, блокиран сигналот (немам појма како, секаде на друго место можеше да ѕвони осим полиција). Јас и уште неколку други девојки пријавивме одма! Испаничивме до максимум! Им се објасни локација, им се објасни бројност им се објаснија кучињата. Што се случи? Не пројдоа ни 20 секунди, откако се пријави во полиција, се изгаснаа рефлектори, се растрчаа мороните што бореа и што присуствуваа таму.... едностано, остана празен простор! Полицијата стигна тек по 15 минути, со изгаснати светла нормално, пошто знаат дека неколку души им пријавиле и дека ги гледаат! Во нивниот извештај напишаа дека не начекале никакви кучиња (а кучињата не ги извадоа, беа сеуште во џамијата), не нашле ни крв (секако дека не нашле кога мороните се растрчаа да исчистат и исчистиле очигледно), единствено нешто што го пронашла полицијата биле парчиња месо и во однос на тоа не можеле да поднесат никаква пријава.

Е сега, што да мислам јас? Откако обавувам повик во полиција, после 20 секунди мороните знаат дека е пријавено!!! :mad:
Им се деревме им урлавме, им баравме да ни објаснат како е возможно тоа, се заканувавме со внатрешна контрола... и џабе патот. (n)
Нареден ден одам во полиција во Бит Пазар, да прашам што се случува со настанот, и тотално се оградуваат! Не знаат ништо! Други колеги биле! Немало ни записник за да проверат! Значи- тотален криминал! Не праат будали при здрав памет! Записникот исчезнува, никој не е евидентиран, нема никакви кривични кон никого.... кај живеам луѓе? Каде? Фотографиите што се направени се од далеку и не може да се користат во случајов зашто се нејасни... останува зборот на девојката што ја виде борбата против зборот на мороните кои што борат! Завршена приказна! Чим борат на сред Бит Пазар и полицијава не прави ништо за тоа, туку заташкува, колку борби се случуваат а ние не знаеме за тоа?

Очајно е ова, ситуацијава е одвратна! Сакаш да се бориш против нешто, а тој што треба да е на твоја страна е на спротивната! :facepalm: 10476582_10203632043435623_9172621268396673896_o.jpg
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Тотално сум фрустрирана од односот на полицијата кон овој проблем, уште повеќе се фрустрирам од нивната замешаност и профитот што го добиваат од истиот.
Пред неполна недела дена, моја познаничка ми се јави во паника да ми каже дека сведочи во самиот момент на борба со кучиња, кај Хотел Арка во Битпазар, во самата џамија. Рефлектори, публики... шта да ти причам. Проблемот настанува кога не може да ја исконтактира полицијата, блокиран сигналот (немам појма како, секаде на друго место можеше да ѕвони осим полиција). Јас и уште неколку други девојки пријавивме одма! Испаничивме до максимум! Им се објасни локација, им се објасни бројност им се објаснија кучињата. Што се случи? Не пројдоа ни 20 секунди, откако се пријави во полиција, се изгаснаа рефлектори, се растрчаа мороните што бореа и што присуствуваа таму.... едностано, остана празен простор! Полицијата стигна тек по 15 минути, со изгаснати светла нормално, пошто знаат дека неколку души им пријавиле и дека ги гледаат! Во нивниот извештај напишаа дека не начекале никакви кучиња (а кучињата не ги извадоа, беа сеуште во џамијата), не нашле ни крв (секако дека не нашле кога мороните се растрчаа да исчистат и исчистиле очигледно), единствено нешто што го пронашла полицијата биле парчиња месо и во однос на тоа не можеле да поднесат никаква пријава.

Е сега, што да мислам јас? Откако обавувам повик во полиција, после 20 секунди мороните знаат дека е пријавено!!! :mad:
Им се деревме им урлавме, им баравме да ни објаснат како е возможно тоа, се заканувавме со внатрешна контрола... и џабе патот. (n)
Нареден ден одам во полиција во Бит Пазар, да прашам што се случува со настанот, и тотално се оградуваат! Не знаат ништо! Други колеги биле! Немало ни записник за да проверат! Значи- тотален криминал! Не праат будали при здрав памет! Записникот исчезнува, никој не е евидентиран, нема никакви кривични кон никого.... кај живеам луѓе? Каде? Фотографиите што се направени се од далеку и не може да се користат во случајов зашто се нејасни... останува зборот на девојката што ја виде борбата против зборот на мороните кои што борат! Завршена приказна! Чим борат на сред Бит Пазар и полицијава не прави ништо за тоа, туку заташкува, колку борби се случуваат а ние не знаеме за тоа?

Очајно е ова, ситуацијава е одвратна! Сакаш да се бориш против нешто, а тој што треба да е на твоја страна е на спротивната! :facepalm:Прегледај го приврзокот 100964
Многу пари се вртат, има за сите.
Ист случај имав, барав украдено куче и дознав каде ќе има борби. Пријавив на еден 'пријател' од гореспоменатите, добив одговор дека проверил и нема ништо.
Само на youtube отворете...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom