Прашања и одговори

Член од
21 август 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
zdravo, sakam da prasam dali imaat prednost deca na braniteli za upis na fakultet, no dokolku ne gi ispolnuvaat kriteriumite za upis t.e nemaat dovolno poeni za upis na fakultet. i dali moze (bidejki ne gi ispolnuvaat kriteriumite vo privatna kvota da se zapisat) da gi primat?
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Ме интересира за посдипломски студи ако знае некој да ми каже, дали е неопходно документот за потврда дека знаеш странски јазик.
 
Член од
6 ноември 2012
Мислења
26
Поени од реакции
11
Дали знае некој колку предмети можам да ги презапишам од прв семестар што ми останале?
 
H

HoT IcE

Гостин
Како иде тоа со плаќање партиципација? Ме интересира затоа што пишува дека првите 10 студенти примени на технолошко металуршки се ослободени од плаќање партиципација и стипендирани од УКИМ, па сега не знам дали треба да уплатам 100 евра или не. Некој да ми објасни ако може, фала унапред :)
 
Член од
20 ноември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
4
Пријавен лист од Државен завод за статистика на РМ (образец ШВ. 20)

што документ е овој?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Пријавен лист од Државен завод за статистика на РМ (образец ШВ. 20)

што документ е овој?
Ќе си го купиш на факултет заедно со другите документи. Во него пополнуваш податоци за тебе, успех од средно, националност, професија и образование на родители итн, итн
 
Член од
19 мај 2009
Мислења
17
Поени од реакции
20
Како иде тоа со плаќање партиципација? Ме интересира затоа што пишува дека првите 10 студенти примени на технолошко металуршки се ослободени од плаќање партиципација и стипендирани од УКИМ, па сега не знам дали треба да уплатам 100 евра или не. Некој да ми објасни ако може, фала унапред :)
Од тоа што го дознав денес околу ослободувањето од партиципација, на ТМФ на студентски (каде ќе се врши запишувањето) имаат список со првите 10 рангирани. Кога ќе ги поднесеш документите за запишување, кажуваш дека си еден од десетте рангирани и средуваш работа.

Но за секој случај имај пари во тебе, во случај да треба да ги платиш првите 100 евра од партиципацијата.

Се надевам помогнав со ова :)
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Би ве замолил некој кој има така одпојќе време да ми објасни каква е постапката за упис на факултет, ова година сум матурант па така да би сакал да знам како оди, да не сум глуп :) Сакам и да знам колку финансиски средства се потребни од прилика за студирање во друг град а колку во сопствен, колку се плаќаат семестарите во државна квота, колку приватно, што треба за да те примат во студенски дом и колку кошта? Благодарам однапред.
Anyone? :unsure:
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
За студентски дом не знам точно како е друг нека ти објасни.
Државна квота кошта 200 евра годишно, приватна е 400. Плакаш на две рати, во септември и во јануари/фебруари кога заверуваш/запишуваш семестар.
За испити, таксени марки, документи за уписи ти требаат уште 3000 до 6000 денари годишно, плус минус.
Постапката за упис. Ќе си отвориш веб страната на факултетот на кој сакаш да студираш и ќе си прочиташ што документи ти бараат.
Страната на УКИМ www.ukim.edu.mk и од таму имаш конекција до сите факултети кои се под капата на УКИМ.
Ако студираш во Скопје можам да ти кажам, кирија во стан со цимери би ти била од 50 евра нагоре плус сметки околу 50 евра.
Друго нешто што те интересира?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
За студентски дом не знам точно како е друг нека ти објасни.
Државна квота кошта 200 евра годишно, приватна е 400. Плакаш на две рати, во септември и во јануари/фебруари кога заверуваш/запишуваш семестар.
За испити, таксени марки, документи за уписи ти требаат уште 3000 до 6000 денари годишно, плус минус.
Постапката за упис. Ќе си отвориш веб страната на факултетот на кој сакаш да студираш и ќе си прочиташ што документи ти бараат.
Страната на УКИМ www.ukim.edu.mk и од таму имаш конекција до сите факултети кои се под капата на УКИМ.
Ако студираш во Скопје можам да ти кажам, кирија во стан со цимери би ти била од 50 евра нагоре плус сметки околу 50 евра.
Друго нешто што те интересира?
Прво ти благодарам за времето што го одвоја да ми го објасниш ова (y) Иначе ме интересира уште со кој успех треба да имаш завршено овие 4 години за да те примат во државна квота, башка матурска? И дали е навистина многу тешко односно шансите се многу мали за да те примат во студентски дом?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Прво ти благодарам за времето што го одвоја да ми го објасниш ова (y) Иначе ме интересира уште со кој успех треба да имаш завршено овие 4 години за да те примат во државна квота, башка матурска? И дали е навистина многу тешко односно шансите се многу мали за да те примат во студентски дом?
Не знам како оди со матурата, пошто јас сум постара генерација, не полагав матура, полагав приемни испити.
За во државна квота, треба да си бил одличен. Но сепак зависи до факултетот и до интересот на матурантите за одреден факултет.
За во студентски, подобро побарај си партиски врски. Така сигурно влегуваш. Ако одиш регуларно, да мали се за да влезеш да живееш во студентски.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
133
Поени од реакции
67
Здраво.
Дали има некој што студира на факултетот за музичка уметност во Штип, отсек Етнокореологија?
Доколку има нека пише како оди процедурата доколку не му е тешко. Во смисла на преимен испит, завршено нижо музичко и слично. Секоја информација е добредојдена. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom