Часовници

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Последното чудо на мерење на времето

Van-Cleef-Arpels-Midnight-Planetarium-14.jpg
Van-Cleef-Arpels-Complication-Poetique-Midnight-Planetarium-7.jpg
Van-Cleef-Arpels-Complication-Poetique-Midnight-Planetarium-4.jpg


Би сакал да отворам дискусија за часовници, колку има на форумов што носат часовник во ова дигитално време.

Ме интересираат и би се задржал на часовници кои што имаат повеќе намени освен мерење на времето, оние кои што имаат специјална намена: нуркачки, авијаторски, астрономски и други. Колку покомплициран толку подобро.

Пофалете се со вашиот часовник доколку носите или можеби некој стар добар часовник од дедо ви што седи во фиока.
 
Последно уредено:

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Има дома еден од дедо ми од оние големите со ланче за во џеб, на навивање е со локомотива од позади, мислам дека му го дале од монополот, руски. Јас имам Casio Illuminator AW 81 само што не го носам. Ме нервира се што носам на рацете/вратот. Не носам никаков накит. Часовникот го добив на подарок, има неколку функции, нели-часовник, дата, штоперка, тајмер, именик за 30 контакти, 3 аларми, батеријата држи 10 години и водоотпорен е на 50м.
 
Т

Триптико

Гостин
BM6560-54H_zoom.jpg

Го имам овој Citizen веќе 2 год. Не дека нешто многу го носам, ама има периоди кога не го ни вадам од рака.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Invicta01.jpg IMG_6892.jpg
во моментот :)[DOUBLEPOST=1408283206][/DOUBLEPOST]А еден ден ќе го купам овој часовник :) Omega Speedmaster professional

spirit-and-history_hall-of-fame_watches_moonwatch_showroom_09.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Casio DW-6900 неколку години + имам еден Fossil со 3 кожни ремчиња ама не го носам.(ако сака некој да го купи)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Во моментoв ги имам овие два, постари модели се но добро служат, поготово тисотот уште е функционален тачот :)

и


... се надевам некогаш:

и
 

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
TAGHeuer Monaco 24 LE. Совршенство од часовник. Поклон ми е од дечкото, го носам секогаш и секаде исклучок битпазар да не ми ја исечат раката :)

TAG-Heuer-Monaco-24.jpg TAG-Heuer-Monaco-Caliber-36.jpg [DOUBLEPOST=1408308280][/DOUBLEPOST]Иначе најмногу се восхитувам на Tokyoflash
 
Т

Триптико

Гостин
Мислев темава е што имаме, не што сакаме :) Кога сме веќе кај желбите, овој


mark-ii-showroom.jpg

Omega Mark II
 

Kajgana Shop

На врв Bottom