Фан клуб - РК Металург

Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Маестро Ренато Вугринец денеска слави роденден, нека му е најсреќен роденденот и во сезоната што следи со неговите голови да стигнеме и до Ф4, се надевам ќе продолжи во оваа иста форма.:icon_lol:
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Маестро Ренато Вугринец денеска слави роденден, нека му е најсреќен роденденот и во сезоната што следи со неговите голови да стигнеме и до Ф4, се надевам ќе продолжи во оваа иста форма.:icon_lol:
Bez starca nema udarca :icon_lol:
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
http://www.rkmetalurg.mk/ace-jonovski-i-vele-markoski-gi-prodolzhija-dogovorite-so-metalurg/
Им ги продолжиле договорите на Јоновски и Велко Маркоски, уште 2 години ќе ни ја предводат одбраната.
Некако слабо сме активни на трансфер пазаорт, не сме претставиле ниту еден играч а и не преговараме со никој.
 
R

Rigel Kent

Гостин


Филип Талески:
Денешниот ден за мене е еден од најзначајните во животот, го потпишав својот пρв пρофесионален договоρ и пρесρеќен сум што ќе имам можност да учам од најдобρите маκедонсκи ρаκометаρи и, сеκаκо, од шефот на стручниот штаб, Лино Чеρваρ. Конечно ми се исполни долгогодишниот сон – да заиграм за првиот тим на Металург, кој го сметам за еден од најдобрите клубови во Европа“.

Марко Нелоски:
“Долго го чеκав овој ден, да добијам шанса да тρениρам во еден висоκо пρофесионален клуб каков што е Металург, во кој настапуваат најдобрите македонски ракометари. Пρед мене е голем пρедизвик, но јас сум подготвен да одговоρам на се. Се надевам дека ќе ги исполнам очекувањата на тренерот Лино Червар и на управата на клубот, се надевам дека ќе успеам целосно да се реализирам и во една таква средина“.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.484
ГРУПА А:
Кил, Металург, Загреб, Ла Риоха, ПСЖ, квалификант 1.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
167
Поени од реакции
333
Гоце Ојлески за Ракометни Вести:

"Задоволен сум од ждрепката, Металург покажа дека може да се носи со сите екипи, го издвојувам Кил и Псж како конкуренти за првото место во групата. Oд квалификациите најверојатно Брест ќе влезе во групата, со останатите екипи мислам дека можеме да се надигруваме и се надевам дека ќе се пласираме во следната фаза."
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Интересна група, но и тешка :)
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Во тешка група се паднавме, нема аутсајдер во оваа група како што беше минатата Вакер Тун, фаворити за првите две места се несомнено Кил и ПСЖ.. лани ги плеснавме ПСЖ на домашен терен и имавме шанси за втората позиција да не беше кискот со Вакер Тун но оваа сезона сигурно ПСЖ нема да си дозволат втора слаба сезона по ред, сигурно ќе сменат нешто.
Овие Ла Риоха гледам се засилија со Рокас од Колдинг, Хуанин Гарсија од Барселона што значи градат озбилен тим за новата сезона, тука е и незгодниот Загреб кој што никако не треба да се отпише, и квалификантот ќе биде доста незгоден без разлика дали ќе е Мешков или Татран, очекувам со добар состав и добра игра пред се на домашен терен да ја поминеме оваа исклучително тешка група.
Најверојатно Ванчо Димовски според изјавите нема да се пензионира, минатата сезона му беше најдобрата во кариерата и искрено ме плаши доколку Лино смета на него како пикер број 1 во тимот и за следната сезона, МОРА да се ангажнира нов поквалитетен пикер.
 
Член од
31 август 2013
Мислења
103
Поени од реакции
69
Нема простор за паника. И лани после извлекувањето на групите беше иста приказна, тешка група, група на смрта бла бла бла. Наместо Барса овојпат имаме екипа должник (ракометарите го посакуваа Килце да се реваншираат, но да не заборавиме дека према Кил долгот е поголем). Така да лани Барса или годинава Кил нема разлика. ( онаа спомнувана фраза змија или магаре)
ПСЖ појак од лани, небаре според имињата на играчите лани беше слаб. Пред почетокот на ЛШ многумина од нас очекуваа да ги видиме во финале.
Загреб, ЛР Натурхаус и квалификантот се послаби екипи од Вардар, настрана ривалството и губењето предост наречена домашен терен.
Д.Минск не послаб од Загреб, од Натурхаус или Брест/Татран.
Вакер Тун беше аутсајдер ама се омрси, така да компаративно гледано нее е лошо. Од групите нај неатрактивна е Д група, но сепак јас сум за поатрактивни екипи и за менување на досегашниот менталитет и начин на размислување. Зато ке ја издвојам изјавата на Јоновски објавена на веб страната на металург:
Аце Јоновски: “Ја гледам групата и одвај чекам да почнат натпреварите, да ја видам повторно преполната сала “Борис Трајковски“. Противниците ни се по мерка и не чека сериозна задача, особено што веќе сите ја знаат силата на Металург и ќе доаѓаат многу поподготвени. Сепак, јас сум оптимист и очекувам настап во осминафиналната фаза“

Респект мајсторе, мушки кажано (y):cuc::cuc::cuc:
Има ли некоја најава за пикер? Без искусен пикер не ја бива. И да остане Димовски оваа година сам нема даго издржи теретот а замениве негови не се за Л.Ш.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
246
Поени од реакции
97
Нема простор за паника. И лани после извлекувањето на групите беше иста приказна, тешка група, група на смрта бла бла бла. Наместо Барса овојпат имаме екипа должник (ракометарите го посакуваа Килце да се реваншираат, но да не заборавиме дека према Кил долгот е поголем). Така да лани Барса или годинава Кил нема разлика. ( онаа спомнувана фраза змија или магаре)
ПСЖ појак од лани, небаре според имињата на играчите лани беше слаб. Пред почетокот на ЛШ многумина од нас очекуваа да ги видиме во финале.
Загреб, ЛР Натурхаус и квалификантот се послаби екипи од Вардар, настрана ривалството и губењето предост наречена домашен терен.
Д.Минск не послаб од Загреб, од Натурхаус или Брест/Татран.
Вакер Тун беше аутсајдер ама се омрси, така да компаративно гледано нее е лошо. Од групите нај неатрактивна е Д група, но сепак јас сум за поатрактивни екипи и за менување на досегашниот менталитет и начин на размислување. Зато ке ја издвојам изјавата на Јоновски објавена на веб страната на металург:
Аце Јоновски: “Ја гледам групата и одвај чекам да почнат натпреварите, да ја видам повторно преполната сала “Борис Трајковски“. Противниците ни се по мерка и не чека сериозна задача, особено што веќе сите ја знаат силата на Металург и ќе доаѓаат многу поподготвени. Сепак, јас сум оптимист и очекувам настап во осминафиналната фаза“

Респект мајсторе, мушки кажано (y):cuc::cuc::cuc:
Има ли некоја најава за пикер? Без искусен пикер не ја бива. И да остане Димовски оваа година сам нема даго издржи теретот а замениве негови не се за Л.Ш.

За пикер слушнав дека планирале да го ангажираат Миајло Марсениќ од екипата на Партизан но не знам колку е тоа точно. Искрено се надевам дека ќе објават набрзо барем 2 засилувања ( од кои едно на пикер и еден квалитетен бек бомбардер ), затоа што тим кој игра неколку години по ред во ЛШ и има амбиции да постигнува поголеми успеси сметам дека не треба да се задоволи со засилувања како Талески и Нелоски ( има иднина во нив, но не смеат да се темел на играта на 18г ), и во ЛШ повеќе од времето ќе греат клупа и ќе бидеме со константната бековска линија составена од Вугринец, Миркуловски ( кој самиот не знае колку е тепан ), Наумче ( кој не знаеме во каква форма ќе биде кога ќе се врати ), Атман, Циндриќ и еве да го ставиме и Борозан...Искрено не знам зошто веќе не објавуваат засилувања почнувам да мислам дека ќе останеме со овие играчи што сме .. А екипата би била доста подобра ако се ангажира квалитетен пикер, и барем едно десно крило или бек како Палмарсон, Андерсон ( знам дека многу барам :D ) ... Ама добро ќе видиме има уште малку време да се дознае дали ќе има нешто или не :)
 
L

Löwe

Гостин
Чек со сиот ум се надевате на реванш против Кил кој вгодина ќе биде едно 50% појак од овој Кил сезонава?
 
Член од
21 август 2011
Мислења
246
Поени од реакции
97
Чек со сиот ум се надевате на реванш против Кил кој вгодина ќе биде едно 50% појак од овој Кил сезонава?
Да не си комита случајно? :D
Спортски е да се надеваш, јас лично не очекувам 2 победи на Металург..очекувам на гости да изгубат со 5-6 гола сигурно ( може и повеќе ), но дома очекувам дека Металург ќе се покаже во подобро издание отколку сега во 1/4финале, па зошто и да не се надеваме на победа. :) ( иако со големи фаворити никогаш не се прогнозираат резултатите зошто се знаат какви се очекувањата )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom