Збогум „Чичко Стоилко“ и компанија

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Е не, се прави со барокни фасади и барокни киосци... :facepalm:
Арно велат, на тој што разбира-нема потреба да му обајснуваш. А на тој што не може да те разбере-џабе му објаснуваш.
А кој рече дека се прави со барок? Само ми е смешно ова фантазирање за некои тотално беспотребни работи. Еве пошто многу луѓе заборавиле да кукаат по други работи да ги потсетам па да отворат други теми ... жалете за клупи карши лондон, жалете за киосците до клупи и за киосците пред дал мет фу/пелистер, жалете за цветниот пазар со скапаните тезги, жалете за...
Едноставно нема потреба од жалење, сосема нормално е да се менува градот, убаво е да се потсетиме за секој објект ама да правиме трагедија од ваква сосема нормална работа особено за објект кој нема никакво значење освен што некој се најал слабо испечен хамбругер е смешно.
P.S. ако чичко стоилко имал ваков импакт врз одредена група граѓани, тогаш објектот кај што се правеа плескавиците (генерација М) пред метропол требаше да биде конзервиран и претворен во музеј.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
Е не, се прави со барокни фасади и барокни киосци... :facepalm:
Арно велат, на тој што разбира-нема потреба да му обајснуваш. А на тој што не може да те разбере-џабе му објаснуваш.
Супер, сега во есен ќе почне да се реновира цел ГТЦ и верувам дека ќе го направат многу убав и нема да имам потреба да полнам пари на шпонско-бугарска инверстиција наречена СИТИ МОЛ.

Јас читајќи те тебе многу јасно ми станува зошто овој народ и држава е на такво ниво. За се да се јаде трици, се нешто му смета, ништо не му е погодено, добро, синдромот ’во се се разбирам’. Овој народ најубаво му е кога се дави во гомна по што се гледа и дневната култура по улиците полни со ѓубре.[DOUBLEPOST=1403007556][/DOUBLEPOST]
А кој рече дека се прави со барок? Само ми е смешно ова фантазирање за некои тотално беспотребни работи. Еве пошто многу луѓе заборавиле да кукаат по други работи да ги потсетам па да отворат други теми ... жалете за клупи карши лондон, жалете за киосците до клупи и за киосците пред дал мет фу/пелистер, жалете за цветниот пазар со скапаните тезги, жалете за...
Едноставно нема потреба од жалење, сосема нормално е да се менува градот, убаво е да се потсетиме за секој објект ама да правиме трагедија од ваква сосема нормална работа особено за објект кој нема никакво значење освен што некој се најал слабо испечен хамбругер е смешно.
P.S. ако чичко стоилко имал ваков импакт врз одредена група граѓани, тогаш објектот кај што се правеа плескавиците (генерација М) пред метропол требаше да биде конзервиран и претворен во музеј.
Кебапчилница, биртија, кафана, бурекџилница, сендвичара, панаѓур, бувљак е синоним за култура кај овој народ. Да го пуштиш во Токио да се прошета на еден ден ќе направи ѓубре колку што на Јапонците ќе им бидат потребни 20 години.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Дуќани за текстил. Грација изгоре пред повеќе години а беше на Максим Горки, незнам како е сега по ново, до унибанка.
Громби во редот кај што е сега Фибула.
А кино Балкан?
Picture 1275.jpg кино Балкан Picture 1274.jpg кино Уранија Picture 1276.jpg кино Вардар 1-2
денес се во ваква состојба и затворени. ( кино Братство,Напредок,Капитол,Младина, и летно кино џабе на плоштадот - ги нема)
-----------
Скопје си имаше и пивници,прави пивници како „оне у Немачкој“
Пивница „Скопје“,пивница „Зрински“,пивница „Маргер“,пивница „Вардар“,пив-„Дракстор“
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Супер, сега во есен ќе почне да се реновира цел ГТЦ и верувам дека ќе го направат многу убав и нема да имам потреба да полнам пари на шпонско-бугарска инверстиција наречена СИТИ МОЛ.

Јас читајќи те тебе многу јасно ми станува зошто овој народ и држава е на такво ниво. За се да се јаде трици, се нешто му смета, ништо не му е погодено, добро, синдромот ’во се се разбирам’. Овој народ најубаво му е кога се дави во гомна по што се гледа и дневната култура по улиците полни со ѓубре.[DOUBLEPOST=1403007556][/DOUBLEPOST]
Кебапчилница, биртија, кафана, бурекџилница, сендвичара, панаѓур, бувљак е синоним за култура кај овој народ. Да го пуштиш во Токио да се прошета на еден ден ќе направи ѓубре колку што на Јапонците ќе им бидат потребни 20 години.
A tebe sinonim za kultura ti e јаде трици, се дави во гомна itn itn... Ma jasno e, ne mora da se macis de. Da te prosetale i na drugo mesto, ne samo na mitinzi, kje znaese deka nekoi od najkultnite mesta vo svetov izgledaat kako prcvarnici, i zamisli-nemaat barokni ogradi, ni zlatni kipovi ni gipseni ukrasi... Ama zboruvame za KULTNI mesta, koj znae- znae...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Е па не знам за какво култно место станува збор кога пола од луѓето во СКопје јаделе никад таму а другата половина јаделе само кога немало ништо друго. Единствено ако за тебе е култно пошто викавме "се чекаме кај чешмичката кај чичко стоилко". Секако нема птореба од навреди од никого...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Супер, сега во есен ќе почне да се реновира цел ГТЦ и верувам дека ќе го направат многу убав и нема да имам потреба да полнам пари на шпонско-бугарска инверстиција наречена СИТИ МОЛ.
ГТЦ ќе се преправа, а нема да се реновира...
ГТЦ до сеа не бил убав и затоа он морал у Сити Мол да иде :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Абе да ти се крене косата коа ќе прочиташ вакви глупост :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Нема некој што ќе каже дека ГТЦ не треба да се реновира, ама ретки се тие што ќе кажат дека автентичниот изглед на ГТЦ треба да се замени со „евтин“ барок.
 
Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
Hmm.. Ne e problemot sto neshto sakaat da menuvaat, ama toa ne znaci deka SE treba da se menuva... Ajde plostadot, pa ajde eden kup spomenici nasekade... neka ostane nesto barem od toa kako si e sega.. A i kolku shto primetuvam se e samo vo i okolu centarot na Skopje... Kaj cicko Stoilko e lokacija za koja sto znam otkako znam za sebe, i sega da se smeni so nesto sto bi dolikuvalo na nivnite zamisli? Neka gi renoviraat samo! Dosta samo pravime imitacija na nesta od drugi zemji... Na krajot na kraistata, ona sto najmnogu me iritira - toa se samo nivni zamisli, zelbi kako bi trebalo se da izgleda, bez da se prasa narodot sto saka... ali aj, nema veze, i onaka nisto ne se desava kako shto saka narodot vo nasava ni zemja ... :tapp:
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Кога цел Центар ќе го напраат у барокен стил, ќе преминат ли и на другите населби?

Sent from my GT-P3110 using Tapatalk
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
„... Тоа е судбината на таканаречените култни објекти: ги забележуваме само кога ќе ги снема. Или барем кога ќе биде најавено нивното исчезнување (уривање). Нема ова никаква врска, или барем не голема, ни со убавината на објектот, ни со неговата намена, па дури ни со четиридецениската традиција (колку што функционира овој киоск). Тоа, пред сѐ, има врска со сроденоста на објектот со градот, со неговата природна поставеност во нашиот видокруг, со неговата улога на незаменлив ориентир, со неговата функција на собирач на спомени...“
„...Скромната и не многу битна дебата по ова прашање што срамежливо проѕирка по некои интернетски форуми само ја покажува апатијата на жителите на градот, кои се врзани за урбаната култура и урбаниот начин на живеење само преку некои магливи, сосема нејасни и скромни сеќавања. Поддржувачите на идејата за уривање на „Чичко Стоилко“ и на останатите трафики од околината ќе кажат дека станува збор: за „грдотија среде градот“, за „времени објекти, на кои местото не им е тука“, за „злото што го носи ова ѓубре од храна“, за „време кога треба новите генерации да го создаваат своето опкружување“ итн.
Јасно, како и во многуте случаи од овој тип што, налик на елементарна непогода, го стрефија Скопје последниве години, на секоја од овие тези можат да се спротивстават низа контрааргументи. Ниту киоскот каде било и кога било претставувал „грдотија“ (напротив, градовите со традиција, а Скопје тоа очигледно не е, со гордост си ги чуваат своите најстари киосци)...“
(автор: Ѕвездан Георгиевски)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Напиша Ѕвездан и отиде да љокне уште една ракија. Киоскот нека му го дадат кај него у село да го стави.

А до тогаш предлагам тродневна дебата во Менада.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
A tebe sinonim za kultura ti e јаде трици, се дави во гомна itn itn... Ma jasno e, ne mora da se macis de. Da te prosetale i na drugo mesto, ne samo na mitinzi, kje znaese deka nekoi od najkultnite mesta vo svetov izgledaat kako prcvarnici, i zamisli-nemaat barokni ogradi, ni zlatni kipovi ni gipseni ukrasi... Ama zboruvame za KULTNI mesta, koj znae- znae...
Јас не живеам во Бејрут. Живеам во Европа и се чувствувам како Европјанин. Бувњаци и кебапчилници не ме интересираат. На вас евтините фаци најдобар аргумент ви е тоа ’одете лепете плакати’. И, да лепам што те тебе интересира?[DOUBLEPOST=1403015114][/DOUBLEPOST]
ГТЦ ќе се преправа, а нема да се реновира...
ГТЦ до сеа не бил убав и затоа он морал у Сити Мол да иде :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Абе да ти се крене косата коа ќе прочиташ вакви глупост :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Нема некој што ќе каже дека ГТЦ не треба да се реновира, ама ретки се тие што ќе кажат дека автентичниот изглед на ГТЦ треба да се замени со „евтин“ барок.
Да, ГТЦ бил убав пред 50 години. Денес е тотално смешен и згазен од времето, а и тотално непродуктивен. Како и во архитектурата, така и во модата , така и во музиката, така и во се останато има некои трајни вредности коишто секогаш и во секој период изгледаат грандиозно. ГТЦ изгледа смешно и ова е само тресење зелени за да се изиграва авангарда и македонскиот синдром “се разбирам и за се сум стручен“. Ти можеш да зборуваш дали ти се допаѓа или не, а нешто дали е евтино или скапо има стручни лица. Што и да ви изградија овде на се плукавте, пошто за вас идеалните нема идеално на овој свет. Да ве остават да се давите во измет можеби многу посреќни ќе бевте, ама така системот ве учел да барате малку.
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас не живеам во Бејрут. Живеам во Европа и се чувствувам како Европјанин. Бувњаци и кебапчилници не ме интересираат. На вас евтините фаци најдобар аргумент ви е тоа ’одете лепете плакати’. И, да лепам што те тебе интересира?[DOUBLEPOST=1403015114][/DOUBLEPOST]
Да, ГТЦ бил убав пред 50 години. Денес е тотално смешен и згазен од времето, а и тотално непродуктивен. Како и во архитектурата, така и во модата , така и во музиката, така и во се останато има некои трајни вредности коишто секогаш и во секој период изгледаат грандиозно. ГТЦ изгледа смешно и ова е само тресење зелени за да се изиграва авангарда и македонскиот синдром “се разбирам и за се сум стручен“. Ти можеш да зборуваш дали ти се допаѓа или не, а нешто дали е евтино или скапо има стручни лица. Што и да ви изградија овде на се плукавте, пошто за вас идеалните нема идеално на овој свет. Да ве остават да се давите во измет можеби многу посреќни ќе бевте, ама така системот ве учел да барате малку.
признај колку те платија да го напишеш ова? :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Да, ГТЦ бил убав пред 50 години. Денес е тотално смешен и згазен од времето, а и тотално непродуктивен. Како и во архитектурата, така и во модата , така и во музиката, така и во се останато има некои трајни вредности коишто секогаш и во секој период изгледаат грандиозно. ГТЦ изгледа смешно и ова е само тресење зелени за да се изиграва авангарда и македонскиот синдром “се разбирам и за се сум стручен“. Ти можеш да зборуваш дали ти се допаѓа или не, а нешто дали е евтино или скапо има стручни лица. Што и да ви изградија овде на се плукавте, пошто за вас идеалните нема идеално на овој свет. Да ве остават да се давите во измет можеби многу посреќни ќе бевте, ама така системот ве учел да барате малку.
Правилен си, ипак тоа што изгледа како пред 300-400 години е помодерно од тоа што се градело пред 50тина, а за продуктивност па муабет да не правиме...
Башка што ни го откри синдромот „се разбирам и за се сум стручен“.
И у право си бе другар, кажи им таму у централа се да рушат. Кај вреди за вакви говеда шо така ги учел системот барок да се прави ? Ма нека рушат се, у гомна да се давиме.

П.С. прекини да ги гледаш работите низ црвено-плава призма и сфати дека не се сите за едните или за другите ;)
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
признај колку те платија да го напишеш ова? :D
Смешни сте со тоа колку ми платиле . Ај признај тебе колку ти платиле опозицијата да јадеш трици против? Видиш колку ти е бош муабетот? Не мора никој да ми плати нешто за да имам сопствено мислење.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Смешни сте со тоа колку ми платиле . Ај признај тебе колку ти платиле опозицијата да јадеш трици против? Видиш колку ти е бош муабетот? Не мора никој да ми плати нешто за да имам сопствено мислење.
Се дури се обраќаш со „се што ви изградија го плукате“, тешко дека имаш свое сопствено мислење...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom