Прашања до Атеистите II

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
е зошто е жално? што ако и да сум јас животот? кога ќе умрам што после? ми е гајле за се што останало. маките ќе си ги тргаат само живите. така да, мене како опција комплетно ми одговара.
Задруга, ви дадов пенал, не знаевте да го искористите.
Ај сега малку во напад да играм, да не се налути Ибра, и останатиот дел од екипата.

Ти вака како интелигентен дечко, полн со наука и знаење, што мајка чмаиш на форум религија. Еве и по самиот пост погоре, сакаш пепел да се створиш.
Тогаш што те „мачи“?
Кои одговори бараш овде ди ги најдеш?
Каде се рајот и пеколот?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Вие атеистите се колнете во Дарвин,наука и знење(кое што всушнот е незнаење).
Целта беше дека дури и она што го познаваме и гледаме де - факто може да не е така,како што го мислиме, затоа е глупост ако се ослониме на физичкото познание.
Додека верата во Бог е точно спротивното таа е доживување на вистината.
Ajde be....Ateistite veruvaat vo darvinovata teorija i nauka...Isto i vie veruvate vo imaginrano drugarce!
Again ...Dvete veruvanja se nedokazani = 0:0
Ajde eve dokazi deka verata vo bog e dozivuvanje na vistinata.
PS: Koj znae moze ke dades gol.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ajde be....Ateistite veruvaat vo darvinovata teorija i nauka...Isto i vie veruvate vo imaginrano drugarce!
Again ...Dvete veruvanja se nedokazani = 0:0
Ajde eve dokazi deka verata vo bog e dozivuvanje na vistinata.
PS: Koj znae moze ke dades gol.
Еве јас ти го тврдам тоа, дека преку религијата се доаѓа до Вистината.
Е сега, и за тебе истото прашање како на задругата.
Што чмаиш на форум религија?
Ако си ја нашол вистината во науката, што не чмаиш во форум наука.
Кои парашања те мачат па спиете овде?
Ние не чмаиме на наука за да ја дознаеме Вистината.
Сакате нешто да ни докажете? Каде е вашиот проблем, дај кажете, за да знаеме како да ви помогнеме.
Пс. Слаба екипа сте. Не сте подготвени за утакмица, требе уште мноооогу да тренирате.
Слаби техничари сте.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Еве јас ти го тврдам тоа, дека преку религијата се доаѓа до Вистината.
Е сега, и за тебе истото прашање како на задругата.
Што чмаиш на форум религија?
Ако си ја нашол вистината во науката, што не чмаиш во форум наука.
Кои парашања те мачат па спиете овде?
Ние не чмаиме на наука за да ја дознаеме Вистината.
Сакате нешто да ни докажете? Каде е вашиот проблем, дај кажете, за да знаеме како да ви помогнеме.
Пс. Слаба екипа сте. Не сте подготвени за утакмица, требе уште мноооогу да тренирате.
Слаби техничари сте.
Пеналот беше гол у последна секунда.
И кој губи има право да се љути, што да ти кажам.
Пламнуваш ко вулкан, а си ладен ко мраз. Одговори си ги прво самиот прашањата кои ги постави, па потоа барај одговор и од други лица.

И јавно прашање. Кој верник не сака дискусија на овој подфорум?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Еве јас ти го тврдам тоа, дека преку религијата се доаѓа до Вистината.
Е сега, и за тебе истото прашање како на задругата.
Што чмаиш на форум религија?
Ако си ја нашол вистината во науката, што не чмаиш во форум наука.
Кои парашања те мачат па спиете овде?
Ние не чмаиме на наука за да ја дознаеме Вистината.
Сакате нешто да ни докажете? Каде е вашиот проблем, дај кажете, за да знаеме како да ви помогнеме.
Пс. Слаба екипа сте. Не сте подготвени за утакмица, требе уште мноооогу да тренирате.
Слаби техничари сте.
Gurgo....Tvrdenjata jas ne gi zimam kako relevantnost...Tvrdenjata ne se vistina....Sakam da se baziram na dokazi ,experimenti itn zatoa poveke tezneam kon naukata.
Vo religijata nema sto da dokazuvas...Prvata recenica go ubiva celiot koncept.
Na forumov sum na i na mnogu drugi temi. Ti si tuka da ja propagiras tvojata vistina ,nie sme tuka da ti ja protivrecime.

PS: Se gleda deka ste amateri za fudbal.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Задруга, ви дадов пенал, не знаевте да го искористите.
Ај сега малку во напад да играм, да не се налути Ибра, и останатиот дел од екипата.

Ти вака како интелигентен дечко, полн со наука и знаење, што мајка чмаиш на форум религија. Еве и по самиот пост погоре, сакаш пепел да се створиш.
Тогаш што те „мачи“?
Кои одговори бараш овде ди ги најдеш?
Каде се рајот и пеколот?
ти реков, не ме интересираат пенали, ме интересира дикусија!!!
со болдот е опфатено се' што сакам. а тоа е да се надградам. да видам дали тоа што го знам е навистина што го знам. да видам каде ќе превагнат доказите. и тоа пак ќе кажам, се е условно, така да и тие докази што јас ги имам или мислам дека ги имам, или науката мисли дека ги дава ....... се' ми е релативно (знаеш, ајнштајн и сл работи) така да додека не се каже за нешто дека е 100% вака, до тогаш ќе се бара.
не постои ниедна работа која е во моментов 100% сигурна, барем од моја гледна точка. сега можеби ќе пробаш да ме демантираш со тоа дали осеќам болка кога ќе ме удри некој. од една страна ДА, но од дрг агол погледани работите се добива поинаков видик. дали навистина јас постојам за да навистина осетам болка, или пак сум така испрограмиран во нечиј компјутер? е сега, ако идеме на линија на помал отпор, а го идам, не викам не, тогаш решавам да го прифатам она за што мислам дека сум свесен, а тоа дека навистина постојам и сум жив, и да се сконцентрирам на сегашноста. се' ова е условно, затоа што ако не постојам условно кажано, тогаш барем не губам време. а ако навистина постојам, тогаш пак сум го искористил времето најдобро што сум можел. не викам дека нема и трета работа, а тоа е дека сме навистина креирани од некој бог. но за таа опција има најмалку докази. е сега, 'губењето врееме“ на овој дел од форумот е само начин да се разменат мислења. а пак ќе кажам, доказ е кога тој опит може да се повтори онолку пати колку што ќе посака некој независно од време, место и пари.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.963
Еве да се вмешам и јас во врска со атеистите и форумот Религија !

Немаат проблем јас мислам атеистите ниту ги мачи нешто....
Само анализираат преку разговори што луѓе се верниците, какви се, зошто се итн... за да научат нешто за религиите и разните верувања.
Да знаат со кој живеат на Земјата (не мислам во негативна смисла).

Користат научни методи за да дознаат повеќе за верувањето и религиите... или би требало да прават така !

Кога ќе започнеш муабет што „го боли“ верникот, се губи самоконтролата и се дознава повеќе за верата и нејзината вистинска моќ, за религијата која му ја дава на верникот смисла во животот итн итн...

Лошо е што овде се расправате ко мали дечиња и градите омраза кон другиот (зборувам за сите).
Дојдовте овде да си играте „фудбал“ како што гледам по подфорумов: верници кои ги бранат боговите во кои веруваат и атеисти кои ги испрашуваат религиите од сите страни...

Ама вие си знаете... сите постојано велите: кучињата лаат, карванот си врви - и секогаш гледате како другиот е кучето, а вие сте богатиот караван... Размислиете форумски пријатели што зборувате за вашите принципи собрани од религиите и од науката и што правите од сето тоа што го зборите ! :)

Многу верници ќе горат, а многу атеисти ќе се спасат јас мислам :свиркам:
Гледано преку старо-еонските религии и нивната философија на „казнување на грешниот“. :sneaky:
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Gurgo....Tvrdenjata jas ne gi zimam kako relevantnost...Tvrdenjata ne se vistina....Sakam da se baziram na dokazi ,experimenti itn zatoa poveke tezneam kon naukata.
Na forumov sum na i na mnogu drugi temi. Ti si tuka da ja propagiras tvojata vistina ,nie sme tuka da ti ja protivrecime.

PS: Se gleda deka ste amateri za fudbal.
Не ја шутирај топката во требините, или играш за Овче поле, трета лига.
Прашањето е јасно, не се прави научен.
Што те „тера да чмаиш на религија?
Имаш прашања кои те интересираат, или твоја главна преукупација ти е да ни докажеш дека сме глупи?
Да ни ги отвориш очите?
Ако тежнееш кон наука, оди науружувај се со наука, не доаѓаме ние во наука за да ви противречиме.
Ти си погрешил теренот, не само што не знаеш да играш фудбал
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Не ја шутирај топката во требините, или играш за Овче поле, трета лига.
Прашањето е јасно, не се прави научен.
Што те „тера да чмаиш на религија?
Имаш прашања кои те интересираат, или твоја главна преукупација ти е да ни докажеш дека сме глупи?
Да ни ги отвориш очите?
Ако тежнееш кон наука, оди науружувај се со наука, не доаѓаме ние во наука за да ви противречиме.
Ти си погрешил теренот, не само што не знаеш да играш фудбал
Jas ti dadov odgovor...Ako ne ti sviga ke go smenime\uprostime ....Temava ima naslov...
Se vika " Прашања до Атеистите II "...Znaci ti kako vernik prasuvas nie se trudime da ti odgovorime...Kapis ili vo paint da ti nacrtam...

PS:Sam si sudish offsajt. Vrska nemas od fudbal.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
ти реков, не ме интересираат пенали, ме интересира дикусија!!!
со болдот е опфатено се' што сакам. а тоа е да се надградам. да видам дали тоа што го знам е навистина што го знам. да видам каде ќе превагнат доказите. и тоа пак ќе кажам, се е условно, така да и тие докази што јас ги имам или мислам дека ги имам, или науката мисли дека ги дава ....... се' ми е релативно (знаеш, ајнштајн и сл работи) така да додека не се каже за нешто дека е 100% вака, до тогаш ќе се бара.
не постои ниедна работа која е во моментов 100% сигурна, барем од моја гледна точка. сега можеби ќе пробаш да ме демантираш со тоа дали осеќам болка кога ќе ме удри некој. од една страна ДА, но од дрг агол погледани работите се добива поинаков видик. дали навистина јас постојам за да навистина осетам болка, или пак сум така испрограмиран во нечиј компјутер? е сега, ако идеме на линија на помал отпор, а го идам, не викам не, тогаш решавам да го прифатам она за што мислам дека сум свесен, а тоа дека навистина постојам и сум жив, и да се сконцентрирам на сегашноста. се' ова е условно, затоа што ако не постојам условно кажано, тогаш барем не губам време. а ако навистина постојам, тогаш пак сум го искористил времето најдобро што сум можел. не викам дека нема и трета работа, а тоа е дека сме навистина креирани од некој бог. но за таа опција има најмалку докази. е сега, 'губењето врееме“ на овој дел од форумот е само начин да се разменат мислења. а пак ќе кажам, доказ е кога тој опит може да се повтори онолку пати колку што ќе посака некој независно од време, место и пари.
Добар автогол си даде сега.
Значи сепак нешто те „мачи“.
Вистината се крие во религијата, те тоа ве мачи, само не знаете како до дојдете до неа.
Не сте толку глупи за да сфатите дека науката нема одговори за Вистината, па на индиректен начин ја барате овде.
Не би те сакал за соиграч, ваков автогол одамна не бев видел.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Добар автогол си даде сега.
Значи сепак нешто те „мачи“.
Вистината се крие во религијата, те тоа ве мачи, само не знаете како до дојдете до неа.
Не сте толку глупи за да сфатите дека науката нема одговори за Вистината, па на индиректен начин ја барате овде.
Не би те сакал за соиграч, ваков автогол одамна не бев видел.
Ок, а која е твојата суштина на оваа тема- “Прашања до Атеистите„?
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Jas ti dadov odgovor...Ako ne ti sviga ke go smenime\uprostime ....Temava ima naslov...
Se vika " Прашања до Атеистите II "...Znaci ti kako vernik prasuvas nie se trudime da ti odgovorime...Kapis ili vo paint da ti nacrtam...

PS:Sam si sudish offsajt. Vrska nemas od fudbal.
СупЗЕРО 0 гол.
Пукаш со ќорци, и многу утки правиш.
Почни друго да си играш, за фудбал не те бива.
Сам велиш дека верувањата не те интересираат, ама сакаш да ги чуеш тие верувања?
Подсвеста те лаже, оти со свест слабо стоиш.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
СупЗЕРО 0 гол.
Пукаш со ќорци, и многу утки правиш.
Почни друго да си играш, за фудбал не те бива.
Сам велиш дека верувањата не те интересираат, ама сакаш да ги чуеш тие верувања?
Подсвеста те лаже, оти со свест слабо стоиш.
:facepalm:
Ок, а која е твојата суштина на оваа тема- “Прашања до Атеистите„?
Прашањето се уште важи!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ок, а која е твојата суштина на оваа тема- “Прашања до Атеистите„?
Дај уклучи мозак,че те молам.
Па баш сум на тема.
Што бараш ти во форум религија.
Прочитај добро моите постови погоре, размисли, не е само како да напишеш нешто.
Кога резерви ќе пуштиш на терен не знаат ни топката дека е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom