Прашања до Атеистите II

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
дека за своето време биле најнапредната цивилизација. е сега, да пишувам реферати за што и како? нема проблем, само кажи. а ако е доволно ова, тогаш да продолжиме со дискусијата и што сакаше да кажеш со нив?
Ова познато ти е?
http://www.sacred-texts.com/egy/ebod/
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Член од
27 март 2011
Мислења
357
Поени од реакции
155
mene gospod mi e prikaska za mali deca koja odamna ja nadrasnav. ako si dobar ke odis vo rajot ako si los vo pekolot...ili ke bide umen ili ke dobie kotek - decko vospitnie se e do coveckata psiha...[DOUBLEPOST=1401813300][/DOUBLEPOST]i da ja sum tezok ateist i se gordeam so toa
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Нигде.
Реков дека небото е милиони пати прочешлано, а сите знаеме што се наоѓа во подземјето, слоеви земја и камења, а во самиот центар на земјата е јадрото кое всушност е магма или лава. А симболиката каква е? Мислам бесмислена и смешна.
Ти колку нај длабко си ископал дупка?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ти колку нај длабко си ископал дупка?
чек чек, сакаш да кажеш дека навистина веруваш дека во таа некоја дупка е пеколот? пошто нели, не е ископана доволно длабока. .......................... хмммммммм, интересно, ........... значи еден вика дека е во длабочините ВО земјата. (y)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Според мене постои само една димензија (не мислам на оние висина, должина и ширина, како и да беа).:)

И ти мислиш дека душата ќе патува милиони светлосни години само да отиде во рајот, нели ако важи твојата теорија дека е надвор од планетава, сончевиот систем ....?!
Кучето гледа црно-бело, и според него црно-бел е светот.[DOUBLEPOST=1401814288][/DOUBLEPOST]
чек чек, сакаш да кажеш дека навистина веруваш дека во таа некоја дупка е пеколот? пошто нели, не е ископана доволно длабока. .......................... хмммммммм, интересно, ........... значи еден вика дека е во длабочините ВО земјата. (y)
Не се јавувај неподготвен.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Ти колку нај длабко си ископал дупка?
Доказите се наоѓаат во кањоните т.е. и самиот можеш да ги видиш слоевите на земја.:)[DOUBLEPOST=1401816533][/DOUBLEPOST]
Кучето гледа црно-бело, и според него црно-бел е светот.[DOUBLEPOST=1401814288][/DOUBLEPOST]
Не се јавувај неподготвен.
Да.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Доказите се наоѓаат во кањоните т.е. и самиот можеш да ги видиш слоевите на земја.:)[DOUBLEPOST=1401816533][/DOUBLEPOST]
Да.
Во кој од кањоните се гледа земјиното јадро, на пример(ако има такво).
Е сега замисли кучето не е во право дури за она што го гледа со сопствените очи. А ти велиш не постојат други димензии.Замисли светот може и воопшто да не е онаков каков што го познаваме.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Не се јавувај неподготвен.
па еве ти кажи како е понатаму. јас само се прашувам каде се тие две работи. никако да дојдам до некој рационален одговор. се некако некаде ми се заебуваат работите. ако тргнам надоле, ........ ако тргнам нагоре, ....... :confused:[DOUBLEPOST=1401817662][/DOUBLEPOST]
Во кој од кањоните се гледа земјиното јадро, на пример(ако има такво).
Е сега замисли кучето не е во право дури за она што го гледа со сопствените очи. А ти велиш не постојат други димензии.Замисли светот може и воопшто да не е онаков каков што го познаваме.
ооооооооооооо, е па добро ни дојде ;) токму тоа и ние (читај атеистите) го збориме. дека можеби е сосема трето. дека можеби и не сме ни живи битија, дека сме само холограм ...... не е битно како ќе го нарачеме, ..................... но пошто сме ограничени на овие сетила, си викаме “дај барем она што мислиме дека го познаваме/осеќаме да го искористиме до крај“. пошто ако за ова не сме сигурни, тогаш што останува за она што навистина не сме сигурни (читај: бог, рај и пекол.....)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Во кој од кањоните се гледа земјиното јадро, на пример(ако има такво).
Е сега замисли кучето не е во право дури за она што го гледа со сопствените очи. А ти велиш не постојат други димензии.Замисли светот може и воопшто да не е онаков каков што го познаваме.
Во ниту еден кањон не се гледа земјиното јадро, тоа се гледа на друг начин.:)

Нема што да замислувам. Јас им верувам на моите очи. Светот е баш онаков каков што го гледаме. Суштината е малку подлабока, и мислам дека можеш да ја разбереш. ;)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Izgrev, bidi solidaren...
Ovoj e Baresi...stavi slika
Остај ме да греам, да не сакаш по темно или на дожд да играш;).
Правда на земно царство не барај, особено не од кајганските модератори , све е тоа пристрастно и субјективно.
П.С внимавај на Богохулија, не ги прави ни на шега.[DOUBLEPOST=1401818269][/DOUBLEPOST]
па еве ти кажи како е понатаму. јас само се прашувам каде се тие две работи. никако да дојдам до некој рационален одговор. се некако некаде ми се заебуваат работите. ако тргнам надоле, ........ ако тргнам нагоре, ....... :confused:[DOUBLEPOST=1401817662][/DOUBLEPOST]
ооооооооооооо, е па добро ни дојде ;) токму тоа и ние (читај атеистите) го збориме. дека можеби е сосема трето. дека можеби и не сме ни живи битија, дека сме само холограм ...... не е битно како ќе го нарачеме, ..................... но пошто сме ограничени на овие сетила, си викаме “дај барем она што мислиме дека го познаваме/осеќаме да го искористиме до крај“. пошто ако за ова не сме сигурни, тогаш што останува за она што навистина не сме сигурни (читај: бог, рај и пекол.....)
Не беше муабетот каде се наоѓа пеколот, туку за земјните слоеви.(се измеша без да знеш за што е муабетот)
Вие атеистите се колнете во Дарвин,наука и знење(кое што всушнот е незнаење).
Целта беше дека дури и она што го познаваме и гледаме де - факто може да не е така,како што го мислиме, затоа е глупост ако се ослониме на физичкото познание.
Додека верата во Бог е точно спротивното таа е доживување на вистината.
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Не беше муабетот каде се наоѓа пеколот, туку за земјните слоеви.(се измеша без да знеш за што е муабетот)
Вие атеистите се колнете во Дарвин,наука и знење(кое што всушнот е незнаење).
Целта беше дека дури и она што го познаваме и гледаме де - факто може да не е така,како што го мислиме, затоа е глупост ако се ослониме на физичкото познание.
Додека верата во Бог е точно спротивното таа е доживување на вистината.
ти мене ме цитираше, а моето прашање беше за рајот и пеколот.
а со болдот, па ти си друже комплетно спремен за атеист. ова е едно од твоите отварања на очите.
а како тоа продолжетокот си го поврзуваш со болдот навистина не ми е јасно. еднаш манифестираш рационално за да одма после тоа идеш во имагинарно. збркан си
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Остај ме да греам, да не сакаш по темно или на дожд да играш;).
Правда на земно царство не барај, особено не од кајганските модератори , све е тоа пристрастно и субјективно.
П.С внимавај на Богохулија, не ги прави ни на шега.[DOUBLEPOST=1401818269][/DOUBLEPOST]
Не беше муабетот каде се наоѓа пеколот, туку за земјните слоеви.(се измеша без да знеш за што е муабетот)
Вие атеистите се колнете во Дарвин,наука и знење(кое што всушнот е незнаење).
Целта беше дека дури и она што го познаваме и гледаме де - факто може да не е така,како што го мислиме, затоа е глупост ако се ослониме на физичкото познание.
Додека верата во Бог е точно спротивното таа е доживување на вистината.
Дарвин! Ок, јас си имам други личности по кои си го координирам животот. И да не се навредуваме.:)

Дали и оние кои верувале (пр.) во митологијата си ја доживувале својата вистината?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom