Прашања до Атеистите II

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
As above so below....во основа сака да каже дека реалноста е како холограм.
начнуваш нов агол на гледање и анализирање на работите. една од моите омилени е матриксот, али не е на одмет и со ванземаљците.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Под небо се мисли најверојатно на надвор од планетава, или можеби некоја друга димензија......ти си мислеше дека рајот е буквално на небо? :)
Според мене постои само една димензија (не мислам на оние висина, должина и ширина, како и да беа).:)

И ти мислиш дека душата ќе патува милиони светлосни години само да отиде во рајот, нели ако важи твојата теорија дека е надвор од планетава, сончевиот систем ....?!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
сега ми е јасно на што алудираш. е па друже, ти реков пред извесно време дека сакам пепел да се сторам. без да има некакви реперкусии ............ и ако е така како што велиш, тогаш од мене има голем аплауз :rolleyes:
Жално е ова да го слушне човек.....најсериозно. Се коси со твојата природа која е животот, ти си уствари животот.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Gurgi ...ti si ovoa...da ne veruva covek....Apovite gi zema li od sabajle
Eve i mislenje ti lajknav....:)
ма супер е гурџи кога сака, изгледа навистина му требаше подршка/пофалба од моја страна на темата што му ја избиршаа за да се потсети дека може да се прави муабет и на овој начин.[DOUBLEPOST=1401809851][/DOUBLEPOST]
И двете се исти, само различно кажано.
па и ДА и НЕ. затоа што на едното има религиозна нота, а на другото да не кажам човечна и научна нота. тоа кога сократ збори за “себеси“, јас го сфаќам за човештвто. и затоа го потенцирав него
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Според мене постои само една димензија (не мислам на оние висина, должина и ширина, како и да беа).:)

И ти мислиш дека душата ќе патува милиони светлосни години само да отиде во рајот, нели ако важи твојата теорија дека е надвор од планетава, сончевиот систем ....?!
Во Египет сакале да ја лансираат душата накај Орион, се што гледаш таму што е изградено е за таа цел.....ама тебе те мрзи да бараш нели?:)
Они биле будали....цивилизација од 5000 год. се кој од кој поглуп :facepalm:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
За Будизмот е глупо да ме прашаш, тоа мали деца го знаат.
Ако прејдам во вашата екипа, ти одма резерва стануваш.

Дали тоа што го рекол Исус има лоѓика?
И те како има, 90% од луѓето се претвараат во пепел, само мал дел одат во рајот, и останатите во пеколот.
А дали ние настануваме од пепел?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Жално е ова да го слушне човек.....најсериозно. Се коси со твојата природа која е животот, ти си уствари животот.
е зошто е жално? што ако и да сум јас животот? кога ќе умрам што после? ми е гајле за се што останало. маките ќе си ги тргаат само живите. така да, мене како опција комплетно ми одговара.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Gurgi ...ti si ovoa...da ne veruva covek....Apovite gi zema li od sabajle
Eve i mislenje ti lajknav....:)
ма супер е гурџи кога сака, изгледа навистина му требаше подршка/пофалба од моја страна на темата што му ја избиршаа за да се потсети дека може да се прави муабет и на овој начин.[DOUBLEPOST=1401809851][/DOUBLEPOST]
па и ДА и НЕ. затоа што на едното има религиозна нота, а на другото да не кажам човечна и научна нота. тоа кога сократ збори за “себеси“, јас го сфаќам за човештвто. и затоа го потенцирав него
Абе вадете пари ако сакате да победите, може и бланко чекови
.Ако не, пак ќе ви дробам попара.

:pos::pos::pos:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Во Египет сакале да ја лансираат душата накај Орион, се што гледаш таму што е изградено е за таа цел.....ама тебе те мрзи да бараш нели?:)
Они биле будали....цивилизација од 5000 год. се кој од кој поглуп :facepalm:
абе, сега со тоа 'глуп“ за некое далечно минато е навистина навредливо. да е за денес, кога многу работи се знаат и откриени, тогаш и ќе се согласам со тебе дека е глупо. за тогаш само ќе кажам дека толку знаеле
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
е зошто е жално? што ако и да сум јас животот? кога ќе умрам што после? ми е гајле за се што останало. маките ќе си ги тргаат само живите. така да, мене како опција комплетно ми одговара.
Ај ај, не си се родил ти уште за да умираш :)
Фокусирај се на раѓањето.....батали смрт.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Абе вадете пари ако сакате да победите, може и бланко чекови
.Ако не, пак ќе ви дробам попара.

:pos::pos::pos:
ајде, ајде, признај дека се насмеа под брк? ;)[DOUBLEPOST=1401810079][/DOUBLEPOST]
Ај ај, не си се родил ти уште за да умираш :)
Фокусирај се на раѓањето.....батали смрт.
???? како да се фокусирам кога е тоа веќе завршена работа. не си ми јасен што сакаш да кажеш
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
абе, сега со тоа 'глуп“ за некое далечно минато е навистина навредливо. да е за денес, кога многу работи се знаат и откриени, тогаш и ќе се согласам со тебе дека е глупо. за тогаш само ќе кажам дека толку знаеле
Што знаеш ти за нив уствари?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Во Египет сакале да ја лансираат душата накај Орион, се што гледаш таму што е изградено е за таа цел.....ама тебе те мрзи да бараш нели?:)
Они биле будали....цивилизација од 5000 год. се кој од кој поглуп :facepalm:
Не биле будали, работите се обидувале да ги сфатат на некој начин. Барале логика, дали ја пронашле? Не, нормално. Чим сметале дека некој Бог можел да има син, тогаш донеси самиот заклучок што мислам и околу твојата логика која некогаш тие ја практикувале.
:facepalm:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Што знаеш ти за нив уствари?
дека за своето време биле најнапредната цивилизација. е сега, да пишувам реферати за што и како? нема проблем, само кажи. а ако е доволно ова, тогаш да продолжиме со дискусијата и што сакаше да кажеш со нив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom