Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Ајде ако може некој да ми помогне со мојов проблем.Значи оваа несреќа ме прати уште од прва година средно и до сега ништо не е сменето(искрено не сум ни пробал многу методи,само шампон Еуцерин на кожно ми препишаа и немаше скоро никаков ефект). Имам проблем со акни на скалпот,косата многу ми се мрси,секој ден се мијам глава,косата ми е ретка..влакното неможе да се обнови..многу е тенко.На англиски терминот е scalp soreness ваљда. Па дај помагајте зошто скурчено ми е секој ден да се мијам глава и да имам никаква коса.

еве како на сликава исто
Прегледај го приврзокот 91491
Drugar ova kaj tebe se vika FOLIKULITIS, i e vo poceten stadium, ne e zaebancija toa, najdi si na net i procitaj poveke okolu toa, moras da go resis u najkratko vreme zasto e opasno po kosata . I ne zemaj korikosteroidi ne mackaj zasto uste pogolema steta ke napravis , procitaj i za sporednite efekti od kortikosteroidite ako resis
 
Член од
3 март 2010
Мислења
648
Поени од реакции
413
Ајде ако може некој да ми помогне со мојов проблем.Значи оваа несреќа ме прати уште од прва година средно и до сега ништо не е сменето(искрено не сум ни пробал многу методи,само шампон Еуцерин на кожно ми препишаа и немаше скоро никаков ефект). Имам проблем со акни на скалпот,косата многу ми се мрси,секој ден се мијам глава,косата ми е ретка..влакното неможе да се обнови..многу е тенко.На англиски терминот е scalp soreness ваљда. Па дај помагајте зошто скурчено ми е секој ден да се мијам глава и да имам никаква коса.

еве како на сликава исто
Прегледај го приврзокот 91491
И јас со овај проблем, ми се изретче косата, бев на дерматолог ми дадоја гел за акните и една течност за мачкање на скалп, е сега то е за закрепнување, мора да ја најдеш причината, стрес, анксиозност, премногу мисли во главата, емоции, грижи, промена на хормони, оштетен црн дроб, да не те лажат дека е од бактерија не знам шо, внатрешно е од организмот, не можи маснотиите да се искористат во организмот па ги вади низ кожата и се затнуваат фоликулите, пази шо шампон користиш, и не ставај некој препарати што го затнуваат скалпот
 
Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
И јас со овај проблем, ми се изретче косата, бев на дерматолог ми дадоја гел за акните и една течност за мачкање на скалп, е сега то е за закрепнување, мора да ја најдеш причината, стрес, анксиозност, премногу мисли во главата, емоции, грижи, промена на хормони, оштетен црн дроб, да не те лажат дека е од бактерија не знам шо, внатрешно е од организмот, не можи маснотиите да се искористат во организмот па ги вади низ кожата и се затнуваат фоликулите, пази шо шампон користиш, и не ставај некој препарати што го затнуваат скалпот
Sekako deka ke ti se izretci kosata, aknite na skalpot znacat postojana inflamacija, a so ogled deka se smesteni vo potkoznoto tkivo vo koe se naogaat i folikulite, gi unistuvaat trajno folikulite ako ne se izlecat na vreme, zatoa i se retci kosata.. Strasniot moment e sto ednas unisteni folikuli znaci mrtvi folikuli i nikogas poveke tie folikuli nema da proizvedat novo vlakno.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
1.990
Користење само на Кетоконазол шампонот помага барем за побавно опаѓање на косата? или слабо..??
 

Mornircair

Гладна кокошка, матна вода не гази
Член од
17 април 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Пивски квасец помагат за коса или потешко ?
 

Mornircair

Гладна кокошка, матна вода не гази
Член од
17 април 2014
Мислења
7
Поени од реакции
2
Ако ти е сезонско опаѓање можам да ти дадам еден рецепт шо мене ми помогна
Па не дека е сезонско, долга коса има веќе 8 години , така нешто, и малку по малку ептен ми се изретчи
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Ако ти е сезонско опаѓање можам да ти дадам еден рецепт шо мене ми помогна
Јас не знам дали да го наречам сезонско ама веќе месец и пол ми паѓа косата по 150+ влакна дневно, не знам како сеуште имам коса, се пробав препарати, и лук и бев налекар проверив крвна слика али џабе е. Некој совет дали имаш друг?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.524
Поени од реакции
4.698
Јас не знам дали да го наречам сезонско ама веќе месец и пол ми паѓа косата по 150+ влакна дневно, не знам како сеуште имам коса, се пробав препарати, и лук и бев налекар проверив крвна слика али џабе е. Некој совет дали имаш друг?
Ги броиш влакната? од кај знаеш дека се 150? до 100 е нормално во еден ден да ти паѓаат
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.915
Поени од реакции
41.876
Dali na nekoj mu pomogna ova so samponite, preparatite i dr raboti? Eve bratucetmi vo Italija eden kup pari dade za kosata i nisto. Negovata pobrzo padna od mojata.
Ako e nasledno dzabe ne frlajte pari. Jas se pomiriv i sega mi e seedno dali imam kosa ili ne.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.524
Поени од реакции
4.698
Dali na nekoj mu pomogna ova so samponite, preparatite i dr raboti? Eve bratucetmi vo Italija eden kup pari dade za kosata i nisto. Negovata pobrzo padna od mojata.
Ako e nasledno dzabe ne frlajte pari. Jas se pomiriv i sega mi e seedno dali imam kosa ili ne.
Pa pomaga ako e sezonsko opagjanjeto, ako e genetsko pisi i krst na kosata
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Pa pomaga ako e sezonsko opagjanjeto, ako e genetsko pisi i krst na kosata
Пишав крст со пенкало. Сега што да правам? :/

Не, сериозно, нема решение за некои. Не се нервирајте само и тоа е тоа, што да правиме...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.915
Поени од реакции
41.876
Jas primetiv deka otkako pocnav da se sisam epten kratko ne paga. Ete 5 god e ista. Pred toa imav malku podolga kosa i za edna godina mi ispaga.
Sezonskoto paganje e nekolku meseci i potoa se namaluva.
A gledam kaj nekoi e cela god i ne se namaluva e toa veke e drugo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom