Ножеви

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Работата е во тоа што карбонот сака и бара редовно одржување и хигиена, а нашите ловци и месари не се баш по хигиена. Карбонот бара после секоја употреба темелно чистење и сушење. Нормално е ако со ист нож сечеш се и сешто и притоа само го забришуваш (или воопшто не го бришеш) да стане извор и преносител на зараза. СС од друга страна се практични и за мрзливи и не бараат скоро никакво одржување, но неможат да ги постигнат перформансите на карбонот. И едните и другите ножеви си имаат свои предности и недостатоци и тоа што во една ситуација е предност во друга е недостаток. Но не е во ред да се каже дека карбон ножевите се небезбедни за храна само затоа што нивните корисници се мрзливи и неодговорни.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Работата е во тоа што карбонот сака и бара редовно одржување и хигиена, а нашите ловци и месари не се баш по хигиена. Карбонот бара после секоја употреба темелно чистење и сушење. Нормално е ако со ист нож сечеш се и сешто и притоа само го забришуваш (или воопшто не го бришеш) да стане извор и преносител на зараза. СС од друга страна се практични и за мрзливи и не бараат скоро никакво одржување, но неможат да ги постигнат перформансите на карбонот. И едните и другите ножеви си имаат свои предности и недостатоци и тоа што во една ситуација е предност во друга е недостаток. Но не е во ред да се каже дека карбон ножевите се небезбедни за храна само затоа што нивните корисници се мрзливи и неодговорни.
е заради ова си ја купив мората. МРЗЛИВ сум.
но од пусти ќеф ЌЕ си купам еден карбон од емиланист, али тоа во некое идно време.
голем мерак е да имаш нешто кастм, одбојник ваков, рачка онаква, сечило волку долго..........:love:
 
S

StormRage

Гостин
е заради ова си ја купив мората. МРЗЛИВ сум.
но од пусти ќеф ЌЕ си купам еден карбон од емиланист, али тоа во некое идно време.
голем мерак е да имаш нешто кастм, одбојник ваков, рачка онаква, сечило волку долго..........:love:
е рачунај кој филм му е на миланистот. Сепак custom ама homemade е уште подобро...
that's why i stalk here and ask... иако проектот ми трае повеќе од година дена :D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
е рачунај кој филм му е на миланистот. Сепак custom ама homemade е уште подобро...
that's why i stalk here and ask... иако проектот ми трае повеќе од година дена :D
презадоволен ќе бидам и со кастм, доволно е. сепак ова е од ќеф за мене, времето морам да го посветам на други нешта
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Еве една слика, нема на неа ништо ново, освен што се многу на купче:):

.
Mora1 ли имаш?И даа футролата нај десно од што крзно е правена?
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Mora1 ли имаш?И даа футролата нај десно од што крзно е правена?
Не знам како се вика моделот, знам дека е 82мм ламиниран карбон, таа Мора ја користам многу, веројатно најмногу од сите мои ножеви.
Полар 125....претставен е овде;). Уште е на продажба.
Мене тој веднаш до ензо-то,долу лево со црвено-црната рачка...I'm a small-knife guy :)
Enzo necker, интересно и не баш ефтино ноже.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
знам, си го препознав ножот. затоа и го посочив :love: иако кога ќе го нарачувам ќе сакам поголем одбојник. тоа само на лице место, за да се добие саканата длабина за прстот, да не клизне нели?
а и овој што го спомнувате со 4nhko е нож кој ми падна во око, изгледа дека има убав ракохват, комотен во рака
и како трет, тој одма до “мојот“ десно, односно на миланист фаворитот ;)
тука сме со вкусовите, ...... интересно:D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.844
Поени од реакции
11.056
Многу ја почитувам работата на еМиланист како и многумина тука, па подолг период имам ќеиф да порачам еден нож за мене, само никако да се погоди постабилен финансиски период, ама ќе биде порано или подоцна.
Мојот нож ќе се потрудиме да биде речиси идентичен со тој до на кооператива (првиот лево од него, со врвката). Само да дојде денот, одвај чекам.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Сабајле ми стигнаа Cold Steel Night Shade Carambit и Gerber GDC Tech Skin(ги здебелив буквите за dr.wish да види :)).Еве слики од нив.
SAM_0114.JPG SAM_0113.JPG
Герберот го порачав за сега за во лето,кога нема да носам фармерки со 19 џебови и палто со 11,туку заедно со телефонот во еден џеб.Со намера го порачав бидејќи е заобиколен со гума скоро цел и нема можност да го изгребi телефонот или презервативите(што се уште побитни :))
 
Последно уредено:

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Сабајле ми стигнаа Cold Steel Night Shade Carambit и Gerber GDC Tech Skin.Еве слики од нив.
Прегледај го приврзокот 93035 Прегледај го приврзокот 93036
Герберот го порачав за сега за во лето,кога нема да носам фармерки со 19 џебови и палто со 11,туку заедно со телефонот во еден џеб.Со намера го порачав бидејќи е заобиколен со гума скоро цел и нема можност да го изгребi телефонот или презервативите(што се уште побитни :))[DOUBLEPOST=1400683004][/DOUBLEPOST]
Leeee extra e ona malono :) kolku go zema?

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom