Прогонство, поради вера во Исус

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако сум преминал во друга религија, учење, секта, тогаш да ме викаат.
Не сум го гледал како оди премиерот на мочање, но штом ти знаеш во ред.Сепак тоа нема врска со прогонот на Христијаните.
А од каде заклучи ти дека јас сум преминал во било што, па реши да ме прогласиш за одпадник? Која дрскост и безобразие е тоа знаеш ли? Што се замислуваш ти и со кое право прогласуваш некого за одпадник?[DOUBLEPOST=1398697060][/DOUBLEPOST]
.
Не сум го гледал како оди премиерот на мочање, но штом ти знаеш во ред.Сепак тоа нема врска со прогонот на Христијаните.
Кој тебе те прогони?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
А од каде заклучи ти дека јас сум преминал во било што, па реши да ме прогласиш за одпадник? Која дрскост и безобразие е тоа знаеш ли? Што се замислуваш ти и со кое право прогласуваш некого за одпадник?
?
[DOUBLEPOST=1398697060][/DOUBLEPOST]
Останав со впечаток(во една поранешна дискусија) дека си роден во христијанско семејство а потоа си преминал во тоа што си преминал.Не е ли така
Јас непишав дека мене ме прогонувале, туку дека Христијанството е нај - прогонета религија.Не реков дека доеден христијаните се прогонети.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Останав со впечаток(во една поранешна дискусија) дека си роден во христијанско семејство а потоа си преминал во тоа што си преминал.Не е ли така
Јас непишав дека мене ме прогонувале, туку дека Христијанството е нај - прогонета религија.Не реков дека доеден христијаните се прогонети.
Неможе да се родиш како припадник на вера или религија! Тоа е глупост, нонсенс! Исто како што е глупост да веруваш дека може да се родиш грешен!
Јас сум се родил како човек, ништо повеќе, ништо помалку! Никогаш не сум се пронаоѓал во христијанството или исламот, и со оглед на тоа неможе да одпаднам од нешто од кое никогаш не сум се сметал за дел од истото!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Неможе да се родиш како припадник на вера или религија! Тоа е глупост, нонсенс! Исто како што е глупост да веруваш дека може да се родиш грешен!
Јас сум се родил како човек, ништо повеќе, ништо помалку! Никогаш не сум се пронаоѓал во христијанството или исламот, и со оглед на тоа неможе да одпаднам од нешто од кое никогаш не сум се сметал за дел од истото!
Не читаш добро што пишувам. ’’Останав со впечаток(во една поранешна дискусија) дека си роден во христијанско семејство.’’
Значи ВО христијанско семејство а не КАКО, христијанин.
А моето мислење за тоа кој во какво семејство се родил и што тоа значи сум го пишал многукратно, и мислам дека ти е јасно зошто го употребив терминот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Што врска имаат родители со нечија верска припадност. Некогаш и Старословенската религија нечии родители ја смениле за еврејска. Тоа значи дека христијаниве се отпадници?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не читаш добро што пишувам. ’’Останав со впечаток(во една поранешна дискусија) дека си роден во христијанско семејство.’’
Значи ВО христијанско семејство а не КАКО, христијанин.
А моето мислење за тоа кој во какво семејство се родил и што тоа значи сум го пишал многукратно, и мислам дека ти е јасно зошто го употребив терминот.
Значи за тебе луѓето кои на пример се родиле како муслимани и преминале во христијанство се луѓе кои сториле нешто погрешно?
Дали за тебе синот на лидерот на Хезболах - Мосаб Хасан сторил погрешна работа што не е веќе муслиман а се родил во муслиманско семејство?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Значи за тебе луѓето кои на пример се родиле како муслимани и преминале во христијанство се луѓе кои сториле нешто погрешно?
Дали за тебе синот на лидерот на Хезболах - Мосаб Хасан сторил погрешна работа што не е веќе муслиман а се родил во муслиманско семејство?
Значи мојот став мислам дека е лесно разбирлив, незнам зошто ти се примери.
Но за конкретниов случај ако претходно убивал невини луѓе а после преминот не, тогаш би рекол не само што не е погрешна, туку е и правилна.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Но за конкретниов случај ако претходно убивал невини луѓе а после преминот не, тогаш би рекол не само што не е погрешна, туку е и правилна.
Што ако не убивал луѓе ни пред тоа ни после?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom