Дали е исто кога изневерува машко, и кога изневерува девојка?

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Па шо има врска? Јас веќе сум бил со неа, дали еднаш, дали двапати, дали десет тоа не е битно. Сум бил, е дел од мене, од моето минато. Ако идам/излегувам понекогаш со неа додека сум со друга не се случува ништо ново, туку потсетување на минатото и соживување со истото. Коа сум во врска со некоја јас а и ниту некој друг не се договараат партнерите “со никоја друга не смееш да одиш, вклучувајќи ги и бившите“. Тоа би било исто како да јадеш милка чоколади, арно ама излегува некое ново чоколадо далеку далеку поубаво и после откако ке почнеш да го јадеш новото како да не смееш да пробаш од милка повеќе.
А ако твојата девојка пробува чоколада исто како ти? Бивши ете нека бидат...нема врска минато е... нека се клецне еднаш.. И тебе то вака убаво ти звучи?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Грешка си тука. Врската баш значи договор дека партнерите нема да се гледаат со друг/а. Доколку не постои тој договор, тогаш тоа не е врска туку мување (со или без секс).
Остави на страна морални и етички норми наметнати од општеството кое воедно ни е многу конзервативно и заостанато (во глобала). Така праел Трајче, а пошто неговиот брат Трте учел од него така они нивното сфаќања го наметнале на Митре, и ајде сеа да не ни се смее комшилукот, малото, селото или градот сите ние така ке правиме. Шаблон ко од лабораторија направен.
Сум имал женска, не сум го правел тоа дали од култура, дали од почит, дали од тоа што се што ми требало сум добивал, не е битно ама ете не сум шврљал по бившите. Ама да земеме сеа друга ситуација, идеш со некоја све е во ред, љубав твог живота што би рекле србите, ама ете дошол некој чуден период, нешто искрснува па работите тргнуваат по надолна линија, ситни проблеми, некоја караница, неуживање во сексот, дури ни ерекција ко што треба, напнатост, нелагодонст и ред друго. Е сеа што правиме, одма раскинуваш после таков период (кој може да е привремен) или се решаваш да почекаш некое време? А пази, потребите се тука, чекаат ама не знаеш колку, желбата за секс расте, станува напорна, со партнерката не е како што треба ама на други дрво се прави. И што ке те кошта ако знаеш дека зад ќошето имаш некоја која без да се замараш, убедуваш и губиш време убаво ке ти го издудла и ке те опушти па макар било за една вечер и без чувства?!
Или пак тогаш ја користите онаа модерната - ај ке се стајме на пауза да ни помине критичниот период па ке видиме како ке ни оди после, и у меѓувреме се клецате двајцата на сите страни и после недела среќни и весели двајцата пак заедно. Ако го правите второто - кажи ми каде е разликата?

Ако имаш девојка, кажи и дека ја споредуваш со чоколадо. Ама за да нема забуна, за да не помисли дека и даваш комплимент дека е слатка како чоколадо, кажи и дека пробуваш и други чоколади додека си со неа. Па види што ќе ти каже.[/quote]
Да ти кажам ме замисли со ова, во склоп на претходиот коментар и целата дискусија. Прва прилика фејс ту фејс ќе ја отворам оваа тема. Ако те интересира исходот можам да ти пишам.
А ако твојата девојка пробува чоколада исто како ти? Бивши ете нека бидат...нема врска минато е... нека се клецне еднаш.. И тебе то вака убаво ти звучи?
Ова ми е најинтересен контра-аргумент. Прашањето го копираш а само им го заменуваш местото на субјектите и објектите. Пичкин дим.
Да, убаво ми звучи. И сеа?
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
.

Ова ми е најинтересен контра-аргумент. Прашањето го копираш а само им го заменуваш местото на субјектите и објектите. Пичкин дим.
Да, убаво ми звучи. И сеа?
Браво за тебе штом си толку либерален.(y)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Исто е.
И тој згрешил и таа згрешила.

:)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Незнам како тоа може да има разлика. Било кое изневерување е изневерување.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Па шо има врска? Јас веќе сум бил со неа, дали еднаш, дали двапати, дали десет тоа не е битно. Сум бил, е дел од мене, од моето минато. Ако идам/излегувам понекогаш со неа додека сум со друга не се случува ништо ново, туку потсетување на минатото и соживување со истото. Коа сум во врска со некоја јас а и ниту некој друг не се договараат партнерите “со никоја друга не смееш да одиш, вклучувајќи ги и бившите“. Тоа би било исто како да јадеш милка чоколади, арно ама излегува некое ново чоколадо далеку далеку поубаво и после откако ке почнеш да го јадеш новото како да не смееш да пробаш од милка повеќе.
Ko prvo neznam kogo probuvash da ubedish deka ako imash nekakov seksualen chin so bivshata dur si u vrska so nekoja devojka ne e varanje, sebesi ili nas? Seushte si jako zatreskan vo nea primetuvam. Izneveruvanje e :). Prevrti site normi, opshtestva shto ti znam ja..
 
Член од
9 март 2014
Мислења
14
Поени од реакции
16
Додека има врска, ако еден од нив( безразлика дали е машко или женско), се мува, има секс или излегува позади грб на другиот во врската, (безразлика дали е бивши/бивша или некој друг)сепак под тоа се подразбира изневерување. И подеднакво исто е за двата пола.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ko prvo neznam kogo probuvash da ubedish deka ako imash nekakov seksualen chin so bivshata dur si u vrska so nekoja devojka ne e varanje, sebesi ili nas? Seushte si jako zatreskan vo nea primetuvam. Izneveruvanje e :). Prevrti site normi, opshtestva shto ti znam ja..
Ја не убедувам туку давам примери и поставувам прашања, убеди ме и пеки е муабетот.
Затрескан уште бе? :facepalm: Може, не викам не, затрескан сум до гуша.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Eтикетирање до бесвест... Генерализација и триста чуда на една тема.

Ајде вака...

Од кај ви е тоа дека доколку машкото изневерува е фраер а девојката курва? Од некои напатени душички?
Глупости.
Без разлика кој изневерува е исто.. го боли другиот партнер за преварата и изгубената доверба.
Со тоа се дава до знаење дека тој што изневерувал не може да биде сериозен во една врска штом дошло до неверство.
Не оправдувам причини за неверство...Макар бил/а пијан/а макар не била задоволна од врската...
И за тоа постои решение. Ке раскинеш доколку не си срекен во врската и секој по свој пат.
А не неверства и уште триста работи.

Уште нешто ме интересира.

Тие што изневеруваат немаат малку грижа на совест? Како би се чувствувале ним тоа да им го направат?
Затоа што нели водејки се по познатата поговорка : Не го прави тоа што не сакаш тебе да ти го направат колку да звучи патетично.
Ама така е.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.812
Поени од реакции
4.504
исто е, и јас ќе испаднам казанова, и она ќе испадне ороспија, исто е
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.267
Поени од реакции
22.019
Ќе сакаш да елаборираш?
Извадок е од еден виц. Не се сеќавам точно ама некако вака беше:
Прават мажот и жената муабет.
И жената го прашува што е ситуација.
Мажот: Па ситуација е ако ме начекаш мене со комшивката Мара во кревет.
Жената: Аха сфатив. Тоа е исто како да ме начекаш мене со комшијата Спасе.
Мажот: Жено прави разлика помеѓу ситуација и ќотек.
Ете елаборирано :)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Извадок е од еден виц. Не се сеќавам точно ама некако вака беше:
Прават мажот и жената муабет.
И жената го прашува што е ситуација.
Мажот: Па ситуација е ако ме начекаш мене со комшивката Мара во кревет.
Жената: Аха сфатив. Тоа е исто како да ме начекаш мене со комшијата Спасе.
Мажот: Жено прави разлика помеѓу ситуација и ќотек.
Ете елаборирано :)
Фала на образложението. Не го знаев вицот.
Јас би рекла и двете се ситуации :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom