Вакцини (општа дискусија)

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Why vaccines spread disease; an in-depth analysis of flawed vaccination science

Tuesday, April 08, 2014 by: Ethan A. Huff, staff writer
Tags: vaccine myths, pertussis, whooping cough

(NaturalNews) Infectious diseases that the system insists have been mostly eradicated due to the advent of vaccines are starting to reemerge, with much of the blame for this being levied on the unvaccinated, who are automatically assumed to be the culprits. But a deeper look into the history of vaccines, how they work and what level of long-term protection they truly provide reveals that these golden calves of modern medicine are actually the vehicles through which infectious disease is being spread, with vaccinated individuals as the primary disease carriers.

It is the opposite of what we have all been told for decades about the nature of vaccines -- that they produce immunity to diseases that might otherwise kill you, is one common claim, as is the assumption that refusing vaccines leaves one prone to both catching and spreading otherwise uncommon infectious diseases. These and other modern medical myths about vaccines pervade mainstream thinking, and yet they have absolutely no basis in sound science.

In an extensive rebuttal to a 2012 article written by Forbes' Steven Salzberg that blamed a whooping cough outbreak in the Northwest on unvaccinated children, Dr. Paul G. King, Ph.D., of FAME Systems deconstructs the popular misconception that infectious disease reemergence is the result of people not getting vaccinated. On the contrary, it is the vaccination schedule itself, which the federal government has been coercing people into complying with for nearly the entire last century, that is ultimately leading to and driving these outbreaks.

"Salsberg is simply using a longstanding 'straw man' created long ago by his fellow vaccine apologists to divert the public's attention from the reality that... the current pertussis vaccines are neither effective in providing those inoculated with them long-term protection from contracting whooping cough nor... cost effective," explains Dr. King in his paper...

http://www.naturalnews.com/044636_vaccine_myths_pertussis_whooping_cough.html
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Кај мене не но има многу луѓе кои ги почуствувале на своја кожа негативните страни кои ги носат вакцините(роднина). Но како што кажав се е вешто прикриено од јавноста за да не се создава паника и нормално да не дојде до прекинување на нивното користење. Иначе тие за ХПВ и други глупости вакцини ги немам примено иако беа законски.Негативно дејство иначе од вакцината на мојата роднина е парализа.:(Не сакав да кажам но кога веќе ме приморавте морав иако не сакам.Има многу вакви случаи кои како мојов се кријат како змија нозе па де од раѓање било па де воа ноа итн. Затоа не треба да се верува во се што се пласира во јавноста:cautious:
Дедо ми настинал, се напил Кафетин колд макс, состојбата многу му се влоши. За среќа се добро заврши, ама можеше да бидне голема. И сеа ја не треба никогаш веќе да се напијам Кафетин колд макс?
 
B

Bafra

Гостин
Дедо ми настинал, се напил Кафетин колд макс, состојбата многу му се влоши. За среќа се добро заврши, ама можеше да бидне голема. И сеа ја не треба никогаш веќе да се напијам Кафетин колд макс?
Ти Слободно пиј си и Кафетин и Прозак и Кетанолче и Парацетамолче ама НЕ ме терај јас да пијам и да ме убедуваш дека се добри ;) .

Прашај го дедо ти дали пак би се напил Кафетин колд макс многу ме итнересира.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Дедо ми настинал, се напил Кафетин колд макс, состојбата многу му се влоши. За среќа се добро заврши, ама можеше да бидне голема. И сеа ја не треба никогаш веќе да се напијам Кафетин колд макс?
Проблеми со срце и/или притисок?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ти Слободно пиј си и Кафетин и Прозак и Кетанолче и Парацетамолче ама НЕ ме терај јас да пијам и да ме убедуваш дека се добри ;) .

Прашај го дедо ти дали пак би се напил Кафетин колд макс многу ме итнересира.
Зајакот му рекол на магарето уши имаш. Многу погласни се приврзаниците на невакцинирањето, сегде и секому држат предавања, отколку јас и таквите како мене.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Уф не знам. Со срце не, може со притисок било.
Обично таму знаат да "удрат" "лековите" против настинка. Во принцип, настинка не се лечи и само доколку се јават одредени посложени ситуации се третираат симптомите.
 
B

Bafra

Гостин
Зајакот му рекол на магарето уши имаш. Многу погласни се приврзаниците на невакцинирањето, сегде и секому држат предавања, отколку јас и таквите како мене.
Која ти беше поентата со зајакот и магарето не ми е јасно ама не ми одговори:
- дали дедо ти пак ќе се напие кафетин или вие би му дале ли повторно кафетин ??

Кои сте ти и таквите како тебе ?
Јас кажав дека Велкова би ја избркал од државава, со многу мали познавања/информации располага и поради неа и слични на неа ќе го забранат правото на избор на родителот.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Многу добар совет:
... Ова им го должите на вашите деца, и на самите себе си, детално да го истражите проблемот. Немој да се потпирате на она што ви го вели некој непознат на интернет (дури ни на мене!). Прочитајте ги научните студии кои ги линкував во статијава, и разговарајте со вашите педијатари. Без разлика што ви велат противниците на вакцинирањето, нема потреба да се плашите од вакцини. Наместо тоа треба да ви е страв од она што ќе се случи без нив.

Целиот текст:

http://off.net.mk/zhivot-i-zabava/zdravje/dragi-roditeli-nekoj-ve-lazhe
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Многу добар совет:
... Ова им го должите на вашите деца, и на самите себе си, детално да го истражите проблемот. Немој да се потпирате на она што ви го вели некој непознат на интернет (дури ни на мене!). Прочитајте ги научните студии кои ги линкував во статијава, и разговарајте со вашите педијатари. Без разлика што ви велат противниците на вакцинирањето, нема потреба да се плашите од вакцини. Наместо тоа треба да ви е страв од она што ќе се случи без нив.

Целиот текст:

http://off.net.mk/zhivot-i-zabava/zdravje/dragi-roditeli-nekoj-ve-lazhe

оваа студија ја тестираше безбедноста и ефикасноста на вакцината против пневмонија предизвикана од стрептококата пнеумоние на повеќе од 37.868 деца.

Ова треба да звучи нормално??? 37.868 деца, свесно ставени на ризик и третирани како заморчиња, треба да ме убеди во фактот дека вакцините не се штетни? :sick:

Кај во оваа студија е наведено дека родителите знаеле за кои цели се вакцинираат нивните деца? За целите на некоја студија? Кој родител би го дозволил тоа? Која е мојата сигурност дека утре моето дете нема да биде искористено во таа цел- заморче?
 
Последно уредено:

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Која ти беше поентата со зајакот и магарето не ми е јасно ама не ми одговори:
- дали дедо ти пак ќе се напие кафетин или вие би му дале ли повторно кафетин ??

Кои сте ти и таквите како тебе ?
Јас кажав дека Велкова би ја избркал од државава, со многу мали познавања/информации располага и поради неа и слични на неа ќе го забранат правото на избор на родителот.
Дедо ми нема да се напие кафетин, ама не гледам зошто не би се напил парацетамол, лексилиум, аспирин, и тн.

Ајде сега ти одговори ми. Значи дедо ми ваљда примил вакцина во животот, не му биднало ништо, а од едно кафетин апче можело да заврши критично.

Според тоа, апчето е исто толку, а можеби и повеќе штетно од вакцината. Бидејќи ти рече дека си против вакцини, ме интересира дали пиеш апчиња. Претпоставувам дека одговорот е да. Ново прашање - зошто? Што се нуспојавите на вакцините поштетни од нуспојавите на апчињата?

А јас и таквите како мене сме луѓето кои ја поддржуваме вакцинацијата.[DOUBLEPOST=1397127548][/DOUBLEPOST]
оваа студија ја тестираше безбедноста и ефикасноста на вакцината против пневмонија предизвикана од стрептококата пнеумоние на повеќе од 37.868 деца.

Ова треба да звучи нормално??? 37.868 деца, свесно ставени на ризик и третирани како заморчиња, треба да ме убеди во фактот дека вакцините не се штетни? :sick:

Кај во оваа студија е наведено дека родителите знаеле за кои цели се вакцинираат нивните деца? За целите на некоја студија? Кој родител би го дозволил тоа? Која е мојата сигурност дека утре моето дете нема да биде искористено во таа цел- заморче?
Ова е друга проблематика, отвори нова тема за тоа ако сакаш.
 
B

Bafra

Гостин
Многу добар совет:
... Ова им го должите на вашите деца, и на самите себе си, детално да го истражите проблемот. Немој да се потпирате на она што ви го вели некој непознат на интернет (дури ни на мене!). Прочитајте ги научните студии кои ги линкував во статијава, и разговарајте со вашите педијатари. Без разлика што ви велат противниците на вакцинирањето, нема потреба да се плашите од вакцини. Наместо тоа треба да ви е страв од она што ќе се случи без нив.

Целиот текст:

http://off.net.mk/zhivot-i-zabava/zdravje/dragi-roditeli-nekoj-ve-lazhe

B. Boop Еве уште многу добри совети од докторите/научни истражувања финансирани од страна на производителите се надевам и нив ќе ги прифатиш (ако се од пред 60 години, сепак се научни)

- Цигарите се добри за здравјето . Не се штетни. Не го дразнат грлото. Помагаат при слабеење. Дали имате проблеми со нервите......

- Шеќерот е супер за вашето здравје и тело. Шеќерот ви дава енергија, а го намалува апетитот. Шеќерот е одличен за вашето бебе ......
Има и за солта и белото брашно слични се .

Педијатарот ме искара, несовесен родител сум бил зашто сум му давал на синот домашно кравјо и козјо млеко.
Ја прашав: а од кое да му давам .
Педијатарот: Аптамил се најдобри, нема подобри . :pos:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
оваа студија ја тестираше безбедноста и ефикасноста на вакцината против пневмонија предизвикана од стрептококата пнеумоние на повеќе од 37.868 деца.

Ова треба да звучи нормално??? 37.868 деца, свесно ставени на ризик и третирани како заморчиња, треба да ме убеди во фактот дека вакцините не се штетни? :sick:

Кај во оваа студија е наведено дека родителите знаеле за кои цели се вакцинираат нивните деца? За целите на некоја студија? Кој родител би го дозволил тоа? Која е мојата сигурност дека утре моето дете нема да биде искористено во таа цел- заморче?
Nope. Стандардна, одобрена седмовалентна вакцина им е дадена на дечињата и авторите на студијата ги контактирале педијатриските установи во врска со информации за истоимените вакцини.

Извор
 
B

Bafra

Гостин
Дедо ми нема да се напие кафетин, ама не гледам зошто не би се напил парацетамол, лексилиум, аспирин, и тн.
- Причината поради која дедо ти нема да се напие кафетин е причината поради која некои не ги вакцинираат децата а ти ги обвинуваш. Иди сега кај дедо ти и обвинувај го и објаснувај му и дади го на суд .
Ајде сега ти одговори ми. Значи дедо ми ваљда примил вакцина во животот, не му биднало ништо, а од едно кафетин апче можело да заврши критично.
- Можеби примил а можеби не примил прашај го .
Според тоа, апчето е исто толку, а можеби и повеќе штетно од вакцината. Бидејќи ти рече дека си против вакцини, ме интересира дали пиеш апчиња. Претпоставувам дека одговорот е да. Ново прашање - зошто? Што се нуспојавите на вакцините поштетни од нуспојавите на апчињата?
- Јас не сум против вакцини каде сум го напишал/рекол. Јас само кажав моите деца не ги примиле. Не сум против цигари ми е гајле, само јас не пушам.
- А за нуспојавите збори со докторите и научниците. Имаш 2 страни едни кои викаат дека нема и други кои викаат дека има.
Ти одбери си на кои ќе им веруваш.

А јас и таквите како мене сме луѓето кои ја поддржуваме вакцинацијата.
- Никој не ви брани и не ве присилува за разлика од другата страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom