Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Намали кафе,цигари некое време. Пробај со сода бикарбона. А ако имаш некоја гоооолема мака со киселиниве оди на лекар да ти препише антиациди(знаат тие) поздрав
Немам многу голема али од време на време ме фаќа сепак фала за советот поздрав :smir:
 

viola

FORZA VIOLA
Член од
3 февруари 2008
Мислења
485
Поени од реакции
11
Decki da ve prasam :
Imam nizok pritisok 50 so 100...... care, so da praam za da go normaliziram...???
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
Decki da ve prasam :
Imam nizok pritisok 50 so 100...... care, so da praam za da go normaliziram...???
Секој човек си има свој притисок карактеристичен за него, Меѓутоа доколку почуствуваш вртоглавица,сонливост,умореност тоа може да е знак дека ти "паднал" притисокот.

Нискиот притисок можеш да го нормализираш со пиење на благо кафе,јадење на чоколада,пиење црвено вино(една чаша),кока кола,консумирање на повеќе течности. Поз
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Имам еден проблем, не пијам кафе, ама некогаш ете ќе се напијам и многу уринирам пошто нели кафето е диуретик и некако многу ми делува, па нешто чаре :icon_lol:
 

viola

FORZA VIOLA
Член од
3 февруари 2008
Мислења
485
Поени од реакции
11
u redu e sea...kafe, solena voda i tecnosti poveke za site so nizok pritisok

Imam uste edno prasanje:
Mnogu mi zujat usite, ziveam na prizemje....i vo posledno vreme mi zujat usite, koga ke pomislam na niv non-stop, a ako gleam tv ili igram PC ne mi zujat, bev na lekar, se e vo red...svarno ne znam so e rabotava ????
POMOS
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
u redu e sea...kafe, solena voda i tecnosti poveke za site so nizok pritisok

Imam uste edno prasanje:
Mnogu mi zujat usite, ziveam na prizemje....i vo posledno vreme mi zujat usite, koga ke pomislam na niv non-stop, a ako gleam tv ili igram PC ne mi zujat, bev na lekar, se e vo red...svarno ne znam so e rabotava ????
POMOS
Od pritisokot ti e zabelezi koga ne ti e mormalen ti zujat.Koga ti e normalen vo red e se.
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
Пијам гари пијам вино како да се откажам ме убива :(
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
zdravo.dali nekoj bi znael nesto okulu sipanicata:nesum:
Малите сипаници се заразно заболување кое протекува со висока температура,осип по телото,солзење на очите.Може да се инфицираат сите луѓе кои не се вакцинирани од 6 месечна возраст.

Заболувањето започнува после период на инкубација од 7 до 21 дена,најчесто 11 дена со покачување на температурата.На 3-4 ден се појавуваат осипите по кожата,зад ушите,по лицето и после тоа по телото и најпосле околу 3-4 ден по рацете и нозете.

После прележувањето на сипаниците,заболениот има доживотен имунитет од повторно заразување со сипаници.
 

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
Здраво,

Уште од мал сум се изгорел на машината за пеглање, ама не на кожа туку на ноктот. И од тогаш ноктот ми е извиткан од тогашниот топлотен удар, прво мислеле стариве ќе ми помини, а еве поминаја 10 год и уште имам извиткан нокт кој излгеда катастрофално.

Му се случило на некој ова?
Знај некој чаре?
 
D

Daftie

Гостин
При играње одбојка лошо се превиткав наназад(пробав да дофатам топка што веќе беше позади мене) и осетив како грбот ми крцна. Болеше, ама не многу. После приметив дека ако се свиткам повеќе од 30 степени нанапред или наназад, ме боли една точка во линијата на 'рбетот:nesum:

Можно ли е да сум пукнала/набила/изместила нешто?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.688
Поени од реакции
8.146
Здраво,

Уште од мал сум се изгорел на машината за пеглање, ама не на кожа туку на ноктот. И од тогаш ноктот ми е извиткан од тогашниот топлотен удар, прво мислеле стариве ќе ми помини, а еве поминаја 10 год и уште имам извиткан нокт кој излгеда катастрофално.

Му се случило на некој ова?
Знај некој чаре?
Тоа е само нокт, досега поминале 10 години и сигурно си се навикнал на него.Навистина не гледам потреба да се замараш со него.Па и Борис Елцин дури му фалеа два или три прста на раката и никогаш не се срамел од тоа дури и во дискусија ја покажувал раката на показ.:toe:

При играње одбојка лошо се превиткав наназад(пробав да дофатам топка што веќе беше позади мене) и осетив како грбот ми крцна. Болеше, ама не многу. После приметив дека ако се свиткам повеќе од 30 степени нанапред или наназад, ме боли една точка во линијата на 'рбетот:nesum:

Можно ли е да сум пукнала/набила/изместила нешто?
Најдобро е да направиш рентген снимка на рбетот. Да се види дали има некои измени на рбетот или нема.
Во меѓувреме не кревај потешки предмети и не прави непотребни свиткувања на рбетот.
 

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
121
Поени од реакции
13
Како што залади времето мене почнува грлото да ме лути :) Најозбилно, знае ли некој нешто ефикасно онака што секогаш сто посто помага за грлото да не боли, лути, гребе и сл ? (Некакви за цицање ама не септолете, септогал и сл.).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom