Сакам да знам!

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Ич не ми е јасно како ги пресметуваат кучешките години?
1 кучешка е еквивалентна на 7 човечки, зошто? Знае некој?
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
уште едно прашање...

"....Летното сметање на времето во Европа ќе започне во ноќта меѓу 29ти и 30ти март, кога часовниците ќе треба да се поместат за еден час нанапред.

На 30ти март, во 2 часот по полноќ стрелките ќе се поместат за еден час, односно на 3 часот по полноќ, што практично значи дека ќе треба да станувате еден час порано отколку во периодот на зимското сметање на времето...."


колку да си потврдам....значи во недела 30ти во 2 сабајле ќе биде три така? не во недела вечер (понеделник сабајле) :D не за друго баш тој ден треба авиони да фаќам па да не заебам работа :P
Во недела сабајле да :D
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Sakam da znam kade se naogja temata " Domasna zurka/ ili Sto sve ti treba za dobra domasna zurka'' ama nikako ne mozam da ja najdam..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
508
Поени од реакции
130
Nema soodvetna tema,pa ke prasam tuka,i mozda ke dobijam korisni informacii.
Vo vrska so programata na ON za mir i sozivot.(ja zaboraviv web adresata)
E sega,na drugar mi mu e ponudeno da se zacleni,preku glavnata organizatorka na proektot za MK,trebalo da podgotvi nekoj govor ili slicno,no toa posle odredeno vreme,uplata na ednokratna donacija od 1800den,i taa uplata vazi za 10 god.!
Ova mu doagalo kako nekoj vid na ambasador,drugar mi e ubeden deka ne e nekoja prevara ili slicni sranja,megutoa eden covek(dodusa samo toj mi) mi go kaza sprotivnoto.
Programata vklucuvala patuvanja/seminarska 4 pati godisno,vo razlicni delovi od svetot.
Mozebi nekoj ima licni iskustva ili pak od negovi bliski ili poznanici?!
Ps.stom ja najdam web stranata,ke ja postiram,i direktor ili kako i da se narekuva ovoj proekt,glaven e prviot bratuced na Ban Ki Mun.

Sent from my HTC One using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.498
Поени од реакции
81.997
каде да најдам инфо колку пари смеат да се внесуваат во мк од резиденти и странци? што ако се внесат повеќе и се пријават нормално?[DOUBLEPOST=1395861017][/DOUBLEPOST]уште едно прашање...

"....Летното сметање на времето во Европа ќе започне во ноќта меѓу 29ти и 30ти март, кога часовниците ќе треба да се поместат за еден час нанапред.

На 30ти март, во 2 часот по полноќ стрелките ќе се поместат за еден час, односно на 3 часот по полноќ, што практично значи дека ќе треба да станувате еден час порано отколку во периодот на зимското сметање на времето...."


колку да си потврдам....значи во недела 30ти во 2 сабајле ќе биде три така? не во недела вечер (понеделник сабајле) :D не за друго баш тој ден треба авиони да фаќам па да не заебам работа :P
Увек е така. Транзицијата да не ти се падне пред работен ден, да имаш еден ден време да се прилагодиш, т.е. да можеш да истераш нормална ноќ пред понделник.[DOUBLEPOST=1395938704][/DOUBLEPOST]
Ако спиеш помеѓу маж и жена на која страна ќе се завртиш?
Брат ја мислам дека нема
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Nema soodvetna tema,pa ke prasam tuka,i mozda ke dobijam korisni informacii.
Vo vrska so programata na ON za mir i sozivot.(ja zaboraviv web adresata)
E sega,na drugar mi mu e ponudeno da se zacleni,preku glavnata organizatorka na proektot za MK,trebalo da podgotvi nekoj govor ili slicno,no toa posle odredeno vreme,uplata na ednokratna donacija od 1800den,i taa uplata vazi za 10 god.!
Ova mu doagalo kako nekoj vid na ambasador,drugar mi e ubeden deka ne e nekoja prevara ili slicni sranja,megutoa eden covek(dodusa samo toj mi) mi go kaza sprotivnoto.
Programata vklucuvala patuvanja/seminarska 4 pati godisno,vo razlicni delovi od svetot.
Mozebi nekoj ima licni iskustva ili pak od negovi bliski ili poznanici?!
Ps.stom ja najdam web stranata,ke ja postiram,i direktor ili kako i da se narekuva ovoj proekt,glaven e prviot bratuced na Ban Ki Mun.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Нека си праша другар ти за сигурно во канцелариите на UN во Македонија. Прогуглај, ќе најдеш контакт телефон од нив.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Nema soodvetna tema,pa ke prasam tuka,i mozda ke dobijam korisni informacii.
Vo vrska so programata na ON za mir i sozivot.(ja zaboraviv web adresata)
E sega,na drugar mi mu e ponudeno da se zacleni,preku glavnata organizatorka na proektot za MK,trebalo da podgotvi nekoj govor ili slicno,no toa posle odredeno vreme,uplata na ednokratna donacija od 1800den,i taa uplata vazi za 10 god.!
Ova mu doagalo kako nekoj vid na ambasador,drugar mi e ubeden deka ne e nekoja prevara ili slicni sranja,megutoa eden covek(dodusa samo toj mi) mi go kaza sprotivnoto.
Programata vklucuvala patuvanja/seminarska 4 pati godisno,vo razlicni delovi od svetot.
Mozebi nekoj ima licni iskustva ili pak od negovi bliski ili poznanici?!
Ps.stom ja najdam web stranata,ke ja postiram,i direktor ili kako i da se narekuva ovoj proekt,glaven e prviot bratuced na Ban Ki Mun.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Претежно овие семинари и обуки си имаат свој буџет. Некаде се плаќа само пат, некаде само смештај, а некаде е бесплатно. Начинот на апликација е најчесто испраќање на проект или тема за дискусија. Суштината е да разговарате на зададена тема од повеќе држави и народи. Прво темата треба да ти ја прифатат. За членство прв пат слушам, али според моето искуство, членство не се плаќа никаде.

Повели семинари и обуки, разгледај ги многу од нив се и бесплатни:
http://magazine.danaucime.mk/category/obuki-seminari-konferencii/page/12/
http://www.mladiinfo.eu/blog/category/trainings-conferences/
http://www.balkansletsgetup.org/nuevo/index.php?option=com_k2&view=item&id=295:are-you-ready-to-take-on-the-social-challenges-of-your-surroundings

Претежно на страни за школарини има најчесто вакви повици. Исто и на страната на ЕУ, ОН, Светска Банка итн.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Не знам кај да прашам па ќе си пробам овде , ај објаснете ми сите гранки на психологија ? Пример бихевиоризам кое е неговото дејство, значење ? :confused:
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Не знам кај да прашам па ќе си пробам овде , ај објаснете ми сите гранки на психологија ? Пример бихевиоризам кое е неговото дејство, значење ? :confused:
то не е гранка, то е правец во психологијата , бихејвиористите сметаат дека предмет на психологијата треба да е проучување на објективното однесување со помош на опсервација и експеримент.Основоположник се смета дека е Вотсон а други значајни преставници се Торнјак, Хол и Веис. Радикалниот бихејвиоризам го сведува човековото однесување на С-Р концепција, односно дразбата и стимулусот и одговорот и реакцијата .

Структуралистите даваат одговор на прашањето каква е структурата на психичките процеси, по закон на асоцијации наједноставните делови на кој можат да се сведат сите видови психички процеси се поврзуваат во повисоки комплекси и структури.
Гешталистите обратно каде психичките процеси се структури или целини кои со анализа до крај не можат да се сведат на составни делови.

Функционализмот одговара на прашањата Што ? и Зошто ? и се занимава со динамиката на човековите активности а не со статиката на свеста

Психоаналитичкиот правец од Зигмунд Фројд увидува дека несвесните, нерационалните и нагонските моменти играат голема улога во однесувањето на човекот (ИД-от)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
508
Поени од реакции
130
Претежно овие семинари и обуки си имаат свој буџет. Некаде се плаќа само пат, некаде само смештај, а некаде е бесплатно. Начинот на апликација е најчесто испраќање на проект или тема за дискусија. Суштината е да разговарате на зададена тема од повеќе држави и народи. Прво темата треба да ти ја прифатат. За членство прв пат слушам, али според моето искуство, членство не се плаќа никаде.

Повели семинари и обуки, разгледај ги многу од нив се и бесплатни:
http://magazine.danaucime.mk/category/obuki-seminari-konferencii/page/12/
http://www.mladiinfo.eu/blog/category/trainings-conferences/
http://www.balkansletsgetup.org/nuevo/index.php?option=com_k2&view=item&id=295:are-you-ready-to-take-on-the-social-challenges-of-your-surroundings

Претежно на страни за школарини има најчесто вакви повици. Исто и на страната на ЕУ, ОН, Светска Банка итн.

Nivnata web strana bila upf.org.
Vo vrska so toa donacijata,taa bila ednokratna(1800den) za 10god.!drugi plakanja nemalo.
Patuvanjata i site drugi trosoci bi bile plateni od organizacijata.
Od organizacijava nemalo kancelarii,imale samo Tirana,Pristina i Beograd,mu kazale deka od MK imalo mnogu mal interes i angazman.
Fala na pomosta,ipak mnogu luge se zeznale preku vakvi agencii i organizacii takada sekakva pomos e dobredojdena.

Sent from my HTC One using Tapatalk
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Си имам уште некои прашања , но не знам дали ќе сметам , може на пп да ти поставам прашања ? (n)
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Си имам уште некои прашања , но не знам дали ќе сметам , може на пп да ти поставам прашања ? (n)
Во врска со психологија? постави ми ако најдам одговои ке ти кажам...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.405
Picture 1384.jpg како штрковите секоја година се враќаат на истото легло,како овие денес во н.Лисиче
-колку време патуваат од таму од кај доаѓаат- колку денови
-од каде доаѓаат- одалеченост,километри
-на која висина летаат по тој пат
-колку дневно поминуваат од тој пат
-како знаат дека е оваа бандера таа нивната од лани или „родно место“ а не одат на исти такви во Росоман.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.137
Поени од реакции
13.709
Дечки, дали странци (италија) можат да патуваат во македонија само со лична карта, и ако не, колку важност треба да има пасошот од влагањето во мк?
Кај да ги најдам овие информации?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom