Лондон - работа, живот, авантура

Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Jasum nekoe vreme vo UK i kolko sto mi kazaa drugi zdravstvoto ovde e besplatno , ili minimalno ...mislam za pomali raboti za poslozeni zafati ne sum siguren ....i ja sakam da cijam ako nekoj ima poveke info

Знае некој како е со здравствено осигурување ако не си пријавен дека си вработен?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Jasum nekoe vreme vo UK i kolko sto mi kazaa drugi zdravstvoto ovde e besplatno , ili minimalno ...mislam za pomali raboti za poslozeni zafati ne sum siguren ....i ja sakam da cijam ako nekoj ima poveke info
Прашав денес во болница една, ама ми рекоа да прашам на друго место. Со какво државјанство си тука?[DOUBLEPOST=1394195019][/DOUBLEPOST]
Jasum nekoe vreme vo UK i kolko sto mi kazaa drugi zdravstvoto ovde e besplatno , ili minimalno ...mislam za pomali raboti za poslozeni zafati ne sum siguren ....i ja sakam da cijam ako nekoj ima poveke info
Прашав денес во болница една, ама ми рекоа да прашам на друго место. Со какво државјанство си тука?
 
Член од
4 април 2008
Мислења
25
Поени од реакции
5
Barajte rabota direkno ne preku somnitelni posrednici .... ovde ima rabota za sekoj . Ama sekoj pocetok e tezok ....rizikkk.
ne ocekuvajte mnogu pred da dajdete . Ovde e drug sistem
I mnogu vrne.e e bezobrazno

Што работиш и како најде работа? Ако не е тајна.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.653
Поени од реакции
1.512
Прашав денес во болница една, ама ми рекоа да прашам на друго место. Со какво државјанство си тука?
Ти имаш GP ?иди регистрирај се кај некој доктор у твоја близина,и можеш да си идеш на лекар и без да работиш.за најобични ствари е бесплатно,за операции и слично најверојатно се плаќа.
Можеш и да контактираш NHS па да си ги прашаш нив директно.јас на почеток не бев вработен,ми испитуваа крвна слика комплетна(у мк за ова бараат пари) не ми побараа пари.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Jasum nekoe vreme vo UK i kolko sto mi kazaa drugi zdravstvoto ovde e besplatno , ili minimalno ...mislam za pomali raboti za poslozeni zafati ne sum siguren ....i ja sakam da cijam ako nekoj ima poveke info
Доколку имаш NI бројче све е бесплатно.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Seute cekam ..... treba da go dobijam naskoro ....i togas mislam da odam kaj nekoj lekar da s prijavam . A sto ako posle nekoj mesec se preselam ????[DOUBLEPOST=1394219355][/DOUBLEPOST]
Што работиш и како најде работа? Ако не е тајна.
Sega sum. Na rab mesto handyman . Rabota se naoga na razni sajtovi .prakas CV i cekas answer...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Seute cekam ..... treba da go dobijam naskoro ....i togas mislam da odam kaj nekoj lekar da s prijavam . A sto ako posle nekoj mesec se preselam ????[DOUBLEPOST=1394219355][/DOUBLEPOST]

Sega sum. Na rab mesto handyman . Rabota se naoga na razni sajtovi .prakas CV i cekas answer...
Нема проблем ако се преселиш, само оди во локалниот ГП таму каде што ќе живееш, ќе пополниш едно картонче во кое ќе напишеш кој ти бил претходниот ГП и тоа е тоа.
NHS е едно од најдобрите нешта во УК. :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.653
Поени од реакции
1.512
Sega sum. Na rab mesto handyman . Rabota se naoga na razni sajtovi .prakas CV i cekas answer...
Туку не се пофали ниш,како животот у англија?

Иначе ја се враќам у лондон у јуни,веќе купив карти.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Туку не се пофали ниш,како животот у англија?

Иначе ја се враќам у лондон у јуни,веќе купив карти.
Ne znam sto da kazam ...
..........prekrasno e vo sekoj slucaj
Pred 10 god imav edna misija vo Mk. Plan koj go ostvariv.
Sega mislam deka mi treba nov plan za narednive 10 god - sekako vo UK.....
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Barajte rabota direkno ne preku somnitelni posrednici .... ovde ima rabota za sekoj . Ama sekoj pocetok e tezok ....rizikkk.
ne ocekuvajte mnogu pred da dajdete . Ovde e drug sistem
I mnogu vrne.e e bezobrazno
Честитки друже за одлуката а и за храброста што му ја „здувна„ од МКД
се’ се може кога се сака
Секое добро (y)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Супер е темава а и многу искусни има.
Дали некој има што работи како програмер ? Гледам дека има многу работа online ама сумљиво ми е оти само агенции има, не ми е јасно зашто самите фирми не огласуваат ?
Што мислите, за колку време може да најдам работа ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom