Фан Клуб: Пелистер

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.068
Поени од реакции
7.858
Пелистер - Вулкан 5:0 (4:0)

Стадион „Атина Бојаџи„ - Охрид. Гледачи: 200
Стрелци: Марковски во 9, Динчев во 21, Милевски во 29, Ристевски во 33и Воденичаров во 56 минута за Пелистер
Жолти и црвени картони: нема

Пелистер:
Апостоловски, Динчев, Драгарски, Х. Атанасовски, Петковски, Христов, Ристевски, Анастасов, Љубенов, Марковски, Милевски
Уште играа:
Д. Атанасовски, Брдаровски, Елмазовски, Воденичаров, Трајковски
Со општински клуб пријателска играме, ебати противнико.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Оф леле Двојче и Гордана(каратистка,фајтерка шо и да е)ќе го шиткаат Пелистер....:pos:
Не е ни чудо шо толку време се влечка работата(ако воопшто е и почната)...:vozbud:
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
ФК ПЕЛИСТЕР И ОФИЦИЈАЛНО НА ПРОДАЖБА

О ПШ Т И Н А Б И Т О Л А



“Булевар 1
ви
Мај“ 61 7000 Битола Република Македонија
тел: 047 234 234; 208 340 факс: 047 238 723 е-маил: bitola@mt.net.mk

БАРАЊЕ
за
ИЗЈАВУВАЊЕ НА ИНТЕРЕС

ЗА

ПРОДАЖБА НА ДОМИНАНТЕН ПАКЕТ НА АКЦИИ НА ФК ПЕЛИСТЕР АД БИТОЛА


ФК Пелистер е фудбалски клуб со голема и богата историја од Битола,
Македонија формиран во 1945, а истиот егзистира од 1924. Клубот ја презентирал
Битола како на државно така и на просторите на СФРЈ и странство.
Клубот бил четири пати шампион во Македонската Републичка Лига и за прв пат
во својата историја во сезоната 1974/1975 влегол во втората југословенска фудбалска
лига. Најголемиот успех го доживува во 1990-91 во Југословенскиот куп кога достигнаа
до 1/8 финале елиминирајќи ги Хајдук, Сплит.
Од формирањето на Македонската Прва Лига, Пелистер имаше постојан успех
завршувајќи мегу првите пет. Во 2000 год. Пелистер стана првиот клуб кој ја достигна
третата фаза од Европското натпреварување. Конечно Пелистер го освои својот прв
трофеј во 2001 год. освојувајќи го Македонскиот куп, по кој тие играа во UEFA купот.
Наредните години поради финансиски проблеми клубот се врати во Втората
Македонска Лига. Неколку години подоцна во 2007/08 клубот ја имаше најдобрата
сезона завршувајќи на трето место и уште еднаш играа во UEFA купот.
ФК Пелистер најмногу е фокусиран на млади и талентирани фудбалери од овај
регион по примерот на нашите најпознати фудбалери кои произлегоа од овај клуб и не
претставуваа во клубовите ширум Европа и Светот и тоа: Ѓорѓи Христов, Драган
Канатларовски, Петар Милошевски, Тони Мицевски, Тони Савевски, Митко Стојковски
и многу други.
Пелистер моментално настапува во Првата Македонска Фудбалска Лига и е на
прво место по бодови заедно со ФК Вардар и ФК Турново.
Во 2012 год. повторно поради финансиски проблеми клубот го превзеде
Општина Битола која е единствен основач со 100 % акции, а клубот е
трансформиран во Фудбалски клуб Пелистер АД Битола.
Се повикуваат заинтересираните домашни и странски физички и правни лица
кои сакаат да менаџираат со Фудбалскиот Клуб Пелистер АД Битола односно да го
купат доминантниот пакет на акции на ФК Пелистер АД Битола, да достават Изјава за
интерес најдоцна до 07-03-2014 година.



О ПШ Т И Н А Б И Т О Л А



“Булевар 1
ви
Мај“ 61 7000 Битола Република Македонија
тел: 047 234 234; 208 340 факс: 047 238 723 е-маил: bitola@mt.net.mk
Изјавите за интерес може да се доставуваат по писмен пат на адреса на
Општина Битола ул. Булевар 1-Би Мај бр.61, како и електронски на следната
адреса: slavica.nabavki@bitola.gov.mk
По истекот на рокот за доставување на Изјавите за интерeс ќе биде одржан
состанок со сите заинтересирани субјкети, за што истите дополнително ќе бидат
известени.
За подетални информации, заинтересираните субјекти можат да се обратат
на:
Славица Димитровска-лице за контакт

Тел. + 389 47208322,+389472342324,+38947208337
E-mail: slavica.nabavki@bitola.gov.mk


Комисија за спроведување
на постапката за
продажба на доминантен
пакет на акции на ФК
Пелистер АД Битола
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
АХАХАХАХАХА и на пазар 3 и на реклама 5 нека дат оглас.....:eek:
Нешто крчкат ама ке видиме шо.....
 
Д

Дуле Пацов

Гостин
Крчкат мадиња рендани...
Дали ова личи на сериозна продажба на клуб , мамицата нивна коштаплерска ...

Утре последна контролна со Напредок и после то наредна недела почнува првенството .
Прв противник Работнички.
Да им посакаме среќа на дечките во пролетниот дел , оти ќе му треба ите како .
Да се издржат првите две утакмици во Скопје без пораз ќе биди одличен резултат , со оглед на ситуацијата која го зафати клубот за жал.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
АХАХАХАХАХА и на пазар 3 и на реклама 5 нека дат оглас.....:eek:
Нешто крчкат ама ке видиме шо.....
So ti faka okoto so ke bidi stranec nekoj ili toj domasniot sto go spomenuvaa ?

Vo sekoj slucaj ova e dobar poteg uste da imaat najdeno zainteresiran i da napravat dogvor so dobar budzet nad 500 000 evra ke bidi odlicno vo sekoj slucaj bi trebalo da bidi podbro sto e sega oti so ovi egodinasni odobreni 150 000 evra sramota da barame uspeh ..Sepak za toa zavisi kako ke se izigraat prvite dva tri natprevari pa taka sega Sabota so Rabotnicki i slednata Nedela so Vardar ako ne zagubime i gi pobedime doma MakedonijaG.P ke imame realni sanasi za da zavrime vo gorniot del na tabelata ...

Denes tepaja nasite na generalkata so Napredok 2-1 strelci Ljubenov i Buki steta sto ne zedoja nekoj spic i malerot so toa gupceto od kolumbija ama toa e sega se igraat dvata natprevari pa pauza do krajot na mesecot
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
So ti faka okoto so ke bidi stranec nekoj ili toj domasniot sto go spomenuvaa ?

Шо ми фаќа окото а???? ммммммм
Не знам стварно Горан не сум во тек поради некој фамилијарни обавези и слабо сум во контакт со луѓе....
Мое мислење е дека пелистерка нема да си ја пикни глата 10 години да гарантира по 300 000 евра како шо беше најавено дека ке се бара.
Друга опција е Монголот преку литекс со гаранција преку фабриката ако успеј да ги наговори ..
За други опции засега немам слушнато ....
А според начинот на кој шо го продават клубо најверојатно нема заинтересирани или има само некој блеферски шеми... ( да се јавеле заинтересирани за разговор кај Славица набавки ) ах мори мајко .... Стварно не знам шо да речам...Дај Господ да се најди некој стабилен чоек!
За првенството од сега кажвам дека ке биди мачење Не дај Господ да ги изгубиме првите две па после вода в уши и без пари како шо сме Е ТУКА ОКОТО МИ МРДА И ТО ЛЕВОТО....
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.075
Поени од реакции
7.680
Шо ми фаќа окото а???? ммммммм
Не знам стварно Горан не сум во тек поради некој фамилијарни обавези и слабо сум во контакт со луѓе....
Мое мислење е дека пелистерка нема да си ја пикни глата 10 години да гарантира по 300 000 евра како шо беше најавено дека ке се бара.
Друга опција е Монголот преку литекс со гаранција преку фабриката ако успеј да ги наговори ..
За други опции засега немам слушнато ....
А според начинот на кој шо го продават клубо најверојатно нема заинтересирани или има само некој блеферски шеми... ( да се јавеле заинтересирани за разговор кај Славица набавки ) ах мори мајко .... Стварно не знам шо да речам...Дај Господ да се најди некој стабилен чоек!
За првенството од сега кажвам дека ке биди мачење Не дај Господ да ги изгубиме првите две па после вода в уши и без пари како шо сме Е ТУКА ОКОТО МИ МРДА И ТО ЛЕВОТО....
Za pelisterka i jas mislam deka nema da vleguva samo ke ostanele kako sponzori za da stoi nivnoto logo na dresot
Drugata opscija so liteks najverojatno i taa nema da ja bide goce poleka kako da kreva race mi se cini a tie tatarite so site sili ke si gledaat da bidat prvi kaj niv oti na bod se od ludogorets
Treta opcija bila nekoj germanec ama koj e bog znaj ima i cetvrta opcija nekoj italjanec prasval ama sto ke bidi ke vidime posle 8-mi mart
Spored mene i koj da bidi vazno nekoj da vlezi vo klubot da dava pari plus pari da dava opstinata ama ako go pustija oglasot taka na nevideno i da si ja probaat srekata gadno ke se zaebat ako nikoj ne se javi na oglasot ova e mec so dve ostrici
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
787
Поени од реакции
911
Za pelisterka i jas mislam deka nema da vleguva samo ke ostanele kako sponzori za da stoi nivnoto logo na dresot
Drugata opscija so liteks najverojatno i taa nema da ja bide goce poleka kako da kreva race mi se cini a tie tatarite so site sili ke si gledaat da bidat prvi kaj niv oti na bod se od ludogorets
Treta opcija bila nekoj germanec ama koj e bog znaj ima i cetvrta opcija nekoj italjanec prasval ama sto ke bidi ke vidime posle 8-mi mart
Spored mene i koj da bidi vazno nekoj da vlezi vo klubot da dava pari plus pari da dava opstinata ama ako go pustija oglasot taka na nevideno i da si ja probaat srekata gadno ke se zaebat ako nikoj ne se javi na oglasot ova e mec so dve ostrici
Горан нема шо да мислиш, Пелистерка како сопственик пропаѓа многу му се гледале 400.000 евра годишно... Како спонзори можи да останат иако ако налето си оди монголот можи ни спонзори да не се...
Опцијата Литекс односно Гриша Ганчев и да биди сигурно од в година, а сега само ќе се тера цела процедура така да нема да игра никаква улога то шо се борат за титула, 18.000 евра за да го купат Пелистер сигурно ништо не се за нив, сепак ако сакат прајме муабет...
Монголот крева раце, монголот си дал одставка вакви муабети кружат низ битола НЕМОЈТЕ ЏАБЕ ПРАЗНИ МУАБЕТИ... прво шо е тој во клубот за да си дај одставка? Председател? Спортски директор? НИШТО НЕ Е ... тој само како спонзор да помогни ете со Пелистер пошто далеку попознат е како еден од поголемите бизнисмени во Македонија и има збор од Миљачот и Кашето... То можи да се заклучи по само то шо фудбалерите му верват него и дел од нив заради него се тука не заради Миљачот или Кашето факт е то ...
За германци и италијанци да не шириме џабе муабети, оти недајбоже да не го земи никој ќе збора пак народот... Ќе го земаја италијанци, германци, шеици ... знајш дека едвај чекат луѓето такво нешто да има за шо да си прат муабет на широк сокак... Дека се во тесно и Двојче и Гордана и сите од таму СЕ, нема и неможат појќе со шо да лажат, притисокот е огромен за шо и самата Гордана се жалеше да се намали со притисоците.. За жал ТОЈ ФИЛМ НЕ ГО ГЛЕДАТ !
Дајте малце за утакмиците со Работнички и со Вардар да прајме муабет, да бараме со време со воз да се оди Скопје не да чекаме последен момент :D
 
Д

Дуле Пацов

Гостин
Само ако клубот напрај некаков успех ова сезона , тоес да заврши на то фамозно трето место и да избори излез во Европа на лето е тогаш можи да биди интересен за потенцијалните купци или спонзори (како и да е).
Ако ги прокоцкаме бодојте и предноста од есенскиот дел , тогаш и публиката ќе ја избркат и се у курац ќе оди.
Дајбоже да се среди то прашање до на лето , ама колку и да си оптимист ко ќе видиш во чии раце е клубот тогаш поќе во ништо нема да верваш..
Двојче е ГРОБАРОТ на спортот во Битола и то е факт.
Уште години ќе неможиме да фатиме чекор со другите клубој ако под итно некој богат лик не дојди и да го среди клубот во сите погледи.
Ако не се реши прашањето на сопственоста за некој месец тешко нас ќе биди .
Дотогаш да се воздржиме од коментари италијанци , германци , шеици да не испаѓаме смешни во очите на другите на форумот.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Само Пелистерка е реална опција,се друго е ШО ЌЕ БИДИ АКО БИДИ...
Туку кажете за со Работнички какви ни се шансите?
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.068
Поени од реакции
7.858
Моја претпоставка за со Работнички: Боче се брани со скрос затворена формација можи и без шпиц. Работнички напаѓа цело време, е сега колку ќе спасат, колку ќе издржат назад Ковачев и Драгаро ќе видиме. Евентуално 0:0 или пораз 1:0 трето мислам нема, сега дали имаме играч шо ќе можи да повлечи една контра...
Се надеваме МТВ ќе ја преносва...
 
Последно уредено:
Д

Дуле Пацов

Гостин
Нека го паркира Боче автобусот пред голот , да неможи мува да прелета:giggle:
Тое сигурно дека ќе играме досаден и дефанзивен фудбал до крајот на првенството , нападот ние катастрофа ...
Од тројцата напаѓачи шо ги имаме (Милевски , Воденичаров , Марковски) неможиш да склопиш еден салам играч .:вонзем:
Моја прогноза е на гости ќе се мачиме за бод , ќе остани да се барат 3 бода на домашен терен.
Пак ќе речам ако успејме да останиме непоразени на 2та натпревари во Скопје ќе биди одлично , ама ако врзиме два порази шо викa @spb ко ќе ни влези вода во уши :D тешко нас ќе биди.
Моја прогноза 1-0 дека ќе изгубиме , дајбоже да ја утнам прогнозата:cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom