Револуција во Босна и Херцеговина

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Подобро сами да се убијат кога гласале за такви. Гарант бетер ќе им дојдат. Ни еден саглам полтичар се појавил после револуција и нереди тогаш виреаат само забегани опортунисти и екстремисти.
--- надополнето: 7 февруари 2014 во 20:15 ---
Грците ги добија Сариза и Златна зора и се усрејќија.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
ЛОШО!


Mostar: Zapaljena i Skupština HNK, kao i dvije privatne kuće

Poslije zgrade Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), Gradske vijećnice i Gradske uprave Mostar, u Mostaru je večeras zapaljena i zgrada Skupštine Hercegovačko-neretvanskog kantona, kao i sjedište Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine i lokalni odbor Stranke demokratske akcije (SDA), javlja Anadolu Agency (AA).
Iz zgrade Skupštine HNK izlazi plamen, javlja reporter AA. U Mostaru je trenutno najteža situacija u Federaciji BiH.
Dopisnik AA javlja da je policija započela akciju hapšenja u centru Mostara da bi se situacija stabilizirala.
Iako su prethodno neki mediji javili, odbačene su informacije da je zapaljeno sjedište Federalne novinske agencije (FENA).
Novinar AA saznaje da su izgorjele i dvije privatne kuće u blizini sjedišta SDA u Mostaru, što su potvrdili svjedoci, ali ne i policija.
Nakon što je spaljivanja Gradska vijećnica demonstranti su navodno predložili da se krene i u daljnju paljevinu i devastaciju i drugih zgrada u kojima su smještene institucije vlasti, što se i desilo.
„Policija svojim djelovanjem nastoji izbjeći još veće tragične posljedice“, pojasnio je Srećko Bošnjak, šef kriminalističke policije i glasnogovornik MUP-a HNK.
Zbirne rezultate pričinjene štete policija će objaviti tek nakon detaljnog uviđaja. Bošnjak nije mogao iznijeti ni više podataka koliko policijskih jedinica prati nekontolirane grupe demonstranata.
Diljem Bosne i Hercegovine danas traju protesti građana i radnika. Protesti su prerasli u nasilje, a zapaljeni su i brojni objekti diljem zemlje, uključujući i objekte kantonalnih vlada u Tuzli, Mostaru, Zenici i Sarajevu, kao i zgrada Predsjedništva BiH.
IZVOR: http://brzevijesti.ba/clanak/5331/mostar-zapaljena-i-skupstina-hnk-kao-i-dvije-privatne-kuce

 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
еве ти одговор :)
Луѓето забегаа тотално со теориите на заговор. А надвор од границите на нашето „паметно“ општество се дешаваат револуции поради незадоволство. Босна беше прашање на време кога ќе пукне, после силните протестите за бебето кое поради административни ствари закасни за операција и почина, се чекаше само момент да ги запалат како глувци и кантони и влади и курци и палци. Босанците и автомобили им фрлале. Од информации на терен околу Мостар е лудница. Значи ако ги фатат владатериве и живи ќе ги запалат. Алал вера Босанци, удри нема каде да бегаат!
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Мене ме интересира зошто Република Српска чути .... има нешто или нешто се спрема ...... само да не е како во 90-тите
 
P

Patrick

Гостин
Makedonecot e sekako popameten od site. Sedi doma kako gluvce skrien pozadi monitor i kaka na forum za teorii na zagovor, CIA, mudzahedini, koj e pojak- SAD ili Rusija i ostali detski zaboluvanja.

A na nekoj mu e ednostavno preku glava da bide i da izigrava gluvce.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
Мене ме интересира зошто Република Српска чути .... има нешто или нешто се спрема ...... само да не е како во 90-тите
а оти Македонија ќути ?? нели ќе одевме на Солунско Поле или рано го откривме планот..........
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мене ме интересира зошто Република Српска чути .... има нешто или нешто се спрема ...... само да не е како во 90-тите
Не верувам дека ќе е како 90те. Босна вака како што е уредена на сите им беше јасно дека на долги патеки нема да оди. Плус огромна сиромаштија, систем налик нашиот секс у администрација нема, другите нека гладуваат. Раздвоени системи, нефункционално плус беда. На народот му е доено преку глава во Босна. Ова ќе го решат сами со себе. Нема да се прелее никаде. И верувам дека крваво ќе го решат, ни еден нема да им пребега толку многу ги мразат политичарите во земјата.

На ред е Србија и Македонија. Двете други беди после Бугарите, Грците и Словенците на балканот.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Мене ме интересира зошто Република Српска чути .... има нешто или нешто се спрема ...... само да не е како во 90-тите
Си чешат муда. Баш ги заболе за БиХ.:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom