Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас немам искуство со вакви работи (веб програмирање), ама од што имам читано лево десно, правилна валидација на влезните податоци (ограничување на влезот, проверка со Regular Expressions итн) е многу важна.
И повремено правање back up... додуша на 2-3 дена го прават автоматски од хостот, но не е лошо да се има и локално.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Јас баш немам мн искуство само ме интересира за хостот да ти е заштитен каде што ти е хостирана закачена странава нели се задолжени администратори од хостот за безбедност на клиентите и нивните работи закачени на тој хосст значи сега за веб странава мислам дека сносат одговорност од хостот од фирмата кој нуди и се грижи за него а за безбедност на веб страната треба да се пази највеќе на вашата лозинка и админ... дали ке биде тоа joomla ili sl
 
P

Princ

Гостин
Точно, и хостот сноси одговорност.
Но, во најчестите случаеви (99% можам да речам) клиентот сноси одговорност.
Доколку некој добие администраторски пристап, нема да ти ја дифејсува страната, и тоа една страница онаму каде нашол дупка, туку ќе удри rm -rf / и ќе направи друга штета која не би сакал да ја опишувам на јавен форум.
Инаку не познавам хостинг компанија што ти ја заштитува твојата скрипта.
Значи, хостот да, на глобално ниво.
За твојот дел од сајтот, ти си одговорен.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Точно, и хостот сноси одговорност.
Но, во најчестите случаеви (99% можам да речам) клиентот сноси одговорност.
Доколку некој добие администраторски пристап, нема да ти ја дифејсува страната, и тоа една страница онаму каде нашол дупка, туку ќе удри rm -rf / и ќе направи друга штета која не би сакал да ја опишувам на јавен форум.
Инаку не познавам хостинг компанија што ти ја заштитува твојата скрипта.
Значи, хостот да, на глобално ниво.
За твојот дел од сајтот, ти си одговорен.
Па да така ке дојде иначе за секоја страна најдобро мислам спрема мене би било нов хост значи скоја страна на нов хост закупен поголема безбедност сигурно ке има така да ако ти влезе некој во хостот ке ти избрише и ке ти направи една штета доколку ако имаш на еден хост повеке работи молисе да не те чепнат хахахаха
:jaj:
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Заштита нема ако некој (со добри познавања) намислил тоа да го направи... ќе го направи кога тогаш. За мене најбитно е базата да се заштити, бидејќи најчесто таа е мета на напади, а всушност таму се и сите податоци...
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Можеш на фотошоп да го направиш во *.png формат така што нема да има позадина, т.е. ќе го направиш по твоја желба, а за печатење незнам да ти помогнам, извини. :smir:
За PNG најдобра алатка ти е Fireworks :)
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Јас имам принтано на самолеплина хартија на обичен Ink Jet принтер. Доколку имаш принтер купи си самолеплива хартија А4 во некоја книжара и принтај си сам. Најпрво логото направи го во било која програма што ја знаеш, дали Corel, Fireworks, Photoshot тоа си е твое.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Луге ако мозе една помош правам една страна значи не е јоомла и сл туку од 0 па сега јас ја средив и сакам да си ставам покрај се на делот за контакт скрипта сто ке прака автоматски на mail кај мене значи пробав мн пати и не ми успева имав една страна каде што ти бара да оставиш mail и самата ти го прави кодот па го вметнуваш али некако не ми работи на сервер пробав со друг код и тој го подесив ставив мој mail и ништо па незнам како да ја управам иначе ми треба проста форма значи за името, mail ,наслов и порака тоа фала однапред :smir:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
http://www.123contactform.com/

јас ја користам оваа страна се регистрираш оставаш маил и ја уредуваш формата и на крај нели ти дава код за копирање

откако кодот ти е ископиран во страната - можеш да почнеш ти да го менуваш кодот

-го бришеш тоа 'powered by 123contact' ги преведуваш полињата на мкд
(Send E-mail - Испрати etc...) и имаш контакт форма :icon_mrgr
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Ај ако може некој да ми прати некоја нитка правена во netbeans, java нешто така ..:kesa:
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
http://www.123contactform.com/

јас ја користам оваа страна се регистрираш оставаш маил и ја уредуваш формата и на крај нели ти дава код за копирање

откако кодот ти е ископиран во страната - можеш да почнеш ти да го менуваш кодот

-го бришеш тоа 'powered by 123contact' ги преведуваш полињата на мкд
(Send E-mail - Испрати etc...) и имаш контакт форма :icon_mrgr
Aha fala brat ke probam sega veruvam deka ke bide pozzz
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Најбитно е да се заштитиш од основните напади, за да не дојде некој клинец себе наречен "хакер" и да ти направи штета.
Тоа подразбира заштита на базата од SQL инјектирање за кое има милион објаснувања. Најдобра заштита е да ораничиш влезни карактери.

Втор степен е хостингот, може да те нападне и од незаштитен сајт кој се наоѓа на истиот хостинг на кој ти се наоѓаш. Ова најчесто го прават напредните хакери, купуваат хостинг каде се наоѓа жртвата и поставуваат скрипта преку која ги извршуваат нападите. Пошто тогаш сајтовите ви се наоѓаат на иста машина и многу полесно оди нападот. Тука е многу важно колку хостот е спремен и одговорноста паѓа на него.

Трет степен или веќе многу напредно ниво е социјален инжињеринг. Вакви напади се прават со одредена цел и најчесто добивката е голема. Тука не се работи за изместување на сајтот пошто тоа најчесто не е целта на напаѓачот, туку кражба информации. Овде жртвата најчесто напаѓа без некое познавање на информатичка технологија туку се изнудуваат информации преку лажни претставувања на напаѓачот, воспоставувања на директен контакт дури намерно вработување во фирмата која е жртва само да се дојде до саканите информации.

Фишинг исто спаѓа во напреден начин на крадење на информации каде жртвата (администратор на сајт и сл) кој има средни познавања од ИТ може да наседне и да се логира на лажен сајт каде ќе ги остави своите кориснички податоци за потоа истите бидат злоупотребени на вистинскиот сајт.

И има уште многу типа на напади но овие се едни од најчестите и од кои треба највеќе да се пазите кога се одлучувате да администрирате одреден сајт
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Може некој да ми даде код за фавикон иконата и каде да го вметнам кодот??



BTW: користам џумла!
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
како да го извадам ундерлинот од линковите ? преку DW :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom